Kultūra
Kultūrpolitika

Olande un Maļorka vai Ālandi un Maljorka? Mainās īpašvārdu rakstība0


Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Olande, Ziemeļmaķedonija un Svatini – tā pēc Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas ieteikumiem turpmāk sauksim tādu teritoriju kā makšķernieku iecienītās Ālandu salas, bijušo Dienvidslāvijas republiku Maķedoniju un valsti, ko iepriekš pazinām kā Svazilendu.

Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš skaidro, ka valstu un teritoriju nosaukumu saraksts aktualizēts atbilstoši aizvadīto 12 gadu laikā notikušām izmaiņām. Piemēram, nelielā Āfrikas valsts Svazilenda šopavasar mainījusi nosaukumu. Tāpēc arī latviešu valodā turpmāk lietojams tās jaunais nosaukums Svatini.

Olandē runā zviedru valodā

“Ālandu salu” nosaukums latviešu valodā bija ienācis ar krievu valodas starpniecību, neiedziļinoties, ka Å (A ar aplīti augšā) zviedru un vēl dažās skandināvu valodās nozīmē O. Olandes iedzīvotāji runā zviedriski. “Par šo teritoriju būtu pareizi teikt “Olande”, ņemot vērā, ka tai ir autonoms statuss Somijas valstī un ka visos starptautiskos dokumentos tā minēta atsevišķi,” teic M. Baltiņš. Vārds “Olande” jau lietots “Jāņa sētas” izdotajā pasaules atlantā.

Saistītie raksti

Ziemeļmaķedonijai ir sarežģīta politiskā vēsture. Balkānu karu laikā Bulgārija (1912), pēc tam Serbija (1913) ieņēma Senās Maķedonijas teritoriju, kas pirms tam bija Osmaņu impērijas pārvaldē. Otrā pasaules kara laikā to atkal ieņēma Bulgārija, bet pēc kara beigām ieguva Dienvidslāvijas Sociālistiskā Federatīvā Republika. Tās sastāvā 1946. gadā tika nodibināta Maķedonijas Tautas Republika. Jau Dienvidslāvijas Sociālistiskās Federatīvās Republikas laikā Grieķija bažījās, ka varētu “apvienot” Dienvidslāvijas sastāvā esošo Maķedoniju ar Grieķijas sastāvā esošo Senās Maķedonijas daļu. Pēc Dienvidslāvijas sabrukuma Grieķija pieprasīja Maķedonijas Republikai mainīt nosaukumu. Tā ir nonākts pie jaunā nosaukuma – Ziemeļmaķedonija.

Populārais kūrorts Maļorka

Pajautāju M. Baltiņam arī, kāpēc populārais kūr­orts Maljorka ir kļuvis par “Maļorku”. Viņš atbild, ka tas nav ekspertu komisijas lēmums, šo nosaukumu ieviesuši “Jāņa sētas” speciālisti. Sarežģīti ir atveidot latviski to, kas nav īsts “ļ” – dažreiz to atveido kā “lj” un dažreiz kā “ļ”, kas ir tuvāk tam, kā izrunā oriģinālvalodā. Taču tajā pašā laikā ar Spānijas pilsētu Sevilju ir tieši pretēji, biežāk tā latviski tiek atveidota šādi, bet ar “ļ” raksta tikai operas “Seviļas bārddzinis” nosaukumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Meklē citus veidus, kā teātris vēl var eksistēt šajā laikā
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Bijušā gumijas izstrādājumu rūpnīcā tagad būs “Točka”
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Kultūra
“Esmu optimists, lai gan depresīvs.” Pēdējā saruna ar mūžībā devušos Paulu Bankovski žurnālā “Mājas Viesis”
Intervija 3 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
Patiesība par Valsts prezidenta ģimeni, pilsonību un izglītību. Egils Levits atbild uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem 18
Intervija 8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Īsti svētki” Latvijā – 1940 jeb meli, kas nāk no “augstā gala”. Krievijas dezinfomācijas apskats 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Īpašumā Krāslavas novadā atklāj marihuānas audzētavu
16 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Ģenerālprokurors Stukāns: Fakts, ka prokuroriem lietvedība ir vairāki simti lietu, nenorāda patieso to noslodzi
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Pēdējo reizi iespēja ieskatīties Preses nama telpās pirms būvdarbu sākšanas
1 stunda