Foto – Shutterstock

Eksperti: pieaugot interneta popularitātei, reklāmdevējiem jāapsver stratēģijas maiņa 0

Lai reklāmas kampaņas saglabātu savu efektivitāti, reklāmdevējiem ir jāseko līdzi auditorijas ieradumu maiņai, kuru iezīmē interneta popularitātes nerimstošs pieaugums un televīzijas dominējošā stāvokļa lēna, bet pakāpeniska samazināšanās, secina eksperti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

“Izvēloties mediju savai reklāmai, būtu jāņem vērā, ka interneta reklāmas tirgū pašlaik ir vērojams visstraujākais pieaugums,” sacīja digitālās reklāmas uzņēmuma “Adbox” pārstāvis Andris Rēders.

Piemēram, kā liecina Latvijas reklāmas asociācijas dati, pērn interneta daļa kopējā reklāmas tirgū pieauga līdz 14% (neskaitot reklāmas ārvalstu sociālajos tīklos un “Google”), turklāt interneta reklāmas apjoma pieaugums bija par trešdaļu straujāks nekā kopējais reklāmas tirgus palielinājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iemesli ir diezgan acīmredzami. Pirmkārt, internetu lieto aizvien vairāk un visur, piemēram, laukos – ārpus pilsētām. Pieaug lietotāju skaits arī tajās grupās, kas iepriekš ir bijušas mazāk aktīvas.

Pēc pētījuma “TNS Latvia Digital” datiem, gada laikā visstraujāk – par 15 procentpunktiem – pieauga regulāro interneta lietotāju skaits vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem, tīmekli katru dienu šāgada pavasarī lietoja 71% šā vecuma cilvēku. 2015.gada pavasarī internetu regulāri (katru dienu) izmantoja 68% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Otrkārt, Latvijā pieaug mobilo ierīču lietošana. Pētījumi rāda, ka pavasarī viedtālruni lietoja teju katrs otrais (47%), bet planšetdatoru – katrs piektais (19%) iedzīvotājs.

„Tādējādi reklāmdevēji ir spiesti pielāgoties patērētāju paradumu maiņai un izvēlēties mediju kanālus, kuros būs sastopama tiem interesantākā auditorija. Aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta mobilajām reklāmām, jo tām ir virkne priekšrocību: iespējams integrēt interaktīvus un spēļu elementus, atrašanās vietas izmantošana (geotargeting) ļauj precīzi vēlamajā brīdī uzrunāt noskatīto mērķauditoriju,” skaidroja Rēders.

Savukārt mediju aģentūras „Omnicom Media Group” tirdzniecības vadītājs Kārlis Zembergs vērsa uzmanību uz tendencēm pasaulē lielākajā mediju tirgū ASV – lai gan šajā valstī televīzija joprojām ir iecienītākais izklaides veids, cilvēki arvien vairāk laika pavada “sērfojot” tīmeklī, turklāt pieaug to mājsaimniecību skaits, kas pilnībā atsakās no televīzijas. Skaits gan ir neliels, bet spilgti iezīmējas divi pretpoli – tiešraides un satura ar laika nobīdi skatīšanās, kas aizvien vairāk notiek arī citās platformās, ārpus ierastā televīzijas formāta.

Reklāma
Reklāma

Kompānijas “Nielsen” pētījums rāda, ka aptuveni 2,6 miljoni jeb 2,8% amerikāņu mājsaimniecību pērnā gada nogalē bija pārgājušas tikai uz platjoslas interneta izmantošanu – tas vairāk nekā divas reizes pārsniedz 2013.gada nogales rādītāju, kad tikai platjoslas internetu lietoja 1,1% ASV mājsaimniecību.

Vienlaikus pakāpeniski samazinās laiks, kuru ASV iedzīvotāji velta tradicionālajai televīzijai – ja 2013.gada trešajā ceturksnī katrs amerikānis televīziju skatījās 147 stundas mēnesī, tad 2014.gada trešajā ceturksnī šis rādītājs bija nokrities līdz 141 stundai mēnesī.

Arī Latvijā ir novērojamas līdzīgas tendences. Kaut arī atbilstoši TNS Media Day 2014. gada pavasara pētījumam, skatītāji pie zilajiem ekrāniem pavada teju piecas stundas (4 stundas un 57 minūtes) un televīzijai aizvien ir būtiska loma komunikācijas plānos, arī mūsu valstī lēnām samazinās televīzijas skatīšanas ilgums, akcentēja Zembergs.

Piemēram, „sērfošanai globālajā tīmeklī” lietotāji vidēji velta gandrīz četras stundas (3 stundas un 56 minūtes), bet radio cilvēki vidēji klausās 3 stundas un 44 minūtes dienā.

Ja salīdzina 2012. un 2014.gada TNS TV Metru datus, redzams, ka īpaši aktīvi savus paradumus maina bērni vecumā no 4 līdz 14 gadiem, kā arī arī trīsdesmitgadnieki vecumā no 30 līdz 39 gadiem.

„Reklāmas kampaņu iedarbīgums ir ļoti atkarīgs no izvēlētajiem mediju kanāliem, kas ļauj vienlaikus nodrošināt iespējami augstāku sasniedzamību un zemākās kopējās kampaņas izmaksas,” norādīja Zembergs.

Abi eksperti bija vienisprātis, ka vēl viena būtiska tendence ir tā, ka reklāmas tirgū aizvien biežāk tiek runāts par video, nevis televīzijas reklāmu izvietošanu un plānošanu.

„Savā ziņā tā ir revolūcija, kas ļauj patērētāju sasniegt vairākās ierīcēs un padarīt kampaņas efektīvākas. Tādēļ arī aizvien vairāk tiek domāts par īpašu, multiekrānu videi piemērotu saturu,” pauda „Adbox” pārstāvis Rēders.

Par šādu stratēģiju panākumiem liecina arī izvietotās reklāmas tendences, jo video reklāmu apjomi strauji aug un, jādomā, arī turpinās pieaugt. Tādējādi reklāmdevējiem būtu lielāka uzmanība jāvelta multiekrānu videi, ņemot vērā, ka Latvijā tipisks multiekrānu lietotājs varētu būt pārticis 15-39 gadus vecs pilsētnieks ar augstāko izglītību.

Šie faktori maina arī ierastās reklāmas tirgus tendences, proti, jūlijā neraksturīgi klusajai vasaras sezonai būtiski pieauga reklāmu skaits: TNS Reklāmu reģistrs jūlijā televīzijā ir fiksējis 199 326 reklāmas un 20 789 sponsorreklāmas gadījumus. Salīdzinot ar pērnā gada jūliju, reklāmu apjoms šogad palielinājies par 47%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.