Ministrs Daniels Pavļuts tviterī šādi reaģēja uz portāla “Delfi” publikācijas fotogrāfiju.
Ministrs Daniels Pavļuts tviterī šādi reaģēja uz portāla “Delfi” publikācijas fotogrāfiju.
Ekrānuzņēmums no Twitter

Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 80

Imants Frederiks Ozols, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tos nedaudzos cilvēkus, kas Latvijā pēta Tuvo Austrumu un Ziemeļ­āfrikas reģionu, ir grūti pārsteigt ar pieaugošām konservatīvisma tendencēm, kuras tūdaļ steidz izpausties sievietes apģērbā un uzvedībā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
14 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Viņi zina, ka šādās valstīs tas, kas notiek ar sievieti, kā tā ģērbjas, kas viņai atļauts un kas aizliegts, ļoti daudz pavēsta par autoritārisma tendencēm vai lielu reliģijas ietekmi laicīgajā politikā.

Pirms desmit gadiem sievietes strādāja slimnīcās, uzņēmumos, valsts un pašvaldības iestādēs, turklāt sabiedrībā gāja bez lakata; apģērbu pieskaņojot tikai modei, savai gaumei un vispārīgām sabiedrības pieklājības normām, bet nu darbu pametusi, lai “vairāk laika veltītu vīram un bērniem”, galvā lakats un visbiežāk sastopama mājās pie kastroļiem, – tās nepārprotamas norādes uz autoritārisma un konservatīvisma pastiprināšanos, dažkārt par reliģiska fundamentālisma pieaugumu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kaut Latvija nu ir pasaules līmenī ietekmīga Eiropas Savienības valstu kluba dalībniece, šie notikumi mums arvien šķiet tāli, mūs neskaroši.

Bet ziņas par konservatīvisma pastiprināšanos Ungārijā un Polijā (un patiesībā arī citās Austrumu un Centrālās Eiropas valstīs) daļa sabiedrības uztver ar zināmu atzinību – cik tad tie liberāļi tālu ies, ārdot tradicionālo sabiedrības drēbi!

Tomēr pat uz šī fona lielu pārsteigumu pagājušonedēļ sarūpēja Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts no progresīvi liberālā un LGBT interesēm draudzīgā politiskā spēka “Attīstībai/Par”.

Protams, “Kustība Par” nekad nav bijusi tik dedzīga LGBT jautājumos kā tās partneri Rīgas domē – “Progresīvie”.

Drīzāk tā ir centusies vienmēr būt tajā drošajā, bet šaurajā laukumiņā starp “aita dzīva” un “vilks paēdis”.

Viņu un viņa politiskos sabiedrotos raksturo tiklab politiskais pragmatiskums, kā oportūnisms.

Ne velti vēl 2019. gadā vienlaikus virzīja dzīvesbiedru likumprojektu “lai sniegtu drošību divām fiziskām personām, kuras dzīvo kopā un vēlas rūpēties viena par otru”, bet vienlaikus steidza mierināt, ka tāds likums “neaizvietos un nekādā gadījumā neapdraudēs laulības institūtu” (no intervijas Latvijas Radio).

Un nu tieši Pavļuts paziņo, ka sportistes fotoattēls pie virsraksta “Tokijas olimpiskās spēles: sports ir skaists”, kas bija publicēts portālā “Delfi”, ir “sievietes ķermeņa priekšmetiskošana un seksualizācija” un tas nav veids, “kā sporta skaistumu ilustrēt” (sk. attēlus).

Vispār attēlā bija redzama volejboliste pludmales volejbolam raksturīgā pozā, cenšoties zemā lidojumā atsist bumbu, un tērpta apģērbā, kāds raksturīgs šim sporta veidam.

Kad lasāt sašutumu par sievietes ķermeņa “priekšmetiskošanu un seksualizāciju”, saprotat, ka jāmaina skatījums. Un nu jau jūs aplūkojat šo attēlu kā Latvijas valdības ministrs un sākat saskatīt problēmu, pat ja iepriekš to neredzējāt un nekādas iekšējas pretenzijas nejutāt.

