Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Dzīve pārceļas uz internetu1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Koronavīrusa straujā izplatība pasaulē arī Latvijā likusi pieņemt tādus lēmumus, kādus citkārt nepieņemtu. Daudzi darba devēji nodrošinājuši darbiniekiem iespēju strādāt attālināti, vēl citi mājās atrodas piespiedu karantīnas dēļ, slēgtas skolas un ierobežota bērnudārzu darbība.

Aptaujājot telekomunikāciju uzņēmumus, skaidri redzams, ka rezultātā ievērojami pieaudzis datu patēriņš, salīdzinot ar ikdienu pirms koronavīrusa.

Pieaug mobilo datu patēriņš

“Bite” pārstāve Una Ahuna-Ozola apstiprināja, ka datu patēriņš “Bite” tīklā pieaudzis par 16%, turklāt pieaudzis arī veikto sarunu skaits. Sākotnēji balss zvanu skaits pieaudzis par 70%, vēlāk mazliet nokrītot, taču joprojām bijis 40% pieaugums.

Arī Elīna Lidere no LMT apstiprināja, ka pieaudzis gan zvanu skaits, gan mobilā interneta patēriņš. Tāpat būtiski palielinājies pircēju skaits jauniem mobilā interneta pieslēgumiem un iekārtām attālinātam darbam un mācībām.

“Šobrīd ievērojami vairāk nekā parasti tieši pa dienu cilvēki skatās LMT viedtelevīziju, kur pieejams plašs bezmaksas saturs, tostarp daudz Latvijas filmu, seriālu un raidījumu gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Esam mobilizējuši papildu resursus, palielinot kapacitāti LMT tīkla darbības un pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšanai, ņemot vērā uzticamu mobilo sakaru nozīmi šādā starptautiska un nacionāla mēroga krīzes situācijā.

Tomēr krīzes apstākļos aicinām internetu un sazvanīšanās iespēju izmantot sociāli atbildīgi.”

Arī “Tele2” pārstāvis Oskars Fīrmanis ar konkrētiem datiem nepadalījās, taču apstiprināja, ka tīkla noslodze ir palielinājusies.

“Klienti daudz aktīvāk zvana un izmanto mobilo internetu, taču šobrīd nekādas problēmas tīklā neesam novērojuši un mēs spējam ar noslodzi tikt galā.

Apzinoties, ka mobilie sakari ir īpaši nozīmīgi tieši ārkārtas situācijās, šobrīd pievēršam īpašu uzmanību mobilo sakaru nepārtrauktības nodrošināšanai, koncentrējot visus mūsu rīcībā esošos resursus. Šajā laikā arī turpinās visi darbi pie tīkla attīstības.”

Dienā vēl “nestrādā” kā vakarā

Kā ir ar optisko tīklu? “Tet” pārstāve Lāsma Trofimova norādīja, ka par datu pārraides pieauguma tendencēm vēl pāragri spriest pēc tik īsa laika, taču trīs dienu laikā dažādos dienas laikos “Tet” tīklā datu patēriņš pieaudzis apmēram par 15–25%.

“Ikdienā tīkla noslodzes “pīķi” ir darba dienu vakaros, bet brīvdienās izteiktāk pieaug kopējā datu pārraide, taču šobrīd redzam, ka dienas laikā datu patēriņš, lai arī pieaug, taču nesasniedz vakara “pīķa” stundu līmeni.

Līdz ar to piektdien datu plūsmas grafiks vairāk līdzinājās brīvdienu ierastajam ritmam, kad visu dienu ir vienmērīgi augsta datu pārraide.”

Saistītie raksti

Optiskais internets spēj nodrošināt daudz lielāku stabilitāti visas diennakts laikā, kā arī iztur daudz lielāku slodzi. Trofimova norādīja, ka “Tet” infrastruktūrā veiktas lielas investīcijas, lai tīkls nevienā brīdī netiktu pārslogots, tādēļ šobrīd uzņēmums neredz tīkla noslodzes riskus pat, ja arvien palielināsies to cilvēku skaits, kas strādā no mājām.

Pieaudzis arī filmu, seriālu un raidījumu skatīšanās laiks. “Shortcut” pavadītais ilgums pieaudzis aptuveni par 20% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļas nogali.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam? Droša braukšana un nedaudz tehnisku zināšanu 2
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 2
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Valsts riskē ar masveidīgu uzņēmumu maksātnespēju un bezdarba pieaugumu
1 diena

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Mācību gads nule noslēdzies, bet jau tagad jājautā: kā skolas gatavosies 1. septembrim?
14 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
“Jaunais īpašnieks apliks sētu, arhitektūras piemineklis tur stāvēs neredzams!” Biedrība lūdz glābt Anniņmuižu
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Spļāviens sejā nacionālai pašapziņai,” Dzintars naudu krievu medijiem salīdzina ar terorisma finansēšanu 1
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Gobzems satrakojies. Čalim jumts aizbraucis. Kokaīnu sašņaucies. Kā Saeimas parkets viņu vēl nes! 10
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
“Uz jūru peldēties – vēl nē, nē, nē.” Toms Bricis par stipro vēju un laiku šonedēļ
Intervija 2 stundas