Ja gaidāma salna, augļu kokus un ogulājus vajag salaistīt.
Ja gaidāma salna, augļu kokus un ogulājus vajag salaistīt.
Foto: Indar roku darbs/Facebook

Gājusi bojā liela daļa šī gada potenciālās ražas 0

Sals naktī no svētdienas uz pirmdienu daudzviet Latvijā postījis augļu kokus un ogulājus, daudzus augļkopjus atstājot bez ražas. Īpaši cietušas kultūras, kas jau bija sākušas ziedēt, – ķirši, plūmes, bumbieres, kā arī agrīnākas ābeļu šķirnes.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Latvijas lielākā ābeļu dārza īpašnieks, Saukas pagasta k/s “Poceri” vadītājs Modris Lāčplēsis, vakar līdz dārzam vēl nebija aizgājis. “Ābeles vēl neziedēja, gan jau kāds procents būs dzīvs palicis, bet kopumā prognozes nav diez ko pozitīvas. Pašlaik skats ir diezgan drūms, rīt iesim uz dārzu, griezīsim ziedpumpurus, skatīsimies, vai drīksna zaļa vai brūna. Ja brūna, tad viss izteikts…” “Poceros” apsaimnieko 150 ha integrēto dārzu, un tādā platībā, uznākot salnām vai salam, var paļauties tikai uz augstākiem spēkiem.

Ādažu puses puķkope Ināra Būda savu augļu dārzu no sala centās pasargāt, laistot ar ūdeni. Tas ir pārbaudīts līdzeklis salnās, bet, ja uznāk sals, tad nepalīdz ne ūdens, ne dūmi. “Ne jau šādā salā. Ja pat tulpes un ziemcietes ir caurspīdīgas, tad kā to var izturēt ķirsis vai persiks… Zemākā temperatūra –6 °C uz augsnes plkst. 5.20. Sākumā jau cerējām, ka nebūs tik traki. Bet nav ko kreņķēties, tā ir daba,” puķkope optimismu nezaudē.
Foto: Indar roku darbs/Facebook
CITI ŠOBRĪD LASA

Arī dārzkopis Guntis Putenis no Kocēnu novada “Jaunbrēmelēm” piekrīt, ka lauksaimniecībā visu nenosaka cilvēks. “Ābeles vēl nezied, bet auksts bija pēc suņa. Ķirši noteikti nosaluši, bet par pārējo grūti ko pateikt. Pie mums šonakt bija –5,2 oC. Tas ir sals, nevis salna. Un tas bija tā laikus sācies, vakarā jau mīnusā iegāja.” Vidzemes augļ­kopis atzīst, ka šādā situācijā ar dabu nav jēgas cīnīties. Vienīgi žēl, ka līdz nākamajai ražai jāgaida vesels gads. “Tas periods ir diezgan garš. Bet cerība vēl ir. Lai tik sals vairāk šogad netrako, tad jau būs labi. Ja tagad siltais laiks atraus vaļā to, kas izdzīvojis, un atkal būs sals, tad nezinu.”

Latvijas Augļkopju asociācija pilnīgāku informāciju par situāciju augļu dārzos varēs sniegt, agrākais, ceturtdien. Pagaidām lauksaimnieki apzina zaudējumus. Māra Rudzāte, Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja, audzē krūmmellenes. Viņa atzīst, ka ziedošās mellenes cietušas salā, bet “tās jau nezied visas uzreiz, tā ka ogas būs”.

Madonā pirmdienas rītā plkst. 5.30 gaisa temperatūra pazeminājās līdz – 4,8 °C, tādējādi pārspējot iepriekšējo 6. maija rekordu, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC). 1965. gadā Zosēnos 6. maijā termometra stabiņš noslīdēja līdz –4,7 °C.

Šīs nedēļas pirmajā pusē ciklona ietekme Latvijā mazināsies un laika apstākļus noteiks augsta spiediena atzars, līdz ar to debesis pakāpeniski skaidrosies un nokrišņi mitēsies, neliels lietus gaidāms vienīgi austrumu rajonos. Naktī no otrdienas uz trešdienu gaisa temperatūra naktī 1–6 oC, daudzviet, galvenokārt Kurzemē, salnas 0 līdz –2 °C, prognozē LVĢMC.

Nedēļas otrajā pusē Latvijai pietuvosies kārtējais ciklons, līdz ar to mākoņu daudzums palielināsies un nedēļas izskaņā teritorijas lielākajā daļā brīžiem līs un ducinās arī pērkons. Stiprāki nokrišņi gaidāmi valsts centrālajos un austrumu rajonos. Latvijā ieplūstot siltākām gaisa masām, gaisa temperatūra paaugstināsies – nakts stundās tā nebūs zemāka par 6–11 °C, savukārt dienā termometra stabiņš vietām pakāpsies līdz pat 13–18 °C.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.