Okupācijas muzeja ekspozīcijas daļa, kas attiecas uz padomju okupācijas laiku, grimst sarkanā gaismā.
Okupācijas muzeja ekspozīcijas daļa, kas attiecas uz padomju okupācijas laiku, grimst sarkanā gaismā.
Foto: Karīna Miezāja

Anda Līce: Jaunā Okupācijas muzeja ekspozīcija ir jāredz katram! 0

Anda Līce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Beidzot! Rekonstruētajā Okupācijas muzeja ēkā jaunās ekspozīcijas atvēršanas dienā šis vārds skanēja visbiežāk. To teica gan muzeja darbinieki, gan muzeja atbalstītāji un ziedotāji. Gadu desmitiem ilgais cīniņš ar atklātiem politiskiem pretiniekiem, Kremļa kurmjiem, pašmāju birokrātiem un iekšējām pretrunām ir vainagojies ar uzvaru. Kopš muzeja dibināšanas (1993) ir nomainījušās daudzas valdības, Saeimas un Rīgas domes. Nākotnes nama celtniecība noritētu daudz vieglāk un raitāk, ja vien lēmēj un izpildvarām būtu bijis vairāk drosmes un godaprāta. Daudzi muzeja idejai kalpojušie, Nākotnes nama projekta autoru arhitektu Gunāru Birkertu ieskaitot, šo gaišo dienu diemžēl tā arī nesagaidīja.

Tiem, kas jautā, kāda ir muzeja jaunā ekspozīcija, es varu teikt tikai vienu – ar Nākotnes namu paplašinātais muzejs, visu vecumu apmeklētāju uztverei saprotamā ekspozīcija un veids, kā tā tiek pasniegta, šodien ir jāredz katram. Ar jauno tehnoloģiju palīdzību – video projekcijām un displeju piedāvāto informāciju un liecībām – skatītājam ir iespējams izstaigāt pagājušo gadsimtu kā labirintu, ar visām maņām sajūtot vēstures pieskārienus kā gaismas un tumsas metaforu un valsts vēsturi izdzīvot kā savu stāstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Muzeja darbiniekiem beidzot ir nesalīdzināmi labāki darba apstākļi. Savā laikā esmu izjutusi – darbs šajā muzejā emocionālajā ziņā nav no vieglajiem, tāpēc darba vietai un apstākļiem ir milzīga nozīme.

Atviegloti uzelpot var politiski represētie un viņu pēcnācēji – viņu sniegtās liecības un ģimenes relikvijas atrodas visām drošības prasībām atbilstošās telpās. Ir pavērušās jaunas iespējas, kā ar krājumiem iepazīstināt pasauli.

Beidzot ir jārunā pilnā balsī, brīdinot pasauli par totalitāro varu noziegumiem pret cilvēcību, par metodēm, ar kādām strādā Putina Krievija. Par to, ar ko var nākties maksāt, ja zaudējam modrību, kā tas ir noticis ar veco Eiropu.

Putins cer, ka pasaule nogurs no palīdzības Ukrainai un no bēgļiem, ka Kremļa lobiji spēs sašūpot antiputinisko koalīciju, ka izdosies izraisīt pasaulē provokācijas un badu. Zīmīgi, ka visas putinistu cerības saistās vienīgi ar iznīcināšanu, nevis radīšanu.

Laikā, kad Krievija pastrādā savus noziegumus Ukrainā, Zedelgemā ne bez Kremļa pūliņiem ir demontēts šīs Beļģijas pilsētas tuvumā pēc Otrā pasaules kara ierīkotajā gūstekņu nometnē ieslodzīto 12 000 latviešu leģionāru piemiņai veltītais “Latvijas stāvstrops brīvībai”. Piemiņas zīmi – bišu saimes un stropa simbolu, Okupācijas muzeja biedrības un Zedelgemas pašvaldības kopdarbu – atklāja 2018. gadā. Divkosība un ciniskums ir tajā, ka bez saskaņošanas ar Latviju šī pati pašvaldība piemiņas zīmi ir demontējusi.

SAISTĪTIE RAKSTI