Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Izmeklēšana: Krievijas e-cigaretes Eiropā un Ukrainā, sankcijas un “pelēkie sakari” kara laikā 9

Krievijas uzsāktā pilna mēroga kara kontekstā daudzi uzņēmumi un zīmoli joprojām ir saistīti ar Ukrainu. Šodien izdevums vērsa uzmanību uz e-cigaretēm, to zīmoliem un uzņēmumiem, kas tiek kritizēti par Eiropas Savienības un Lielbritānijas likumdošanas pārkāpumiem, raksta obozrevatel.com.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Ķīnas uzņēmumam piederošie zīmoli Elfbar un LostMary bija skandāla centrā gan Ukrainas, gan Lielbritānijas tirgū. Izmeklēšanas laikā Lielbritānijā atklāti nopietni pārkāpumi, tostarp akcīzes šķidruma un nikotīna satura pieļaujamo robežvērtību pārsniegšana produktos. Šie pārkāpumi, sasniedzot 50%, izraisīja sabiedrības rezonansi, liekot lielveikaliem izņemt produktus no plauktiem.

Kā raksta “Today’, neparasta parādība bija to pārdošanas apjoma pieaugums Ukrainai okupētajās teritorijās, piemēram, Doņeckā un Krimā, pēc kara sākuma ar Krieviju. Ķīnas uzņēmums kļuva arī par nozares izstāžu sponsoru Krievijā, radot papildu jautājumus par tā sakariem.

CITI ŠOBRĪD LASA

HQD: nelegāls tirgus līderis ar neskaidriem sakariem

Kā teikts publikācijā, zīmols HQD un Vozol, neskatoties uz ievērojamas popularitātes trūkumu Ukrainas un ES legālajos tirgos, ir kļuvis par līderi nelegālajā jomā. Produktu uzglabāšanai tas izmanto Eiropas akcīzes noliktavas. Neraugoties uz konkrētu pierādījumu trūkumu, pastāv saikne ar bijušo Krievijas pilsoni Sašu Gollandecu, kurš ir organizētās kontrabandas galvenā figūra.

Bijušais Krievijas Federālā muitas dienesta darbinieks Saša Gollandecs gadu desmitiem izmantojis savu pieredzi, organizējot preču kontrabandu. Saskaņā ar Today, 2020. gadā viņš atrada ienesīgu shēmu ar elektroniskajām cigaretēm HQD un Vozol. Tagad viņš dzīvo Luksemburgā un vada šo shēmu, vienlaikus saņemot atbalstu no sievas ar Ukrainas nodokļu maksātāja identifikācijas numuru (TIN).

Ēnu ceļš – “Aroma King”

Kā vēsta Today, “Aroma King” autors un īpašnieks izrādījās bijušais pilsētas deputāts no partijas “Vienotā Krievija” Dmitrijs Šesternenko. Šī saikne ar Putina partiju nevarēja neizraisīt interesi, īpaši ņemot vērā viņa ilgo uzturēšanos politikā un viņa, maigi izsakoties, nestabilās saiknes ar korupciju, norāda izdevums.

“2022. gadā, baidoties no iespējamām sankcijām, Šesternenko savu uzņēmumu nodeva Polijas pilsonim. Tomēr, spriežot pēc ES preču zīmju reģistra, viņš joprojām ir zīmola īpašnieks,” teikts izdevumā Today.

“Aroma King” bija iesaistīts arī skandālā Īrijā, kur viņu produktos tika atklāts pārmērīgs nikotīna līmenis, radot nopietnus jautājumus par produktu kvalitāti un drošību. Polijā sākta krimināllieta pret kompāniju, atklājot jaunu jautājumu par to, kas var slēpties aiz šī zīmola, norāda Today.

Reklāma
Reklāma

“Pārejot pie nākamā zīmola Geek bar, Dragbar, Crystal, mēs atklājām saikni ar kompāniju Evapify, kuru dibinājuši bijušie sankcionētā Krievijas oligarha kolēģi. Šis uzņēmums kļūst par šo zīmolu izplatītāju dažās ES valstīs,” raksta Today. .

Izdevums atzīmē, ka šie zīmoli ir populāri arī Krievijā un ir aktīvi nozares izstāžu dalībnieki. Tādējādi situācija iegūst jaunas nokrāsas, kad “sankcionētie” zīmoli tiek finansēti caur izplatītājiem, kas saistīti ar Krievijas oligarhu.

PLONQ: Darījumi Ukrainā ar Krievijas tirgu

Publikācijā norādīts, ka zīmols PLONQ ir zināms Ukrainas tirgū, neskatoties uz tā 100% krievu izcelsmi. Jautājumu rada fakts, ka šis zīmols turpina veikt darījumus ar sankcijām pakļauto uzņēmumu Rosņeftj, atzīmē Today.

Ko tālāk?

“Izmeklēšanā noskaidrots, ka pat kara laikā daži e-cigarešu zīmoli paliek aktīvi un turpina pārkāpt likumus dažādās valstīs. Jājautā, kāpēc šie ar Krievijas personāžiem saistītie zīmoli turpina zelt un plaukt Ukrainas tirgū. Lai izspiestu šādus toksiskus zīmolus, nepieciešama visaptveroša pieeja valdības, sabiedrības un pašu patērētāju līmenī. Izmeklēšana ļauj ieskatīties aiz fasādēm – ir bailes atklāt “ēnu savienojumus”. Valdībām un regulatoriem ir jāpastiprina kontrole un pasākumi kontrabandas novēršanai, kā arī sankcijas pret uzņēmumiem, kas pārkāpj likumu, secina Today.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.