
Ķīna pa kluso “uzmet” krievus: Pekina sagādājusi nepatīkamu “pārsteigumu” Krievijas ekonomikai 0
Ķīnas lielākā kalnrūpniecības kompānija paziņojusi par aiziešanu no Krievijas sankciju un finanšu spiediena dēļ. Lai gan Krievija dēvē Ķīnu par stratēģisko partneri, Ķīnas uzņēmumi nav gatavi upurēt savas intereses Maskavas labā un aiziet pie pirmajiem draudiem.
Krievijas Tālo Austrumu reģionā — Tivā — slēgšana draud vienam no lielākajiem kalnrūpniecības uzņēmumiem valstī, kuru pārvalda uzņēmums “Lunsin” un kas pieder Ķīnas korporācijai Zijin Mining Group, vienai no vislielākajām nozares kompānijām Ķīnā, vēsta “The Moscow Times”.
Uzņēmums kā galveno iemeslu darbības apturēšanai min finansiālās grūtības.
Tās radušās “paplašināto starptautisko sankciju un Ķīnas banku atteikšanos sadarboties ar Krievijas finanšu institūcijām” dēļ, norādīts Tivas Republikas valdības izplatītajā paziņojumā.
Saskaņā ar reģiona ekonomikas ministra Ajasa Bajana teikto, kombinātā šobrīd nodarbināti aptuveni 1200 cilvēku, no kuriem ap 800 ir vietējie iedzīvotāji.
Kombināta ģenerāldirektors Li Kaiveņs jau parakstījis rīkojumu par darbības apturēšanu, vēsta vietējais medijs.
Tikmēr Tivas prokuratūra ir sākusi oficiālu izmeklēšanu par uzņēmuma vadības rīcību.
“Pārbaudes ietvaros tiks vērtēta arī kārtība, kādā tika ieviests dīkstāves režīms un pieņemts lēmums par uzņēmuma darbības apturēšanu,” pavēstīja prokuratūras pārstāvis.
Vietējās varas iestādes sola, ka jautājums par slēgšanu tiks pārskatīts — izveidota īpaša darba grupa šī jautājuma risināšanai. Uzņēmuma vadītājs jau devies uz Ķīnu, lai tiktos ar koncerna centrālo vadību.
Starptautiskās sankcijas, kas tika ieviestas pret Krieviju pēc tās militārās agresijas Ukrainā, ar laiku kļuvušas arvien visaptverošākas un ietekmē ne tikai Krievijas ekonomiku, bet arī tās ārvalstu partnerus.
Īpaši jūtami tas atspoguļojas finanšu sektorā, kur Rietumvalstu spiediena rezultātā daudzas Ķīnas bankas ir sākušas atteikties no sadarbības ar Krievijas uzņēmumiem un to filiālēm.
Lai arī Ķīna oficiāli nav pievienojusies sankcijām, tās komerciālie un finanšu institūti rēķinās ar sekundāro sankciju risku, kas varētu skart arī viņus pašus, ja tie turpinātu aktīvi sadarboties ar Krieviju.