Lielākā kļūda ir rehabilitācijas pakalpojumu gaidīšanas laikā neko nedarīt, jo insulta radītie bojājumi var kļūt neatgriezeniski.
Lielākā kļūda ir rehabilitācijas pakalpojumu gaidīšanas laikā neko nedarīt, jo insulta radītie bojājumi var kļūt neatgriezeniski.
Foto – Shutterstock

Rehabilitācija pēc insulta nedrīkst kavēties, jo smadzenes spēj atjaunoties, taču – ierobežotā laikā 1

Insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas rodas asinsvada nosprostojuma vai plīsuma dēļ. Visbiežāk tā iemesls ir ateroskleroze smadzeņu vai kakla artērijās un sirds mirdzaritmija. Ik gadu no insulta cieš vairāk nekā 8000 Latvijas iedzīvotāju, arī darbspējīgā vecumā. Lai gan daudzi no viņiem saņem savlaicīgu un dārgu ārstēšanu, insults vēl aizvien mūsu valstī ir viens no galvenajiem invaliditātes iemesliem. Tas tādēļ, ka nav radīta vienota rehabilitācijas pakalpojumu sistēma, kas ļautu palīdzēt ātri un efektīvi.

Reklāma
Reklāma

Rinda vairākiem mēnešiem

7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

“Uz stacionāro rehabilitāciju insulta pacientu var pieteikt tikai rehabilitācijas ārsts, nevis tuvinieki. Atkarībā no tā, cik nopietni ir funkcionālie traucējumi, rindā jāgaida no diviem līdz četriem mēnešiem,” informē Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” darbiniece, kad piezvanu un interesējos par valsts apmaksāto stacionārās neirorehabilitācijas programmu pacientiem pēc insulta, galvas traumām un neiroloģiskām infekcijām.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga stāsta, ka akūto insulta pacientu rehabilitācija notiek slimnīcās, kur ir insulta vienība, bet atsevišķa pakalpojumu programma “Rehabilitācija pēc insulta vienības” ir tikai Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā. Medicīniskā rehabilitācija vispārīgā kārtībā (gan insulta, gan citiem pacientiem) pieejama ne tikai “Vaivaros”, bet arī Vidzemes slimnīcā un Liepājas Reģionālajā slimnīcā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Rehabilitologu asociācija kopā ar Latvijas Neirologu asociāciju jau sen izstrādājusi insulta pacienta veselības un darba spēju atgūšanai vislabvēlīgāko scenāriju. Saskaņā ar to pacientam četru stundu laikā pēc insulta sākuma jānonāk kādā no sešām Latvijas slimnīcām, kurā ir īpaša insulta vienība un pieejamas modernas izmeklēšanas un ārstēšanas iespējas, kā arī vesela rehabilitācijas speciālistu komanda, kurā ietilpst fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsts, neirologs, fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds un klīniskais psihologs. Eksperti uzskata, ka vislielāko atdevi no rehabilitācijas var gaidīt pirmajos sešos mēnešos pēc insulta, turklāt, jo intensīvāk ar insulta slimnieku strādā pirmajos trīs mēnešos, jo labāki rezultāti.

Arī kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” Medicīniskās rehabilitācijas un ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja neiroloģe Elīna Malkiela uzsver – pēc insulta uz rehabilitāciju nedrīkst gaidīt vairākus mēnešus. Smadzenēm piemīt unikāla īpašība – neiroplasticitāte jeb spēja atjaunoties. Tas nozīmē, ka veselās nervu šūnas smadzenēs spēj pārkārtoties, pārņemot bojāgājušo šūnu funkcijas. Zināms, ka gada laikā pēc pārciesta insulta iespējams daļēji vai pat pilnībā atgūt zaudētās runas vai kustību iemaņas – ar nosacījumu, ka rehabilitāciju sāk uzreiz pēc akūtās medicīniskās palīdzības saņemšanas un to nepārtrauc pēc izrakstīšanās no slimnīcas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.