Aleksandrs Lukašenko
Aleksandrs Lukašenko
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Uldis Šmits: Sāk Lukašenko režīma noziegumu sistemātisku dokumentēšanu 15

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Lasīt citas ziņas

 

Baltijas valstis turpina iekļaut “persona non grata” sarakstos Lukašenko režīma represīvo iestāžu darbiniekus. Jaunākais sarakstu papildinājums notika 25. martā, kad baltkrievu demokrātiskā opozīcija atzīmēja Brīvības dienu, atceroties šajā datumā 1918. gadā dibināto īsu laiku pastāvējušo Baltkrievijas Tautas Republiku.

CITI ŠOBRĪD LASA
Savukārt varas pārstāvji atkal veica demonstrantu masveida arestus.

ANO Cilvēktiesību padome nupat Baltkrievijas sakarā bija pieņēmusi rezolūciju ar prasību atbrīvot politieslodzītos, sarīkot godīgas vēlēšanas, bet pirmām kārtām izbeigt pārmērīga spēka lietošanu pret mierīgiem protestētājiem, “spīdzināšanu un citu nežēlīgu, necilvēcīgu vai pazemojošu izturēšanos vai sodus”.

Šis nolēmums, ko oficiālā Minska, protams, negrasās ievērot, būtībā atkārto slēdzienus, kas jau izskanēja pērn novembrī EDSO Pastāvīgajā padomē. Proti, neatkarīgā eksperta profesora Volfganga Benedeka sagatavotajā ziņojumā, kurā citstarp tika izklāstīti pierādījumi tam, ka Baltkrievijas varas iestādes ir izdarījušas smagus cilvēktiesību pārkāpumus.

Taču ziņojumā bija ietverts arī ieteikums izveidot centru, kas šos noziegumus fiksētu, un 24. martā parādījās ziņa, ka darbu sākusi “Starptautiska nevalstisko organizāciju platforma cilvēktiesību pārkāpumu Baltkrievijā sistemātiskai dokumentēšanai un pierādījumu saglabāšanai” (“The International Accountability Platform for Belarus” – IAPB).

Ar varbūtēju perspektīvu nodot savāktos materiālus tiesai. Platformas vadību uzņēmies Dānijas institūts spīdzināšanas apkarošanai “DIGNITY” kopā ar baltkrievu NVO “Viasna”, spīdzināšanas izmeklēšanas komiteju un britu “REDRESS”, bet atbalstu solījušas deviņpadsmit valstis, tai skaitā Latvija.

Dažu minēto nevalstisko organizāciju nosaukumos ne velti figurē vārds “spīdzināšana”.

Tas apzīmē nodarījumu, kurš iekļauts noziegumu pret cilvēci kategorijā, uz ko attiecas universālā jurisdikcija, kura ļauj saukt pie kriminālatbildības neatkarīgi no iesaistīto personu valstiskās piederības un nozieguma pastrādāšanas vietas.

Ja atceramies, pagājušā gada beigās Lietuvas ģenerālprokuratūra ievadīja pirmstiesas izmeklēšanu pēc Baltkrievijas pilsoņa Maksima Horošina attiecīga iesnieguma, un tas var kalpot par sava veida precedentu.

Kaut arī pagaidām reāla iespēja iesūdzēt Lukašenko diktatūru ir vienīgi politiskajiem bēgļiem. Ieslodzījuma vietās un izolatoros piekoptās necilvēcīgās izturēšanās īstos apmērus droši vien izdosies noskaidrot tikai vēlāk pēc visu faktu verifikācijas, bet jau tagad publiskotās šaušalīgās liecības liek secināt, ka Baltkrievijā notikušais varētu būt zināmu totalitāru režīmu cienīgs sniegums.

Lukašenko mīlētajā Padomju Savienībā kompartijas CK staļiniskais politbirojs 1937. gadā spīdzināšanu atļāva, lai kompetento orgānu darbinieki, pratinot “pretpadomju elementus”, izsistu no tiem atzīšanos, ko toreiz uzdeva par galveno vainas “pierādījumu”.

