×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
18. decembris, 2013
Drukāt

Kaula blīvuma noteikšanas zelta standarts

Foto - LETAFoto - LETA

“Lūdzu, pastāstiet, kur Latvijā ir iespēja noteikt kaulu blīvumu! Kā uz šādu izmeklējumu var pieteikties? Bez ārsta nosūtījuma tas maksājot 10 latus, ar nosūtījumu – tikai divus!” 
Kitija Ezerniece Ventspilī

Diagnostikas kompensācijas atbalsts no valsts budžeta, tātad – jāmaksā tikai pacienta iemaksa, ir tikai tad, ja kaulu minerālā blīvuma mērījums – osteodensitometrijas izmeklējums – tiek veikts, izmantojot centrālās rentgenstaru osteodensitometrijas jeb DXA aparātu un tikai veselības aprūpes iestādēs, kam ir noslēgts līgums ar valsti. Ir jābūt arī ģimenes ārsta vai speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, nosūtījumam. Līdz ar to, maksājot tikai pacienta iemaksu divu latu apmērā, šo pakalpojumu Kurzemē varat saņemt Ventspils poliklīnikā (Raiņa ielā 6, tālrunis 63622131), MSD “Liepājas metalurgs” (Brīvības ielā 95, tālrunis 63428796). Citas tuvākās veselības aprūpes iestādes, kur izdevumus par šo pakalpojumu kompensē valsts, ir Rīgā: klīnikā “Gaiļezers” (Hipokrāta ielā 2, tālr. 67000610), medicīnas centrā “Elite” (Anniņmuižas bulvārī 85, tālrunis 67413743), Juglas medicīnas centrā (Juglas ielā 2, tālrunis 67521270), veselības centrā “Pļavnieki” (A. Saharova ielā 16, tālrunis 67136971), P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (Pilsoņu ielā 13, tālrunis 67069200), Rīgas 2. slimnīcā (Ģimnastikas ielā 1, tālrunis 67607243), “Veselības centrā 4” (Kr. Barona ielā 117, tālrunis 67847100), medicīnas firmā “Dziedniecība” (Rušonu ielā 15, tālrunis 67131313).

Ārstniecības iestādēs var būt rindas osteodensitometrijas veikšanai, un dažādās ārstniecības iestādēs tās var būt atšķirīgas. To var noskaidrot Nacionālā veselības dienesta mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi” – “Gaidīšanas rindas plānveida ārstniecībai ambulatorās iestādēs”. Šo informāciju ārstniecības iestādes nosūta Nacionālajam veselības dienestam reizi mēnesī, tādēļ, sazinoties ar konkrētās ārstniecības iestādes reģistratūru, būs pieejama aktuālāka informācija gan par rindām, gan pierakstīšanās iespējām.

Pārējās vietās šis izmeklējums ir maksas pakalpojums, un cenu nosaka ārstniecības iestāde, un katrā no tām cenrāži var būt atšķirīgi.

DXA ir pasaulē pieņemts osteoporozes diagnostikas zelta standarts, jo ir vienīgais veids, kā precīzi noteikt diagnozi un pēc iespējas ātrāk uzsākt ārstēšanu, mazinot kaulu lūzumu risku.

Kaulu blīvuma mērījumu veic mugurkaulā un gūžas kaulā. Tas ilgst apmēram 20 minūtes. Vispirms gan izmēra pacienta augumu, nosver, un tikai tad var sākties kaulu blīvuma mērījums. Auguma un svara mērījumi nepieciešami, lai datorprogramma, kurā ievada datus, varētu sagatavot precīzu rezultātu. Ar iegūto mērījuma rezultātu ir iespēja konsultēties gan pie ārsta, kurš nosūtījis uz izmeklējumu, gan pie osteoporozes speciālista. Tā ir maksas konsultācija, taču tā pacients iegūst plašāku informāciju gan par osteoporozi, gan uztura un ārstēšanas ieteikumus.

Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijā uzsver kaulu minerālā blīvuma noteikšanas nozīmi visām sievietēm piecus gadus pēc menopauzes iestāšanās vai ātrāk, ja ir estrogēnu deficīts, ir slimības vai tiek lietoti medikamenti, kas ietekmē kaulu minerālo blīvumu, piemēram, kortikosteroīdi, kā arī jau bijuši lūzumi nelielu traumu gadījumā vai augums ir samazinājies par trīs centimetriem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+