Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SHUTTERSTOCK

Sīka caurulīte – stents – galvas asinsvados, kas dara brīnumus 1

Sašaurinātu asinsvadu paplašināšanai dažādās ķermeņa vietās arvien biežāk izmanto stentus – dažāda lieluma un materiāla caurulītes, kas nostiprina un notur vaļā to sieniņas. Arī daudziem pacientiem pēc pārciesta insulta miega artērijā vai citā asinsvadā ievietota sīka protēze ļauj atjaunot asinsriti galvas smadzenēs un pasargā no atkārtota insulta draudiem.

Reklāma
Reklāma

Pirmās stundas – vissvarīgākās

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Visbiežākais insulta veids – išēmiskais jeb smadzeņu infarkts, saistīts ar pēkšņiem asins apgādes traucējumiem noteiktai smadzeņu daļai, kurus rada nosprostojums kādā no smadzeņu asinsvadiem. Tā iemesls parasti ir trombs – asins receklītis, kas atdalījies no piestiprināšanas vietas un, pārvietojoties kopā ar asinīm, iestrēdzis. Retāk – ap 20 – 30% pacientu – insults saistīts ar asinsizplūdumu smadzenēs vai starp smadzeņu apvalkiem. Slimības izpausmes atkarīgas no tā, kurš smadzeņu rajons bojāts, piemēram, vājums, tirpšana vai nejūtīgums vienā ķermeņa pusē, runas vai redzes traucējumi, pēkšņas stipras galvassāpes. Manot šos simptomus, ļoti svarīgi ir rīkoties nekavējoties, jo katra novēlota stunda mazina iespēju izvairīties no paliekošiem smadzeņu darbības traucējumiem un invaliditātes.

“Svarīgi pirmajās trijās stundās pēc insulta nokļūt slimnīcā, kurā ir insulta vienība. Tikai pirmo četru stundu laikā iespējams izšķīdināt trombus ar speciāliem medikamentiem (tā ir trombolīze), bet sešās stundās – ar specializētu trombektomijas ierīci jeb stentu izvilkt no asinsvada lielu trombu. Pēc tam jau ir par vēlu!” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Sanita Ponomarjova. Ja asinsvadu nosprostojis trombs, pacientam aktīvi palīdzēt var tikai sešu stundu laikā, turklāt – jo agrāk veic trombolīzi un atjauno asinsriti smadzenēs, jo lielāka iespēja, ka neradīsies paliekošas izmaiņas. Ja šis laiks nokavēts, pacientam var nodrošināt tikai uzturošu terapiju un rehabilitāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ārstes novērojumi liecina, ka diemžēl insulta pacientu vidū arvien biežāk ir gados jauni, darbspējīgi cilvēki. Pēc statistikas datiem, katrs piektais insulta pacients ir jaunāks par 55 gadiem. Tas saistīts gan ar modernās diagnostikas iespējām, gan ar dzīvesveidu – mazkustīgumu, neveselīgiem ēšanas ieradumiem, smēķēšanu, pārslodzi. Sievietēm – ar kontraceptīvo medikamentu lietošanu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.