Foto: Shutterstock

Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos? 35

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Lasīt citas ziņas

 

Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks svaigpiena cenas kritumu vidēji par diviem centiem par kilogramu dēvē par “cenas svārstībām”, ar kurām Latvijā ļoti ātri ir jūtama globālo tirgu ietekme. Savukārt piena produktu mazumtirdzniecībā darbojas inerce, tāpēc cenas izmaiņas veikalos nebūs jūtamas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jāņem arī vērā, ka piena produktu ražotāji, rēķinoties ar pircēju pieprasījumu, ir mazinājuši augstas pievienotās vērtības produktu sortimentu, kritis arī piena produktu patēriņš.

J. Šolks atgādina – no Latvijā ik dienu lauksaimnieku ražotajām un savāktajām 2500 tonnām svaigpiena 1000 tonnas pārdod citās valstīs, 1500 tonnas piena pārstrādā Latvijā. Vien no 750 tonnām ražo piena produktus vietējam tirgum.

Iepriekš nosaukto iemeslu dēļ piena pārstrādes nozare ir ļoti atkarīga no norisēm pasaules tirgū. Un tās nav iepriecinošas – aizvadītajā nedēļā industriālā siera pārdošanas cena nokrita no 5000 eiro līdz 4000 eiro par tonnu, ziņo AS “Jaunpils pienotava” valdes loceklis Jānis Bertulsons.

Viņš šā brīža situāciju piena tirgū dēvē par “svaigpiena tirgus sabrukumu”.

 

Saimnieki par cenu nesūdzas

Latvijas lielākā (pēc vāktā piena daudzuma) piena ražotāju kooperatīva “Piena loģistika” valdes priekšsēdētājs Agris Ludriksons apstiprina – kooperatīva biedriem kopš vakardienas vidējais cenas kritums vidēji ir vismaz divi centi par kilogramu. Patlaban saimnieki par vienu kilogramu piena saņemot vidēji 49 centus.

“Lauksaimnieki piena cenas izmaiņas uztver mierīgi, tās ir atkarīgas no produktu pieprasījuma tirgū un mainās. Līdzīgi kā graudiem. Būtu grēks sūdzēties par šā brīža piena iepirkuma cenu, tā ir laba un ļauj piena ražotājiem pelnīt,” tā A. Ludriksons.

Viņš arī atklāj, ka 70% no kooperatīva 70 biedru ik dienu ražotajām 300 tonnām piena paliek Latvijā, pārējo daudzumu pārdod galvenokārt Lietuvā.

A. Ludriksons paredz, ka svaigpiena cenas kritums varētu turpināties nākamos 3–4 mēnešus, un vērš uzmanību uz neefektīvajiem Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem.

 

“Baltijas burbulis pārplīsis”

“Ķīnā atkal plosās pandēmija, šī valsts ir apturējusi piena produktu importu un pati sākusi eksportēt. Būtiski ir kritušas transporta izmaksas uz Āzijas kontinentu.

Glabātavas ir pilnas ar sieru, vājpiena pulveri un citiem piena produktiem, nauda kļūst dārga, un bankas ļoti rūpīgi vērtē aizņēmējus.

Inflācija kāpj, cilvēku pirktspēja kļūst aizvien mazāka, tāpēc mazāks ir arī pieprasījums pēc piena produktiem,” iemeslus svaigpiena iepirkuma cenas kritumam uzskaita J. Bertulsons.

Un piebilst – Baltijas valstu svaigpiena iepirkuma cenas burbulis ir pārplīsis. Atgādināsim, ka Latvijas piena ražotāji šajā gadā sešus mēnešus svaigpienu pārdeva par augstāku cenu nekā vidēji ES.

Bertulsons un arī J. Šolks ir pārliecināti, ka Latvijas pircēji piena izejvielas cenas kritumu veikalā neredzēs. Iemesli ir vairāki: eksporta tirgu zemākas cenas, nekā Latvijā pārstrādes uzņēmumi kompensē ar cenām vietējā tirgū, Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi arī vēlas atpelnīt agrāko periodu zaudējumus, un, kā norāda Šolks, mazumtirdzniecībā atšķirībā no globālā tirgus darbojas inerce.

