“Hlamīdijas tika atklātas pat kādam puisim..” Ārsti atgādina, ka STS analīzes līdz 25 gadu vecumam ir bez maksas 9

Kāda ir Latvijas meiteņu veselība? Loti dažāda. Kā mums visiem – mēdz būt tiešām objektīvas veselības problēmas, kuras parādās ļoti agrīnā vecumā. Man ir milzīgs prieks, ka Latvijā ir bērnu-pusaudžu ginekoloģija, jo ne visās valstīs tā ir. Es un kolēģi nodrošina šo darbu gan Bērnu slimnīcā, gan arī citās iestādēs, tā savu sarunu TV24 raidījumā “Dr. Apinis” iesāk Lāsma Līdaka, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, bērnu un pusaudžu ginekoloģe.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 28
Eiropas Savienība “piegriež skābekli” Putina režīmam! Krievijai gaidāmi lieli zaudējumi
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, ģimene un tradīcijas! Kā Jāņus nosvinēja mūsu slavenības? 28
Lasīt citas ziņas

“Par to, kādas meitenes atnāk, piemēram, Bērnu slimnīcā uz valsts apmaksātām vizītēm. Ierodas ļoti dažādas meitenes; šī ir ļoti laba iespēja viņas izķert arī citās stacionāra nodaļās, kur viņas nonāk ar citām veselības problēmām,” ikdienu ilustrē ginekoloģe.

Līdakai ir milzīgs prieks par Bērnu slimnīcas kolēģiem, kuri pamana meitenes ar augsta riska uzvedības problēmām – alkohola lietošanu, dažādās infekcijas, dažādas hroniskas veselības problēmas. “Protams, ir problēma, ka ne vienmēr meitenes atnāk un nonāk līdz ginekologam, bet ir jomas, kurās situācija uzlabojas.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, lietas, ko sabiedrībai vajadzētu zināt plašāk un par ko prasa daudzi gan ārstiem, gan speciālistiem, gan ģimenes ārstiem, ir – par seksuāli transmisīvavajām infekcijām!

STS analīzes Latvijā ir pieejamas bez maksas līdz 25 gadu vecumam, – pat ne tikai jaunām meitenēm, pat ne tikai bērniem, bet līdz pat 25 gadu vecumam.

2022. gadā līdz jauniešiem 17 gadu vecumam bija atklātas 64 hlamīdijas infekcijas meitenēm un viens infekcijas fadījums puisim.

“Līdz ar to es ļoti gribētu uzrunāt puišu vecākus, jo par meitenēm vēl uztraucas un raizējas, bet puišiem tieši tāpat būtu jāpārbaudās. Šīs te 64 meitenes – tas ir piliens jūrā. Pilnīgi noteikti ir ļoti daudz neizmeklētu meiteņu, kuram šī infekcija nav pat nojausta!”

Speciāliste lūdz puišu mammas lūgt nodot dēla urīna analīzes, – nav jāiet pie speciālistiem, – rīta urīns, uz laboratoriju prom un tā var diagnosticēt infekciju.

Ir būtiski sekot arī jaunu puišu veselībai, lai puisis ar laiku nedabūtu dažādas vīriešu problēmas, lai savai nākamajai sievai nepielipinātu visu to, kas viņam jau ir, tā rezumē raidījums, piebilstot, ka STS un arī hlamīdijas vissmagāk skar tieši sievietes, jo infekcijas notiek bez simptomiem un graujoši var ietekmēt grūtniecības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.