Mūsdienu Baltkrievijas t. s. tiesībsargājošajām instancēm “pierādījumi” pārāk nerūp, bet zvērības un pazemojumi, cik noprotams, pārsvarā tiek izmantoti kā dumpīgās pilsoniskās sabiedrības iebiedēšanas līdzeklis.

Nevilšus vadoties pēc savulaik PSRS prokurora Višinska ieviestās nostādnes, ka attiecībā pret ārvalstu imperiālistu nolīgtajiem “tautas ienaidniekiem” nekādu procesuālo normu ievērošana nav nepieciešama.

Diez vai varam mierināt sevi ar domu, ka šādas norises nav nekas neparasts arī šodienas pasaulē un ka tik un tā nespējam tās iespaidot.

SAISTĪTIE RAKSTI

Turklāt ANO Cilvēktiesību padomes ar knapu vairākumu pieņemtās rezolūcijas un pat Ģenerālās asamblejas juridiski nesaistošās rezolūcijas stāvokli neietekmē, bet ANO Drošības padomi paralizē Krievijas (un, kad tai izdevīgi, Ķīnas) veto.

Toties no pagātnes pieredzes esam gana labi ielāgojuši starptautisko noziegumu dokumentēšanas un publiskas atgādināšanas nozīmīgumu. Tas agri vai vēlu var izrādīties svarīgi arī mūsu kaimiņzemes Baltkrievijas tālākā ceļa izvēlē – grūti paredzamajā, tomēr, cerams, reiz brīvi izdarītajā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
“Potenciāli šeit kaut kas noteikti briest…” Rajevs par jaunumiem Ukrainā
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Lasīt citas ziņas
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
Kārlis Streips: Attiecībā uz Somijas lēmumu par iestāšanos NATO man prātā stāv vārds Schadenfreude – priecāties par cita cilvēka nelaimi
Nedēļa iesāksies ar mākoņainām debesīm, bet ievērojami nokrišņi nav gaidāmi
VIDEO. “Objekts Pārdaugavā nav mēms vēstures liecinieks.” Valsts prezidents pauž pārliecību par Uzvaras pieminekļa demontāžu
Fotogrāfiju izstāde par Ukrainas kara ikdienu pārvietota uz laukumu pretī Krievijas vēstniecībai
08:35
Kārlis Streips: Attiecībā uz Somijas lēmumu par iestāšanos NATO man prātā stāv vārds Schadenfreude – priecāties par cita cilvēka nelaimi
08:16
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
08:11
Saļodzījies ministres krēsls, Ziedojumu straume, Vējainākā Eiropas kultūras galvaspilsēta. Nedēļas notikumu apskats
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Rīgas dome vēršas tiesā pret būvnieku karteļa dalībnieci “Velvi” par 4 miljonu eiro piedziņu
Bijušais Ventspils tranzītbiznesa menedžeris grib izpirkt Bondara parādu “Krājbankas” lietā, vēsta raidījums
Portāls LA.LV šodien piedzīvoja kiberuzbrukumu
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Stoltenbergs: NATO paplašināšanās procesā nav gaidāmi šķēršļi
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Anda Līce: Jau divdesmit gadus baidot pasauli ar kodolraķetēm, viņš pats līdz smieklīgumam baidās no nāves
Kas patiesībā notika ar Staļinu? Ko vēl mūsdienās slēpj Krievijas noslepenotie dokumenti?
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Arhitekts Andis Sīlis: Latvijas influencere lepni stāsta, ka nav izlasījusi nevienu grāmatu. Par kādām vērtībām var būt runa?
Ščerbatihs: Ienaidnieks ir valdība, jo viņi ir izdarījuši visu, lai mums šeit būtu grūti dzīvot
VIDEO. Andrim Kivičam Latvijā pārtikas cenas šķiet smieklīgas: “Vai tiešām tās ir cēlušās?”
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Cīņa ar latvāņiem nav bezcerīga
VIDEO. Atbalstot Ukrainu un tās tautu, “Citi zēni” iedziedājuši ukraiņu dziesmas “Stefania” kaverversiju
Planētas sola veiksmi visā, kas attiecas uz attiecībām! Horoskopi no 16. līdz 22.maijam