Latvija nav valsts ar izteiktu reliģisku fundamentālismu. Pie mums (līdz šim) gan sievietes, gan vīrieši brīvi izvēlas savu apģērbu, vadoties pēc nodarbošanās rakstura, noskaņojuma, gadalaika. Protams, to saskaņo ar vispārpieņemtām pieklājības normām.

Sievietes bikini peldkostīmā pludmalē redzam ikdienā.

Kas noticis, ka liberāli progresīvu politiku pārstāvošs ministrs, kurš aizstāv viendzimuma attiecību aizsardzību likumā, jūtas gluži ierastas fotogrāfijas aizskarts?

Kāpēc ministrs uzdodas par sieviešu aizstāvi, lai gan viņa sašutums ir pat pretējs tam, kā attīstījās sieviešu sociāla, ekonomiska un politiska emancipācija 20. gs. laikā?

Atceraties piebildi komentāra sākumā par oportūnismu? Tas ir viens iemesls. Otrs iemesls – cilvēki savā nevīžībā aizmirst pat visnesenākās cīņas un uzvaras dzimumu līdztiesības jomā.

Tas, kas bija izkarots smagās un ilgās cīņās – sievietes pilnīga pašnoteikšanās, tiesības pašai lemt gan par savu apģērbu, gan izskatu; un vīrietim nav nekādu tiesību “seksualizēties” vai likt tai saģērbties un ieslēgties mājās pie bērniem, kastroļiem un pavarda –, tiek aizmirsts un kļūst nevērtīgs.

Acīmredzot daļai sieviešu bija viegli noticēt gan tam, ka viņām nepieciešams aizstāvis vīrieša personā, gan tam, ka šāda liekulība ir aizstāvība. Bet nu par reālajiem faktiem un kontekstu.

Sieviešu emancipācija nav draudzīgā atbalsta meklēšana; sākumā pagrīdē, bet tad skaļos un masveidīgos protestos, sievietes uzsvēra, ka tām nav vajadzīgi aizbildņi – ne tēvi, ne brāļi, ne iecelti aizbildņi (vairumā Rietumu sabiedrību sieviete līdz pat 20. gs. nav bijusi tiesīga mantot īpašumu; sievietes mantojumu saņēma viņas vīrs; ja tāda nebija, tad tika iecelts aizbildnis).

Tā nav un nekad nav bijusi labo un slikto vīriešu nodalīšana. Emancipācija (ko ļoti bieži saprot ar vienkāršotu jēdzienu “feminisms”) bija un ir īsta un patiesa kustība par to, lai sievietes būtu līdztiesīgas vīrietim. Un šo līdztiesību saņemtu nevis kā dāvanu, bet gan kā dabisku, pats par sevi saprotamu īpašību.

Sieviete pati izvēlas, kādu apģērbu vilkt, dodoties uz pludmali. Viņa negaida, kādu kleitu saviesīgam pasākumam tai nolūkojis vīrietis (kā to var redzēt pat vēl deviņdesmito gadu filmās), viņai nav vajadzīga atļauja vadīt automašīnu, spēlēt tenisu, pat dzemdēt bērnu (jā, to nozīmē tas, ka sieviete pati pieņem lēmumu par kontracepcijas līdzekļiem un abortu, vīrieša atļauja vairs nav nepieciešama, bet kādreiz bija).

Sievietei vairs nav jāuztraucas, vai kāds vīrietis uzbudinās vai izjūt svētulīgas dusmas vai šausmas, redzot viņas sportisko ķermeni aktīvā kustībā.

Viņas ķermenis ir viņas tiesības. Un to būs respektēt ne tikai konservatīvajiem spēkiem, kuriem tradicionāli pierasts to pārmest, to nāksies saprast arī jaunajai liberāļu paaudzei, kas uzaugusi lielā nevērībā ne tikai pret agrāku gadsimtu kultūru, bet pat 20. gs. svarīgākajiem notikumiem un sasniegumiem.

