Foto – LETA

Kā sagatavot plūmju kauliņus, lai no tiem izaudzētu stādus potcelmiem? 0

“Kā un cik ilgi stratificēt plūmju kauliņus, lai izaudzētu stādus potcelmiem?” SOLVITA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Augļu koku sēklas dīgst tikai pēc pēcbriedes perioda iziešanas. Plūmju sēklām optimāla pēcbriedes temperatūra ir +2…+10 °C. Populārākais potcelms ir Kaukāza plūme. Tā piemērota gandrīz visām plūmju šķirnēm. Kaukāza plūmes sēklaudži ir ļoti ātraudzīgi un veido teicamu sakņu sistēmu arī bez piķēšanas.

Kaukāza plūmju sēklu stratificēšanas ilgums atkarīgs no šķirnes: agrajām tas ir 1–3 mēnešus, vēlajām – līdz sešiem mēnešiem. Jo ilgāk sēklas ir glabātas, jo ilgāka stratifikācija vajadzīga. Ilgāk par trim gadiem glabāt nav vērts, jo zaudē dīgtspēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sēklām pēcbriedes periods jāiziet pilnīgi. Stratifikācijai svarīgi ir tādi faktori kā mitrums, temperatūra un gaiss. Vienmērīgu mitrumu un gaisu nodrošina substrāts, ar kuru sēklas sajauc. Vispiemērotākā ir sfagnu sūnu pakaišu kūdra, jo labi saista mitrumu un satur daudz gaisa. Stratificēšanu plāno, lai pēcbriedes periods beigtos īsi pirms sējas laika, bet tās sākumu noskaidro, no sēklu izsējas termiņa atskaitot pēcbriedes laiku.

Stratificējamās sēklas aplej ar lietusūdeni un, vairākkārt maisot, mērcē vismaz 12 stundu. Tiklīdz uzbriedušas, lieko ūdeni nolej un vienai daļai kauleņkoku sēklu piejauc 3–4 daļas substrāta. Maisījumu iepilda 15–20 cm augstās kastēs tā, lai virspusē paliktu 1–3 cm tukša telpa gaisa apmaiņai. Lai nepiekļūtu grauzēji, kastei viegli uznaglo vāku. Plūmju sēklas novieto pagrabā, +3…+8 °C temperatūrā. Stratificējot nedaudz sēklu, tās var ierakt 30–40 cm dziļi zemē, augsni virs ieraktajām kastēm nosedzot ar skujām, lai tā dziļi nesasaltu. Lielāki stratificējamā materiāla daudzumi rūpīgi jākopj. Sēklas 1–2 reizes mēnesī izber no kastēm uz plēves un pārjauc; ja tās sāk iežūt, samitrina. Pēc tam sēklas atkal saber kastēs un turpina stratificēšanu. Tuvojoties pēcbriedes perioda beigām, sēklas pārbauda reizi nedēļā, bet, parādoties pirmajiem dīgļsakņu galiem, to dara ik pēc 2–3 dienām.

Nedrīkst pieļaut sēklu saknišanu, t.i., dīgļsakņu izveidošanos, jo no saknitušām sēklām izaug potcelmi ar līkām, cilpās sagrieztām saknēm un rudenī tos nākas izbrāķēt.

Audzējot plūmju potcelmus bez piķēšanas, sēklas izsēj aprīlī. Līdz sējumu sadīgšanai augsne pēc katra stiprāka lietus jāuzirdina. Labos apstākļos potcelmi jau pirmajā vasarā sasniedz vajadzīgo garumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.