Ja eiropietim jau ir rezidenta statuss, tad viņš var paspēt uzaicināt pie sevis ģimenes locekļus,
ar kuriem bijušas ģimenes attiecības uz pagājušā gada 31. decembri.
Ja eiropietim jau ir rezidenta statuss, tad viņš var paspēt uzaicināt pie sevis ģimenes locekļus, ar kuriem bijušas ģimenes attiecības uz pagājušā gada 31. decembri.
Foto: Imageportal/SHUTTERSTOCK

Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 12

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) radījusi problēmas ne tikai Eiropas darba meklētājiem un studentiem. Šī gada 1. janvārī, beidzoties brīvai kustībai, Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem vairs nevarēs pārcelties pie AK strādājošā vīra un tur arī palikt, nemaz nerunājot par tālākiem radiem, kam nāksies cītīgi pētīt imigrācijas likumus un kārtot ģimenes vīzu.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 331
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 76
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 138
7 stundas
Lasīt citas ziņas
Britu institūcijas emigrēt nepalīdz, tādēļ atliek vai nu burties cauri pašam, vai meklēt profesionāļu palīdzību, kas, protams, nav par velti.

Ciemoties pie radiem un draugiem gan drīkst līdz pat 6 mēnešiem gadā bez vīzas un ar noteikumu, ka netiks ne strādāts, ne studēts.

 

Laulātais pārcelties drīkst – bet ar nosacījumiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunie imigrācijas noteikumi ir tik sarežģīti, ka pat Londonas juristu birojā “Sterling & Law” strādājošā imigrācijas juriste Daiga Bārzdiņa atzīst, ka kopā ar kolēģiem pagājis labs laiciņš, kamēr izskatījuši un sapratuši 514 lpp. garo britu Iekšlietu ministrijas – Home Office – oktobrī publicēto dokumentu, kam papildus vēl ir vairākus desmitus lapaspušu garš kopsavilkums.

Ir jautājumi, uz kuriem pašiem ierēdņiem atbilžu nav, taču, par laimi, Latvijas pilsoņiem gadījumi lielākoties nav tik sarežģīti, jo tam ģimenes loceklim, kurš aicina pie sevis uz AK, ir rezidenta statuss – settled vai pre-settled –, un tas situāciju padara vienkāršāku.

“Ja eiropietim jau ir rezidenta statuss, tad viņš var paspēt uzaicināt pie sevis ģimenes locekļus, ar kuriem bijušas ģimenes attiecības pagājušā gada 31. decembrī. Ja viņš apprecas, piemēram, 2. janvārī, tad viņš vairs nevar vest sievu uz AK, izmantojot ES regulējumu, jo pēc likuma ir pielīdzināts britam. Tādēļ ir būtisks brīdis, kad sākušās ģimenes attiecības,” skaidro Daiga Bārzdiņa.

 

Laulība nav obligāta

Ģimenes attiecības britu izpratnē nozīmē ne tikai laulāto, var būt arī neprecēts partneris, taču tad jāpierāda, ka viņi pirms tam divus gadus dzīvojuši kopā.

Tas varētu būt sarežģīti, ņemot vērā, ka abi dzīvojuši dažādās valstīs. «Tad ir jautājums, kā tad eiropietis varēja AK dzīvot un strādāt. Jāpierāda, ka viņš, piemēram, ir braukājis turpu šurpu ļoti bieži, bet tad pārbaudītāji var secināt, ka viņš nemaz nebija rezidents Britānijā.

Savukārt, ja ir runa par eiropieti ar pre-settled statusu, tad, loģiski, viņš varēja atbraukt arī pagājušā gada decembrī un iesniegt pieteikumu uz statusu, un vest pie sevis partneri, ar ko pirms tam Latvijā dzīvojis kopā divus gadus,” skaidro juriste. Nāksies pierādīt ne tikai kopīgu mājsaimniecību, bet romantiskas attiecības ar fotogrāfijām.

Tātad – ir latviešu pāris, kam laulība reģistrēta decembrī, vīrs aizbraucis strādāt uz AK, bet sieva vēl Latvijā. Vai var aicināt sievu pie sevis uz AK? “Jā, viņa var braukt uz AK kā eiropiete bez vīzas un sešus mēnešus dzīvot kā tūriste. Taču imigrācijas likumā teikts – ja viņa AK ierodas kā tūriste, tad, esot AK, viņa nedrīkst iesniegt pieteikumu ģimenes vīzai,” skaidro juriste. “Vislabākais risinājums ir, atrodoties Latvijā, pieteikties ģimenes vīzai (family permit) uz sešiem mēnešiem, un tad, atrodoties jau AK, iesniegt pieteikumu uz pre-settled statusu.”

 

Bērnus var vest

Bērnus var aicināt pie sevis ar nosacījumu, ka viņi dzimuši līdz 2020. gada 31. decembrim un ir jaunāki par 21 gadu.

Procedūra ir tieši tāda pati kā dzīvesbiedriem – vispirms ģimenes vīza, vēlāk pre-settled statuss. Gan ģimenes vīza, gan pieteikšanās rezidenta statusam ir par brīvu, ja to veic bez speciālista palīdzības.

Ja bērni vecāki par 21 gadu, tad var vest uz AK tikai tad, ja bērni atkarīgi no vecāka. Nepietiks, ka tiek pārskaitītas nelielas summas pēdējos divus mēnešus, britu Iekšlietu ministrija gribēs redzēt vismaz pusgadu. “Tas viss ir dokumentāli jāparāda, neder, ja tētis sūta naudu caur kaut ko, un meita tērē kaut kur.