Aplūkosim vēl vienu no sieviešu emancipācijas spilgtām izpausmēm, lai gan tā attīstījās kā savdabīgs pēckara feminisma diskursa “blakusprodukts”, turklāt ietvēra arī zināmu protestu pret padomju normām, – tā bija Austrumvācijā raksturīgā tā saucamā brīvā ķermeņa kustība (Freikörperkultur).

Lai nebūtu pārpratumu – šī kustība aizsākās vēl Vācu impērijas laikā 19. gs. beigās, bet pēc Otrā pasaules kara tā ieguva gluži citu kontekstu un vilkmi tieši Austrumvācijā. Abu dzimumu pārstāvji bija pilnīgi kaili, piemēram, pludmalēs un saunās. Un šīs kustības iespaids sastopams vēl šodien, galvenokārt arvien Vācijas austrumos.

Pirms pāris gadiem, pēc vācu žurnālistu organizācijas uzaicinājuma viesojoties Erfurtē, ar interesi izpētīju brīdinājumu pirms ieejas saunā – tā ir kopīga abiem dzimumiem, turklāt aizklāties ar dvieli nedrīkst!

Tas var šķist pārsteidzoši, bet ir loģiski, ja par to aizdomājas. Tieši tā – pavisam kaili. Kam ļumīgs ķermenis, kam jauneklīgs, sportisks un tvirts – sabiedrībā ir visādi cilvēki.

Un nevienu tur nesatrauc tas, ka kādam radīsies svētulīgs sašutums, piesaucot jebkādu iespējamo repertuāru – tiklab liekulīgas rūpes par sievietes ķermeni, cik reliģiju vai morāli. Ja ķermenis ir brīvs, tad tas ir brīvs.

Var pateikt arī vienkāršāk – kā latvieši mēdz bieži sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Arī tad, ja tas ir ministrs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
14 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 85
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 58
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir novēloti 105
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kura publiskā jaunbūve atzīta par “Gada labāko būvi Latvijā 2020” 12
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 85
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tas ir “ilgs un garš maratons.” Navaļnijs no cietuma komentē Krievijas Valsts domes vēlēšanas 1
22:42
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” zaudē spēli pret Maskavas “Dinamo” 2
22:10
LE
LETA
Ziņas
Latvija saņēmusi vēl 19 200 “Johnson&Johnson” vakcīnas pret Covid-19 devu 8
21:56
LE
LETA
Ziņas
Atrasts Rīgā iepriekš pazudušais astoņus gadus vecais zēns 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 14
8 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Tāda vārga tā “akcija”…” Kāpēc Atis Jansons Ceļu policijas veikumu vērtē ar vienu balli no 10? 7
7 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Mežā ejam tuvāk cilvēkiem.” Saruna ar “Rīgas mežu” valdes priekšsēdētāju Anitu Skudru 5
12 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Liels Covid-19 gadījumu skaits ne tikai Rīgā, bet arī Valmierā un Rēzeknes apkaimē 17
9 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
12 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
no puķupodiem aizdzīt sliekas? 1
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Valmieras novadā autovadītājs 2,54 promiļu reibumā bēg no policijas un avarē 3
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar 1.novembri varētu stāties spēkā prasība obligāti vakcinēties veselības, izglītības un sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem 105
12 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kremļa “kabatas partijas”, “Google” un “Apple” piekāpjas. Kā Krievijā uzvarēja valdošā partija 5
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Situācija enerģētikas tirgū ir satraucoša: brīdina, ka tuvākajā laikā atkal būtiski pieaugs maksa par siltumu 30
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 26
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
gan tas nācās, ka Benjamiņai pietuvinātie cilvēki kļuva par viņas nodevējiem un Latvijas kapračiem? Saruna ar Gintu Grūbi 15
18 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Klēts pārbūvei dod naudu, tilta remontam – ne 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Modris, Matīss un Mariss 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 14
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 21. līdz 26.septembrim
16 stundas