Kultūra
Teātris un kino

Uz Nekurnekadzemi kopā ar Pīteru Penu
0

Foto – Jānis Deinats

No 31. augusta Dailes teātra Lielajā zālē skolas vecuma bērni un visi, kam nav sveša bērnības nebēdnīgā piedzīvojumu pasaule, aicināti paviesoties īstenā bērnības pasaulē – rakstnieka Džeimsa Metjū Berija radītajā Nekurnekadzemē kopā ar tās varoņiem – mūžam jauno Pīteru Penu, Vendiju, Pirātiem un, protams, slaveno nelieti, kapteini Āķi. Šoreiz – režisores Lauras Grozas-Ķiberes iestudējumā.

Prieks, ka visai trūcīgo bērnu izrāžu piedāvājuma repertuāru teātros šajā rudenī papildinās krāšņa izrāde, kas balstīta Dž. M. Berija pazīstamā stāstā “Pīters un Vendija”, ko autors sarakstījis, balstoties uz paša agrāk rakstīto lugu “Pīters Pens”. Neparasto stāstu par draiskulīgo zēnu, kurš izvēlējies nekad nepieaugt un prot lidot, Dailes teātra izrādei pielāgojusi Evita Mamaja.

Izrādes režisore L. Groza-Ķibere atklāj, kā šajā reizē viņas uzmanības centrā būs nevis kareivīgais Pīters (aktieris Dainis Grūbe), bet gan viņa draudzene – Dārlingu ģimenes atvase Vendija, kuras lomā iejutīsies aktrise Ilze Ķuzule-Skrastiņa. “Iespējams, Vendijas tēlu pat izvēršu vairāk nekā piederētos. Visu, kas notiek izrādē – piedzīvojumus, puiku dzīves pasauli, kāda tur dominē, es aplūkoju ar Vendijas acīm – viņai tas viss ir jauns un nepazīstams.”

Savukārt Daiņa Grūbes iemiesoto Pīteru režisore raksturo kā ļoti dzīvesgudru personāžu, kuram piemīt jaunības maksimālisms – tieksme visu krāsot baltu un melnu. “Ja reiz viņa māmiņa neatstāj vaļā logu, lai viņš varētu atgriezties, tad Pīters nolemj, ka tādas ir visas māmiņas. Viņš ir puika, kurš izvēlas bērnību, nevis nožēlojamu pieaugšanu.”

L. Grozas-Ķiberes radošajā kontā jau ir Lielās zāles izrāde bērniem – 2008. gadā pirmizrādi piedzīvoja “Vārnu ielas republika”. Režisore uzsver – viņas iepriekšējais iestudējums un “Pīters Pens” ir absolūti nesalīdzināmi darbi. “Šoreiz tapusi ārkārtīgi kustīga, jāteic, visai “fiziska” izrāde – aktieri skrien, lec. Izrādi veidoju pēc principa, ka tekstuālo informāciju papildina vizuālā. Ceru, ka esmu tādā vecumā, kad varu reanimēt savas bērnības atmiņas un sajūtas, tādēļ nekādu bērnu auditorijas pētījumu neveicu. Tā kā pati esmu ļoti nepacietīga, proti, man ātri kļūst garlaicīgi, izrādi veidoju tā, lai visu laiku būtu interesanti pašai, tādēļ ceru, ka arī bērnu interese neatslābs,” stāsta L. Groza-Ķibere.

Izrādi papildinās scenogrāfa Aigara Ozoliņa veidotais skatuves iekārtojums, kuram Dailes teātris aicināja ziedot mīkstās rotaļlietas, ar kurām bērni vairs nespēlējas – scenogrāfs no tām būvē košu Vendijas māju. Kā teic teātra pārstāve Liene Jakovļeva – ziedotāju aktivitāte bijusi visai ievērojama, izrādei ziedoti vairāki simti rotaļlietu.

Pītera Pena sekotāju – puiku – lomā iejutīsies Latvijas Kultūras akadēmijas aktieru kursa studenti, bet kaitnieka Kapteiņa Āķa loma uzticēta Gintam Grāvelim. Viņu rosīšanos papildinās Kārļa Auzāna komponētā mūzika un Roberta Rubīna veidotais video.

Bet 1. un 2. septembrī Dailes teātris aicina nosvinēt skolas sākumu Dailes teātrī kopā ar Pīteru Penu, Vendiju, kapteini Āķi un citiem Nekurnekadzemes varoņiem! Teātra foajē gaidāma gan fotokonkursa “Ceļojums uz Nekurnekadzemi” darbu izstāde, atraktīvas radošās darbnīcas, muzikāli un citādi pārsteigumi, kā arī fotografēšanās ar izrādes varoņiem.

Varbūt noder


Režisore – Laura Groza-Ķibere

Scenogrāfs – Aigars Ozoliņš

Kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa

Komponists – Kārlis Auzāns

Lomās: Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Kristīne Nevarauska, Indra Briķe, Artis Robežnieks, Kaspars Zāle, Pauls Iklāvs, Gints Grāvelis, Pēteris Liepiņš, Juris Bartkevičs, Ērika Egija, Edijs Zalaks, Artūrs Dīcis, Niklāvs Kurpnieks, Anete Krasovska, Ieva Sarma, Kitija Geidāne, Alise Bokaldere, Emīlija Berga, Linda Karlsone, Elizabete Linde, Annika Auzāne.

LA.lv