“Šā brīža cenas svārstības kārtējo reizi apstiprina, cik mazā Latvija ir atkarīga no pasaules tirgus tendencēm, un to, ka mūsu produktu pārdošanu mazumtirdzniecībā tas uzreiz neietekmē,” tā J. Šolks.

Savukārt J. Bertulsons, atsaucoties uz Nīderlandes ekspertiem, paredz svaigpiena cenas tālāku kritumu nākamajos sešos mēnešos. Viņš uzsver, ka patlaban piena ražotājiem ļoti vajadzīga būtu efektīva piena pārstrādes rūpnīca, kas varētu akumulēt cenas kritumu.

Igaunijas–Latvijas kooperatīvam piederošā piena pārstrādes rūpnīca Paidē (Igaunija) darboties sāks nākamā gada septembrī. Tā ik dienu varēs pārstrādāt vairāk nekā 1000 tonnas piena.

Savukārt mazumtirgotāja “Lidl” pārstāvis Ingars Rudzītis teic, ka straujas dažādu produktu, izejvielu un energoresursu cenu svārstības pēdējā gada laikā ir novērotas regulāri. Tirgus uz tām reaģē dažādi, tāpēc ka šādas svārstības parasti vismazāk ietekmē tos ražotājus un tirgotājus, kas ir noslēguši ilgtermiņa un liela apjoma sadarbības līgumus.

“”Lidl” gadījumā mums palīdz tas, ka iepirkumu līgumi parasti tiek slēgti starptautiski. Taču papildus pašas izejvielas cenai mums jāņem vērā visas izmaksas un inflācijas spiediens, kas saistās ar produkta ražošanu, transportēšanu un izvietošanu tirdzniecībā,” tā I. Rudzītis.

 

Statistikas informācijā vēl neparādās

Valsts aģentūras “Lauksaimniecības datu centrs” direktora vietniece Erna Galvanovska teic, ka svaigpiena iepirkuma cenas izmaiņas decembrī statistikas informācijā parādīsies vien ­10. janvārī, kad visi piena pircēji būs nodevuši atskaites. Šā gada oktobrī Latvijā vidējā svaigpiena iepirkuma cena bija 49,61 cents – tā bija 9. zemākā ES.

Savukārt vidējā piena iepirkuma cena ES dalībvalstīs bija 55,2 centi. Lietuvā vidējā iepirkuma cena bija 55,03 centi, bet Igaunijā 51,5 centi. Gadu agrāk, 2021. gada oktobrī, Latvijas piena ražotāji svaigpienu pārdeva par vidēji 33,15 centiem, Lietuvas saimnieki saņēma vidēji 37,47 centus, bet Igaunijas piena ražotāji 32,71 centu. Vidējā svaigpiena iepirkuma cena ES dalībvalstīs pērn oktobrī bija 38,68 centi. Gada laikā no piena ražotājiem pirktais svaigpiens Latvijā ir kļuvis par 33% dārgāks, bet ES vidēji par 30% dārgāks.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Saimniecības rubriku atbalsta: Tavas saimniecības vilcējspēks

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bezpilota gaisa kuģis, jeb sarunvalodā drons, kļuvis par neaizstājamu mežsaimnieku palīgu
Malkai un šķeldai – nē? Jaunas prasības direktīvā satrauc meža īpašniekus
Skatītāja jautā: Kā krīzes situācijās tiek evakuēti mājdzīvnieki un lopi? 10
“Čipsu kartupeļi – cimperlīgi, bet ienesīgi!” Saruna ar uzņēmēju Ilgvaru Krūmiņu
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Lasīt citas ziņas
Vai piens kļūs dārgāks? Lauksaimnieki uzstāj uz iepirkumu cenu palielināšanu 63
Pasaules ekonomikas foruma ziņojums: Dzīves dārdzības krīze aizēno klimata izmaiņas 15
Valters Zelčs: No kampaņas “Neapēd zemeslodi” Latvijas klimats neko neiegūst 7
Informēs par atbalsta maksājumiem lauksaimniekiem 1
Bioloģiskajai daudzveidībai trūkst daudzveidības. Uz papīra izskatās labāk nekā dabā 16
Veikalu ķēde “Lats” pērn slēgusi 31 tirdzniecības vietu 29
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Analītiķiem baisas prognozes – Krievija gatavojas pastiprinātiem uzbrukumiem Ukrainā
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju?
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
22:10
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
21:26
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
20:44