Vajag bankas konta izdrukas par sešiem mēnešiem, kur redzams, ka tērē komunālo rēķinu nomaksai, ēdienam, transportam, studijām. Ja izņem skaidru naudu, tad jārāda čeki. Ja meita strādā, tad jāpierāda, ka ar algu bez vecāka palīdzības izdzīvošanai nepietiek.”

 

Vecāki, māsas, brāļi, tantes…

Ja plānots vecākus vest pie sevis līdz 30. jūnijam, tad tas nav sarežģīti. Jāpierāda radniecība, kam vajadzētu būt viegli izdarāmam ar dzimšanas apliecības palīdzību, un, ja mainījušies uzvārdi, tad noderēs arī laulības apliecība.

Vispirms vecākiem jāpiesakās ģimenes vīzai, tad, esot jau AK, pre-settled statusam. Taču šāda kārtība iespējama tikai līdz 30. jūnijam. Juriste skaidro: “No 1. jūlija prasīs pierādīt, ka vecāki ir finansiāli atkarīgi no bērna, vai nu pensija maza, vai alga, un nevar izdzīvot bez bērnu palīdzības.”

Pēc tāda paša principa var aicināt arī mazbērnus, mazmazbērnus, vecvecākus. Taču uz brāļiem, māsām, brālēniem, māsīcām, tantēm tiek attiecināti skarbie britu imigrācijas likumi, viņus iespējams atvest tikai kā “atkarīgu pieaugušo radinieku”.

Juriste brīdina, ka ceļš būs ilgs, sarežģīts un dārgs.

“Vīza vien maksā ap 3500 mārciņām (3892 EUR), turklāt 99% gadījumu atsaka, bet mēs ejam uz tiesu un lielākoties vinnējam! Jāpierāda, ka radiniekam valstī, kur viņš dzīvo, nav neviena, kas varētu uzmanīt, nav ne pansionāta, ne radu, ne kaimiņu. Pieskatīt var tikai AK dzīvojošais eiropietis.” Jārēķinās, ka jāmaksā būs ne tikai par vīzu, bet arī par advokātiem un tiesu. Izmaksas var sasniegt 7000 līdz 10 000 mārciņu (7785–11 122 EUR).

 

Ja apprecas tagad?

Bārzdiņa: “Pieņemsim, ir eiropietis ar settled statusu. Ja attiecības sākušās šogad pēc 1. janvāra, tad sievu var atvest tikai pēc britu imigrācijas likumiem. Tas ir, gadā jāpelna 18 600 sterliņu mārciņu (20 688 EUR) vai arī pēdējo pusgadu jābūt iekrājumiem bankā vismaz 62 500 (69 516 EUR).

Ja alga nesasniedz 18 600, tad daļu var kompensēt ar ietaupījumiem, Home Office veic diezgan sarežģītu kalkulāciju. Jāparāda, ka sieva zina angļu valodu A1 līmenī. Ja tiek vesti bērni, tad algai vai iekrājumiem jābūt vēl lielākiem. Vīza maksās ap 1500 (1668 EUR), vēl jāmaksā par veselības apdrošināšanu nedaudz virs 1000 (virs 1112 EUR). Studentiem vispār nereāli atvest, jo ne viņi pelna tik daudz, ne viņiem ir ietaupījumi.”

Vēl eiropietim jāpierāda, ka ir sava dzīvesvieta un nedzīvo trīs vienā istabiņā, ka ir gana līdzekļu, lai sievas atvešana nenovestu pie pabalstu prasīšanas. Vīza tiek dota tikai uz divarpus gadiem, pēc tam jāpagarina un jāmaksā atkal. Pēc pieciem gadiem var pieteikties pastāvīgā rezidenta statusam.

Tieši tāda imigrācijas kārtība ir pastāvējusi visu laiku. ES pilsoņi līdz breksitam bija privileģētā stāvoklī un varēja brīvi ievest ne tikai savus dzīvesbiedrus no citām valstīm, bet arī attālus radus. Nu tam pielikts punkts.

 

UZZIŅA

Kur uzzināt par iebraukšanas atļaujām ģimenei

AK oficiālā mājaslapā (angļu val.): https://www.gov.uk/family-permit/eu-settlement-scheme-family-permit

SAISTĪTIE RAKSTI

Latvijas vēstniecības mājaslapā: https://www.mfa.gov.lv/london/konsulara-informacija/imigracijas-tiesibas-pec-brexit#ierasanas-pec-2020-31-dec

Daigas Bārzdiņas konts ar informāciju par imigrāciju (angļu un krievu val.): https://www.instagram.com/lawyer.london/

Avots: “Latvijas Avīze”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 331
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 76
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 138
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 138
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīvdienās gaidāmi vasarai neraksturīgi laikapstākļi 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19 20
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 172
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Portugāle pakāpeniski atvieglos cīņā ar Covid-19 ieviestos ierobežojumus
22:49
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 1
22:15
LE
LETA
Ziņas
Izraēlā cilvēki virs 60 gadiem saņems trešo Covid-19 vakcīnas devu 7
22:02
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 56
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 67
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 53
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados 2
5 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem 3
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā 24
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 59
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki 5
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 1
1 stunda
GN
Gints Narogs
Ziņas
Maļukai Tokijā pietrūka 0,82 sekundes līdz valsts rekordam 6
2 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
„Gājām uz 100%, jo plāns bija servēt agresīvi!” Kravčenoka par pirmo uzvaru olimpiskajās spēlēs 2
4 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 28
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 83
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 12
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 38
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Likvidēts paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Rumbulā 4
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 87
16 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 12
12 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
17 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
9 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 331
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena