Bumbieru kraupis.
Bumbieru kraupis.
Foto: VAAD

Jaunumi AAL sarakstā – fungicīdi un herbicīdi 0

Valsts augu aizsardzības dienests aizvadītajā mēnesī augu aizsardzības līdzekļu (AAL) reģistrā iekļāvis trīs fungicīdus, vienu herbicīdu un vienu kodni, bet piecus preparātus anulējis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Avtar 75 NT – pieskares iedarbības preparāts slimību ierobežošanai kartupeļu, sīpolu, ķiploku, puravu, burkānu, ziedkāpostu, brokoļu, ziemas kviešu, zirņu, augļu koku un ogulāju, krāšņumaugu sējumos un stādījumos, kā arī dekoratīvo krūmu un kokaugu stādījumos un priežu un egļu skujbires ierobežošanai kokaudzētavās un jaunaudzēs. Darbīgā viela: mankocebs. 2. reģ. klase.

Preparāta lietošana uzsākama profilaktiski pirms slimības pazīmju parādīšanās vai parādoties pirmajām slimības pazīmēm. Nepieciešama augu virsmas rūpīga pārklāšana ar darba šķidrumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kartupeļu stādījumu apsmidzināšana pret kartupeļu lakstu puvi un kartupeļu lapu sausplankumainību uzsākama profilaktiski pēc brīdinājuma par lakstu puves izplatības sākumu vai iestājoties slimības attīstībai labvēlīgiem laika apstākļiem. Atkārtoti apsmidzināt pēc 7–10 dienām atkarībā no laika apstākļiem un slimības attīstības intensitātes līdz 8 reizēm sezonā atkarībā no laika apstākļiem un slimības attīstības intensitātes. Nogaidīšanas laiks no pēdējās apstrādes līdz ražas novākšanai ir 7 dienas.

Sīpolu un ķiploku stādījumos apstrādi pret sīpolu neīsto miltrasu un rūsu uzsākt no kultūrauga 2 lapu stadijas ar minimālajiem intervāliem starp apstrādēm 7 dienas līdz 4 reizēm sezonā. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 28 dienas. Neapstrādāt, audzējot segtajās platībās.

Pret puravu neīsto miltrasu un rūsu puravu apstrādi uzsākt no kultūrauga 2 lapu stadijas ar minimālajiem intervāliem starp apstrādēm 7 dienas līdz 3 reizēm sezonā. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 60 dienas. Neapstrādāt, audzējot segtajās platībās.

Burkānu lapu sausplankumainības ierobežošanai burkānos apstrādi uzsākt no dīgstu stadijas ar minimālajiem intervāliem starp apstrādēm 14 dienas līdz 4 reizēm sezonā. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 30 dienas.

Neīstās miltrasas ierobežošanai ziedkāpostos un brokoļos apsmidzināt profilaktiski slimības attīstībai labvēlīgos apstākļos ar minimālajiem intervāliem starp apstrādēm 14 dienas līdz 4 reizēm sezonā. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 30 dienas. Neapstrādāt, audzējot segtajās platībās.

Ziemas kviešos kviešu lapu pelēkplankumainības un vājas līdz vidējas infekcijas pakāpes brūnās rūsas ierobežošanai. Pret kviešu lapu pelēkplankumainību veikt divas apstrādes ar 14 dienu intervālu, sākot ar graudaugu viena mezgla stadiju līdz karoglapas parādīšanās stadijai (AS 31–37). Apstrādi veikt, pirms slimība ir plaši izplatījusies. Pret rūsām veikt vienu vai divas apstrādes slimības parādīšanās sākumā. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 60 dienas. Neīstās miltrasas un rūsas ierobežošanai pupās un zirņos apstrādi veikt no kultūrauga 3 lapu stadijas, līdz 50% no pākstīm ir sasniegušas pilno garumu vienu reizi sezonā. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 28 dienas.

Reklāma
Reklāma

Pret ābeļu kraupi un bumbieru kraupi ābeles un bumbieres apsmidzināt profilaktiski pēc brīdinājuma par asku sporu izplatības sākumu vai iestājoties slimības attīstībai labvēlīgiem laika apstākļiem, sākot ar kultūraugu pumpuru piebriešanas stadiju līdz kraupja sporu izplatīšanās beigām. Preparāts nodrošina 7 dienu aizsardzību pret ābeļu kraupi. Nogaidīšanas laiks līdz nākamajai apstrādei ar preparātu – 14 dienas. Var lietot tvertnes maisījumā ar kādu citu fungicīdu.

Bumbieru kadiķu rūsas ierobežošanai apsmidzināt bumbieres pumpuru plaukšanas laikā un atkārtoti pēc 14 dienām līdz primārās infekcijas uzliesmojuma beigām. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 4, ieskaitot apstrādes pret bumbieru–kadiķu rūsu. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 28 dienas.

Plūmju un ķiršu apstrādi pret plūmju rūsu, kauleņkoku sausplankumainību un vējplūmēm veikt, kad pirmās lapas ir pilnīgi izplaukušas. Minimālais nogaidīšanas periods līdz nākamajai apstrādei – 14 dienas. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 4. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 30 dienas.

Neīstās miltrasas ierobežošanai vīnogās smidzinājums jāveic profilaktiski slimības attīstībai labvēlīgos apstākļos ar minimālajiem intervāliem starp apstrādēm 14 dienas līdz 4 reizēm sezonā. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 56 dienas.

Ogulāju lapu iedegu ierobežošanai upenēs, jāņogās, ērkšķogās pirmā apstrāde būtu jāveic uzreiz pēc ziedēšanas (upenēm un jāņogām) vai ziedēšanas sākumā (ērkšķogām), minimālie intervāli starp apstrādēm – 10 dienas. Var lietot arī pēc ražas novākšanas. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 4. Nogaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas – 30 dienas.

Preparāts var tikt lietots gan pavasarī, gan vasarā ziedošiem krāšņumaugiem. Sīpolpuķēs (pavasarī un vasarā ziedošas sugas, tostarp hiacintes, tulpes, krokusi, narcises, gladiolas, īrisi, lilijas) lieto pret pelēko puvi. Smidzināšanu veikt profilaktiski, kad augi ir 1–2,5 cm gari, un atkārtot ar 7 dienu intervālu. Pēc ziedēšanas jāveic divas apstrādes. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 4.

Pelargonijās, neļķēs, ģerānijās, magonēs u. c. krāšņumaugos lieto pret neīstajām miltrasām un rūsām. Apstrādi veikt profilaktiski vai parādoties slimību pirmajām pazīmēm ar 7–10 dienu intervāliem starp apstrādēm līdz 4 reizēm sezonā.

Lieto pret rožu lapu tumšplankumainību un rožu rūsu. Rožu apstrādi uzsākt, tiklīdz parādās pirmie slimību simptomi, un atkārtot, ja nepieciešams, ar 10–14 dienu intervāliem. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 4.

Lieto neīsto miltrasu un rūsu ierobežošanai dekoratīvajos krūmos un kokaugos. Apstrādi veic profilaktiski slimības attīstībai labvēlīgos apstākļos vai parādoties slimības pirmajām pazīmēm. Maksimālais apstrāžu skaits – 4, minimālais intervāls starp smidzinājumiem – 14 dienas.

Priedes un egles kokaudzētavās un jaun­audzēs lieto priežu skujbires un egļu skujbires ierobežošanai. Apstrādi veic profilaktiski īsi pirms slimības ierosinātāja izplatības sākuma. Atkārtota apstrāde pēc 7–14 dienām. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 4.

Ievērot augļu dārzā, ogulāju un dekoratīvo kokaugu stādījumos 40 m aizsargjoslu un vīnogu stādījumos 12 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm, pārējo kultūr­augu sējumos un stādījumos 10 m līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Trimanoc DG – pieskares iedarbības preparāts kartupeļu lakstu puves un kartupeļu lapu sausplankumainības ierobežošanai kartupeļu stādījumos. Darbīgā viela: mankocebs. 2. reģ. klase. Apsmidzināt stādījumus profilaktiski pēc brīdinājuma par lakstu puves izplatības sākumu vai iestājoties slimības attīstībai labvēlīgiem laika apstākļiem. Atkārtoti apsmidzināt pēc 7–14 dienām atkarībā no laika apstākļiem un slimības attīstības intensitātes. Nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 7 dienas. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 8.

Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Zorvec Enicade – lokālas sistēmas iedarbības preparāts kartupeļu lakstu puves ierobežošanai kartupeļu stādījumos. Darbīgā viela: oksatiapiprolīns. 2. reģ. klase.

Apsmidzināt stādījumus profilaktiski pēc signāla par lakstu puves izplatības sākumu vai iestājoties slimības attīstībai labvēlīgiem laika apstākļiem. Atkārtoti apsmidzināt pēc 7–10 dienām atkarībā no laika apstākļiem un slimības attīstības intensitātes. Agrākais apstrādes laiks kartupeļiem ir sākot ar AS 35 (50% no augiem ir saskārušies vagās).

Nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 7 dienas, maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 4. Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Herbicīdi

Kinvara – selektīvs sistēmas iedarbības preparāts, ko augi uzņem caur lapām, īsmūža un daudzgadīgo divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai graudaugu un stiebrzāļu sējumos, ganībās un zālienā. Darbīgās vielas: MCPA, fluroksipirs, klopiralīds. 2. reģ. klase.

Apsmidzināt sējumus ar kultūrauga cerošanas sākumu līdz attīstītas karoglapas stadijai (AS 21–39). Septiņu dienu nogaidīšanas laiks līdz pļaušanai jāievēro stiebrzāļu laukos, kas paredzēti lopbarībai, kā arī ganībās. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 1.

Ziemājos ļoti laba efektivitāte, ierobežojot rapšu sārņaugus, ganu plikstiņu, zilo rudzupuķi, balto balandu, raibo akli, ķeraiņu madaru, tīruma neaizmirstulīti, maura sūreni, parasto virzu, tīruma nauduli, tīruma sinepi, bet vasarājos – balto balandu, tīruma usni, kosām, velnarutku, grābeklīti, sārto panātri, kumelītēm, maura sūreni, vējgriķi, tīruma sinepi, parasto virzu, tīruma nauduli, šaurlapu ceļteku. Stiebrzāļu sējumos un zālienos ļoti laba efektivitāte, ierobežojot balto balandu, divšķautņu asinszāli, mīkstpienes, āboliņu.

Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm, 5 m aizsargjoslu līdz blakus laukam un lauksaimniecībā neizmantojamai zemei.

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops jūnija numurā