Jānis Āboliņš
Jānis Āboliņš
Foto – LETA

Jānis Āboliņš: Seniori ātro kredītu gūstā visbiežāk nonāk veselības sarežģījumu dēļ 0

Jānis Āboliņš, Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis

Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Lasīt citas ziņas

Nav noslēpums – seniori un pensionāri ir sabiedrības godprātīgākā daļa, kas ārkārtīgi atbildīgi attiecas pret jebkuru saistību izpildi.

Kārtējais rēķins par mājokli vai siltumu, nekustamā īpašuma nodokļa aprēķins vai maksājums par iepriekš neplānotu, taču vitāli svarīgu – bieži vien medicīniska rakstura – pakalpojumu ir pirmais, kam viņi atlicinās naudu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Par spīti tam, arī seniori nokļūst bezizejas situācijās, kad vienīgais glābiņš ir lombards vai ātrais kredīts.

Tas augsto procentu un necaurspīdīgo noteikumu dēļ bieži vien uzliek vēl lielāku finansiālo slogu un cilvēku iedzen īstās sprukās. Iepazīstoties ar “Mēness aptiekas” piedāvājumu, kas senioriem ļauj iegādāties visus ārsta izrakstītos medikamentus, maksājot par tiem pa daļām, bez jebkāda papildu uzcenojuma vai procentiem, es ticu, ka vismaz tās problēmas, kuras seniorus mēdz piemeklēt, saņemot ārsta recepti ar daudziem medikamentiem, kas jāiegādājas uzreiz, būs atrisinātas.

2008. gada jūlijā Latvijā tika sākts pirmais fiziskas personas maksātnespējas process. Vairāk nekā desmit gadu laikā daudz darīts, lai fiziskās personas maksātnespējas process kļūtu pieejamāks un finansiālās grūtībās nonākušiem cilvēkiem labvēlīgāks.

Ilustratīvs foto
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Īpaši būtiski tas bija krīzes gados, bet ir aktuāli aizvien, kad ar privātpersonas maksātnespējas procesu savu finanšu stāvokli vēlas sakārtot tūkstošiem cilvēku Latvijā. Kopumā šajos gados privātpersonas maksātnespējas procesu jau pabeiguši vai turpina īstenot vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Lielākoties tie ir iedzīvotāji spēka gados, kas pirms krīzes bija pārāk optimistiski par savu finanšu stabilitāti un tās izaugsmi nākotnē. Viņi viegli bija ļāvušies kredītiestāžu dāsnajām reklāmām, uzņemoties saistības, kas kļuva neiespējamas brīdī, kad līdz ar krīzi bija pazaudēts darbs, ienākumi strauji kritās, bet bezdarbs palielinājās.

Smagākajam posmam esam pāri, un redzu, ka daudziem finanšu situācija uzlabojas. Diemžēl – ne visiem. Turklāt finanšu grūtībās nonāk arī cilvēki, kas ir apzinīgi un godprātīgi, taču viena negaidīta dzīves pagrieziena dēļ pirmo glābiņu nereti meklē lombardā vai pie ātro kredītu izsniedzējiem.

Te īpaši vēlos izcelt vecāka gadagājuma cilvēkus – seniorus, kuriem pēc 50–55 gadu sasniegšanas negaidītus tēriņus pēkšņi radījuši veselības sarežģījumi.

Iepriekš pārāk bieži saskārāmies ar gadījumiem, kad senioram steidzami bija nepieciešama operācija, kurai jānodrošina arī pensionāra makam salīdzinoši augsts līdzmaksājums. Turklāt pēc operācijas tika nozīmēta kompleksa medikamentozā terapija, kas arī nebija lēta.

Saliekot kopā visus šos neplānotos izdevumus, summas, kas uzreiz jāatrod,sanāca ievērojama. Zinu daudzus gadījumus, kad, pirmoreiz nonākot šādā situācijā, seniors lika lietā visus savus ietaupījumus, ko pārsteidzošā kārtā viņš prot veidot, arī ar pieticīgiem ienākumiem.

Taču, ja akūtās situācijas atkārtojās, palīdzība tika meklēta lombardā. Pēdējos gados par aizvien nopietnāku problēmu kļuva tā saucamie ātro kredītu izsniedzēji, kas reklamēja pat īpašas aizdevumu programmas senioriem, solot viegli pieejamus, ātrus un lētus aizdevumus.

Ilustratīvs attēls
Foto: Halfpoint/SHUTTERSTOCK

Diemžēl daudzi cilvēki cienījamā vecumā šiem solījumiem noticēja un tikai vēlāk atklāja, ka reklāmā daudz noklusēts, ka patiesībā tā saucamais bezprocentu aizdevums nemaz nav bezprocentu, turklāt, ja sanāk kāds kavēts maksājums, aizdevums ir patiesi dārgs.

Latvijas Kredītņēmēju asociācija vairāku gadu garumā aktīvi ir iestājusies par kredītņēmēju interesēm. Ar plašsaziņas līdzekļu atbalstu cilvēkiem esam skaidrojuši bīstamos momentus dažādu aizdevēju solījumos, savukārt ar aktīvu darbu dažādās Saeimas komisijās, kas izstrādā grozījumus vai papildinājumus likumos un noteikumos, vienmēr esam cīnījušies par iedzīvotāju interesēm.

