Foto: AP/SCANPIX/LETA

Māris Antonevičs: Beidzot nosaukts īstais kara iemesls 0

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Lasīt citas ziņas

 

“Kur var sastapt Pēteri I? Turpat, kur Napoleonu, – piektajā palātā…” Šāda veida joki izplatījās internetā pēc tam, kad Krievijas prezidents Vladimirs Putins bija nekautrīgi salīdzinājis sevi ar kādreizējo Krievijas caru.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tomēr ir daudzi, kas uzskata, ka pret šiem paziņojumiem jāizturas ļoti nopietni, jo tie faktiski atklāj Krievijas tālākos plānus.

Apmeklējot Krievijas cara Pētera I 350 gadu jubilejai veltīto pasākumu, Vladimirs Putins mēģinājis vilkt paralēles starp tā laika iekarojumiem un šodienas situāciju, turklāt licis saprast, ka šāda veida kari nebeidzas ātri.

“Ziemeļu karā Pēteris I karoja ar Zviedriju 21 gadu… Viņš nevis kādam kaut ko atņēma, bet atguva krievu zemes, jā – atguva! To vietu, kur viņš izveidoja jauno galvaspilsētu Pēterburgu, neviena Eiropas valsts tolaik neatzina par Krievijas teritoriju, bet uzskatīja to par Zviedrijas teritoriju, lai gan senos laikos tur bija dzīvojuši slāvi.

Tas pats attiecas uz rietumu teritorijām – Narvu… Viņš šīs zemes atguva un nostiprināja. Arī mums tagad ir tāds laiks – atgūt un nostiprināt. Ja mēs saglabāsim šos pamatus, tad mūs gaida panākumi,” paziņoja Putins.

Latvijā Pēteris I kā vēsturisks personāžs ir labi zināms. Pieminētais Ziemeļu karš (1700–1721) tā pirmajā posmā lielā mērā norisinājās pašreizējā Igaunijas un Latvijas teritorijā, kur krievu karaspēks izmantoja iekarošanas metodi, kas nereti tiek dēvēta par “izdedzinātās zemes” taktiku.

Caram pēc Vidzemes iekarošanas feldmaršals Šeremetjevs ziņoja: “Ienaidnieka zemē vairs nav ko postīt. (..) viss ir nopostīts, pilis ir uzspridzinātas. (..) starp Rēveli (Tallinu) un Rīgu viss ir izravēts. Apdzīvotas vietas vairs atrodamas tikai uz kartes.”

Vismaz šajā ziņā Putinam par Pētera I darbu turpināšanu ir taisnība, jo Krievijas armija Donbasā pašlaik rīkojas ļoti līdzīgi. Pēc iekarojumiem Pēteris I pasludināja sevi par imperatoru, ko iepriekš nebija darījis neviens cits krievu valdnieks (vēsturē gan viņš bieži izcelts arī kā reformators, kurš centies Krieviju tuvināt Eiropai).

Interesanti, ka zviedri mūsdienās ir pateicīgi šim vēsturiskajam pagriezienam, jo sakāve Ziemeļu karā lika viņiem uz visiem laikiem atteikties no iekarošanas politikas un sākt attīstīt pašiem savu zemi, kas to mūsdienās padarījis par vienu no pārtikušākajām un modernākajām valstīm pasaulē, kamēr krievi joprojām nespēj tikt galā ar savām impēriskajām tieksmēm un, pat grimstot mēslos, visu laiku sapņo sev pievienot jaunas teritorijas, kas viņu izpratnē ir vienīgais varenības apliecinājums.

Te varbūt zīmīgi būtu atcerēties, ka ap 2000. gadu Rīgā bija ļoti liela politiska interese uzstādīt (kā tolaik tika teikts – atjaunot) Pētera I pieminekli, ko tiecās atbalstīt arī tā laika Rīgas domes vadība (sociāldemokrāta Gundara Bojāra vadībā).

Varbūt ne gluži Brīvības pieminekļa vietā, kur tas atradās neilgu laiku no 1910. gada līdz Pirmajam pasaules karam (cariskās Krievijas varasiestādes pēc kara to nolēma evakuēt uz Sanktpēterburgu, bet pa ceļam tas nogrima pie Igaunijas krastiem, kur nogulēja 20 gadus, bet vēlāk atkal nonāca Rīgā, kur gan īsti nevienam nebija vajadzīgs un mētājās pa dažādām noliktavām), bet tāpat kaut kur redzamā vietā galvaspilsētas centrā.

