×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
5. februāris, 2014
Drukāt

Prezentē operatīvo automašīnu priekšlaikus dzimušu un smagi slimu jaundzimušo transportēšanai

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša (no kreisās), veselības ministre Ingrīda Circene un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājs Armands Ploriņš piedalās pasākumā, kurā prezentē NMPD Specializētās medicīnas centra neonatologa brigādes vajadzībām iegādāto jauno, īpaši konstruēto un aprīkoto operatīvo medicīnisko transportlīdzekli, kas paredzēts priekšlaikus dzimušo un smagi slimu jaundzimušo bērniņu transportēšanai.Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša (no kreisās), veselības ministre Ingrīda Circene un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājs Armands Ploriņš piedalās pasākumā, kurā prezentē NMPD Specializētās medicīnas centra neonatologa brigādes vajadzībām iegādāto jauno, īpaši konstruēto un aprīkoto operatīvo medicīnisko transportlīdzekli, kas paredzēts priekšlaikus dzimušo un smagi slimu jaundzimušo bērniņu transportēšanai.

Pēc Latvijas speciālistu prasībām radīta īpaši aprīkota neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīna priekšlaikus dzimušo un smagi slimu jaundzimušo bērniņu transportēšanai no Latvijas slimnīcām uz specializētajām neonatoloģijas nodaļām.

Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienesta Specializētās medicīnas centra (SMC) neonatologu brigādes vajadzībām iegādāts jauns, īpaši konstruēts un aprīkots operatīvais medicīniskais transportlīdzeklis, kas paredzēts priekšlaikus dzimušo un smagi slimu jaundzimušo bērniņu transportēšanai no Latvijas slimnīcām uz specializētajām neonatoloģijas nodaļām.

NMP dienesta SMC neonatologu brigādes palīdzība ar jaunā auto iespējām nepieciešama galvenokārt priekšlaikus dzimušajiem, kuru veselības stāvoklis nereti ir kritisks, kā arī jaundzimušiem bērniņiem (līdz 1 mēneša vecumam) ar smagām iedzimtām slimībām, infekcijām vai citām dzīvību apdraudošām saslimšanām, kurus nepieciešams operatīvi pārvest uz specializēto klīniku.

Baltijā šis ir pirmais neonatologu brigādes operatīvais transportlīdzeklis, kas tika speciāli konstruēts un aprīkots tā, lai nodrošinātu ne tikai priekšlaikus dzimušo un smagi slimu jaundzimušo bērniņu transportēšanu, bet lai pa ceļam uz specializēto klīniku mediķi tajā varētu sniegt arī nepieciešamo specializēto neatliekamo medicīnisko palīdzību mazā pacienta stāvokļa stabilizēšanai un dzīvības saglabāšanai.

Specifiskās prasības auto aprīkojumam un tā izkārtojumam pacientu nodalījumā izstrādājuši NMP dienesta speciālisti, tostarp neonatologi un medicīniskā autotransporta speciālisti.

SMC neonatologu brigādei ikviens izsaukums un mazuļa pārvešana var būt cīņa par dzīvību, kura priekšlaikus dzimušajiem un jaundzimušajiem ar smagām saslimšanām pirmajās dzīves dienās un nedēļās ir īpaši trausla. Tāpēc specializētajam neonatologu brigādes auto jānodrošina daudz specifiskākas drošības, mikroklimata, aprīkojuma un tā iekārtojuma prasības.

NMP dienesta direktors Armands Ploriņš uzsver: „Ar Veselības ministrijas atbalstu iegādātais un mūsu speciālistu līdzdalību radītais specializētās brigādes auto ar tā aprīkojumu būtiski uzlabos palīdzības sniegšanu mūsu vismazākajiem pacientiem viņu dzīves sākumā – pirmajā mēnesī, kad nereti jācīnās par šo bērnu izdzīvošanu. Priekšlaikus dzimušiem un jaundzimušajiem ar smagām saslimšanām pirmajās dzīves dienās kritiska var izrādīties pat temperatūras svārstība par dažiem grādiem, liekas vibrācijas, infekciju risks, tāpēc šo auto esam radījuši ar mērķi nodrošināt tajā tādu vidi, kas mazulim un arī mediķiem palīdz cīnīties par dzīvību.”

Šim auto līdz minimumam samazināta vibrācija, kas ir ļoti būtiski pārvedot, piemēram, jaundzimušo ar smagiem galvas smadzeņu asinsrites traucējumiem. Tāpat mašīna ir papildus siltināta, lai tās salonā varētu uzturēt nemainīgu un siltu klimatu, kas ir ļoti nozīmīgi šiem mazuļiem: ja ārā aiz loga – 210C, jaundzimušā transportēšanas laikā salonā pie jebkādiem apstākļiem un jebkurā brīdī jāspēj saglabāt + 250C.
Jauniegādātajā neonatologu brigādes mašīnā ir specifisks jaundzimušo intensīvās aprūpes aprīkojums, t.sk. uz speciālām nestuvēm novietots pārvietojams inkubators. Šajā inkubatorā bērniņš atrodas transportēšanas laikā, tajā atrodoties nepieciešamības gadījumā viņam iespējams nodrošināt, piemēram, plaušu mākslīgo ventilēšanu u.c. dzīvību uzturošas manipulācijas.
Brigādes mašīnā ir paredzēta speciāla vieta izvelkamai virsmai, uz kuras pārvietot bērniņu, ja braukšanas laikā rodas sarežģījumi un nepieciešama operatīva mediķu palīdzība. Savukārt virs tās ierīkota īpaša lampa, kas mazulim, esot arī ārpus inkubatora, nodrošina vajadzīgo siltumu. Šis auto ir paredzēts tikai jaundzimušo transportēšanai, lai tajā saglabātu bakterioloģiski drošu vidi mazuļiem. Auto ir speciāli aprīkots, lai brigādes personāls transportēšanas laikā varētu atbilstoši novērot, novērtēt jaundzimušo un veikt nepieciešamās manipulācijas.

Ideja par speciāla neonatologu brigādes transportlīdzekļa izveidi radās jau pirms vairāk nekā septiņiem gadiem, un šobrīd ir panākts tās piepildījums. Jaunajam transportlīdzeklim nav analoga Baltijas valstīs. Par līdzīga operatīvā transportlīdzekļa izgatavošanu, izmantojot Latvijas pieredzi, ieinteresējušies kolēģi no Lietuvas un Igaunijas. Kā atzīst NMP dienesta SMC neonatologi, jaunais operatīvais medicīniskais transportlīdzeklis šobrīd atbilst galvenajām priekšlaikus dzimušo un jaundzimušo medicīniskās transportēšanas vadlīnijām un rekomendācijām pasaulē.

2013.gadā NMP dienesta SMC neonatologu brigāde veikusi 640 izsaukumus, pārvedot mazuļus specializētās medicīniskās palīdzības saņemšanai no dažādām Latvijas slimnīcām uz Bērnu slimnīcu Rīgā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+