Daudz arī esam panākuši, nodrošinot iespēju būtiskās grūtībās nonākušajiem sakārtot savu finanšu situāciju ar maksātnespējas procesu, kas gadu laikā kļuvis krietni pieejamāks. Tomēr vēl aizvien redzam, ka, panākot iedzīvotājiem labvēlīgus risinājumus vienā jomā, kreditētāji, jo īpaši nebanku sektora pārstāvji, atrod jaunus veidus, kā piesaistīt sev klientus un gūt no viņiem maksimālu peļņu.

Pirmajā brīdī ne bez bažām uzlūkojām informāciju par “Mēness aptiekas” jauno pakalpojumu, kas senioriem sniedz iespēju par medikamentiem maksāt pa daļām.

Taču, izpētot pakalpojumu, atzīstam: “Mēness aptieka” senioriem patiesi piedāvā risinājumu brīdī, kad veselība pēkšņi pasliktinājusies un ārsts receptē izrakstījis daudzus jaunus medikamentus, bet līdzekļu visiem uzreiz nepietiek.

Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācijas paustajam viedoklim, ka “Mēness aptiekas” pakalpojums tiešā veidā atrisina valsts izveidoto problēmu, kas radās līdz ar aizliegumu kompensējamos medikamentus izpirkt pakāpeniski, pa daļām, varam vien piebilst, ka daudzus seniorus tas var paglābt no dārgā ātrā kredīta ņemšanas.

Ticam farmaceitu aptaujas datiem, ka ievērojamai senioru daļai ir finansiāli neiespējami vienā reizē izpirkt visu recepti ar daudziem medikamentiem, kas izrakstīti lietošanai trīs mēnešu periodā. Ticam, ka seniori šādā situācijā var patvaļīgi koriģēt ārsta norādījumus – iegādāties tikai daļu no medikamentiem un samazināt ārsta norādītās devas, kas veselību tikai pasliktina.

No sava darba redzam, ka reizēs, kad cilvēks tomēr vēlas iegādāties visas ārsta nozīmētās zāles, bet īsti nevar to atļauties, viņš aizvien ņem ātro kredītu, ko nākamo mēnešu laikā pakāpeniski atdod. Diemžēl šādā gadījumā aizdevējam ir jāatdod būtiski vairāk naudas nekā paņemts. Esam pārliecinājušies, ka “Mēness aptieka” ne vien sola, bet senioriem patiesi arī piedāvā iespēju saņemt visas ārsta izrakstītās zāles uzreiz un norēķināties par tām pa daļām, papildus neko nemaksājot. Pakalpojumam nav nekādas noformēšanas maksas, nav nekādu procentu, komisijas vai citu uzcenojumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
Medikamentu iegāde, maksājot pa daļām, “Mēness aptiekai” nedod nekādu papildu peļņu.

Mēs to drīzāk sauktu par sociālu programmu, nevis biznesu. Novērtējam to, ka vismaz medikamentu pieejamības ziņā šobrīd Latvijas senioriem ir rasts ļoti labs papildu risinājums.Varam vien aicināt, lai līdzīgas sociālas programmas rada arī citi uzņēmēji.Latvijā ir populāri projekti, kuros tiek atbalstīti bērni un ģimenes ar bērniem. Kredītņēmēju asociācija ir pārliecināta, ka sabiedrības atbildība ir palīdzēt arī senioriem, jo īpaši – vientuļajiem.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Pagājušajā nedēļā gripas intensitāte Latvijā ir samazinājusies
Smaga situācija onkoloģijā: jāmazina pacientu līdzmaksājumi, jāapmaksā jaunas zāles
Lai saule nenodara pāri!
Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
Ģimenes ārsts skaidro, kādēļ šogad gripa vēl plosās maijā
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
Eksperti: Latvijā nav nepieciešams nodrošināt vakcināciju pret pērtiķu baku vīrusu
Vai pastāv iespēja, ka Covid-19 viļņa rudenī nemaz nebūs? Epidemiologs Trojanskis atklāj, kādiem scenārijiem jāgatavojas
Efekts parādās dienas laikā! Uz sāpošām vietām – teipi
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
“Mēs atsakāmies braukt uz slaktēšanu.” Doneckas kaujinieki atsakās karot
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps
“Mani visvairāk apbēdina, ka tā puse, kura ir par labiem zēniem, baidās to izteikt.” Aivars Broks par sabiedrības saliedētību Daugavpilī
VIDEO. Patiess un ļoti emocionāls video: ko postošais karš ir atņēmis ukraiņu ģimenēm
Kremļa plānotais zibenskarš izvērties par krievu karaspēka barbarisku vardarbību pret civiliedzīvotājiem
Anita Muižniece: Nav iespējama vienota sabiedrība, ja bērnus šķirojam pēc valodas
Atbalsta samazinājuma dēļ Rīgā uz citām mītnēm īsā laikā jāpārvieto 570 ukraiņu bēgļi
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Nākamās divas ziemas ir īpaši būtiskas, jādomā, kā nodrošināties ar resursiem – komentē Roberts Zīle
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
“Es esmu pret vardarbību un toksiskām attiecībām!” “Māmiņu klubs” vadītāja Beitika aicina vardarbībā apsūdzēto reperi Strūbergu uz atklātu interviju televīzijā
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
Sejas krēmi un to lietošana ikdienā – kāpēc mitrināšana ir būtiska veselai, koptai un starojošai sejas ādai
13:48
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps
13:46
Maskava paziņo, kādā gadījumā varētu notikt “Azovstaļ” aizstāvju apmaiņa
13:39