Tomēr publiski tas Kronvalda parkā parādījās vien uz dažām dienām Rīgas 800 gadu svinību laikā, bet vēlāk sākās diezgan spraiga politiska diskusija, ka šādiem Krievijas impēriskuma simboliem (arī Aleksandra kolonnai laukumā pie Rīgas pils un Barklaja de Tolli piemineklim, kuru tomēr izdevās uzstutēt iepretī Ministru kabineta ēkai) neatkarīgajā Latvijā nav vietas, lai gan daži mākslas eksperti uzskatīja, ka nekāda politiskā konteksta tur nav. Kā tagad redzams – ir gan un kā vēl!

Protams, Putina pēkšņā aizrautība ar caru Pēteri I nav būtiskākais šajā stāstā. Tikpat labi viņš sev varētu piemērīt arī Nikolaja I, Ivana Bargā, kņaza Vladimira un varbūt pat Katrīnas II drēbes, ja vien tas neliktos tā divdomīgi.

Būtiskākais ir cits – Putins beidzot, pēc vairāk nekā simt dienām, ir pasludinājis īsto kara iemeslu.

Tā nav ne Donbasa aizstāvēšana, ne Ukrainas “denacifikācija”, ne “demilitarizācija”, ne NATO draudi, ne bioloģiskās laboratorijas, nedz citas blēņas, kas iepriekšējos mēnešos stāstītas Kremļa propagandas kanālos.

Galvenais iemesls ir “atgūt un nostiprināt” tās teritorijas, kuras Krievija Putina personā uzskata par savām. Un kurš gan šaubās, ka tas attiecas tikai uz Ukrainu. Jau tajā pašā nelielajā runas fragmentā taču tiešā tekstā tika pieminēta, piemēram, Narva. Un tā ir Igaunija – NATO valsts!

Kāds teiks – nu gan sasapņojies, krievi šobrīd vienu Severodonecku nedēļām ilgi nevar ieņemt, lai gan pirmajās kara nedēļās bija atvēzējušies uz Kijivu, Harkivu un Odesu.

SAISTĪTIE RAKSTI
Tomēr Putina piebilde, ka Pēteris I karojis 21 gadu, liecina, ka viņš ir pārliecināts – tās ir pārejošas grūtības un uzvaras vēl priekšā.

Savukārt Ukrainai un jo īpaši Eiropai ir jābūt gatavai – apturēt Krieviju var tikai sakāve, bet jebkāds kompromiss būs tikai novilcināšana.

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Lasīt citas ziņas
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Neceļam cietumu, bet laižam lejā akcīzes nodokli! – iesaka Šmits
Cilvēki satraucas: vai būs nepieciešams obligāti saņemt ceturto Covid- 19 vakcīnas devu? Skaidro ārsts
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Policijas intelektuālais resurss ir noplicināts, gaidāma štatu optimizācija – atklāj Rancāns
12:11
Grantsceļš, kas neput. Kādus līdzekļus jāizmanto?
11:55
Indriksone: Latvijā jāveido mājokļu attīstības fonds
11:40
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
VIDEO. “Tavs ķermenis nav tavs liktenis”: Latvijā dzimusī modele iekaro pasaules slavu par spīti tam, ka viņai amputēta kāja
Cilvēkiem joprojām jāpazemojas ar 100 izziņām, lai iegūtu sociālo palīdzību, – Dimanta ir neizpratnē
“Atvainojamies par neērtībām!” Kāpēc tiek atcelti daudzi autobusu pārvadājumu reisi?
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
Trešdien lietainākais laiks gaidāms Latgalē
Britu laikraksti prognozē drūmu nākotni premjerministram Borisam Džonsonam
Vai zemeņu Latvijā šovasar pietiks visiem gribētājiem?
Indriksone: Latvijā jāveido mājokļu attīstības fonds
18-gadīgie vēl nedrīkstētu legāli smēķēt, uzskata Dūrītis
Bēgļi septembra gaidās – 1800 bēgļiem draud palikšana bez pajumtes
Nedēļas nogalē piekrastes pašvaldībās notiks Jūras svētki
Rīgas lidosta saistībā ar karu Ukrainā zaudējusi apmēram 16% tranzīta pasažieru
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs