“Mums nebija izteiktu zvaigžņu, kā citiem, bet mums bija komanda, ko nevarēja apstādināt.” Dienas saruna ar Kasparu Ciprusu 10

Latvijas vīriešu basketbola izlase ir svinīgi un sirsnīgi sagaidīta mājās no pasaules kausa. Basketbola elite ir pamanījusi mūsu pārsteidzoši lielisko komandu. Par sasniegto, emocijām un turpmāko ceļu saruna TV24 raidījumā “Dienas personība” ar Latvijas basketbola savienības ģenerālsekretāru Kasparu Ciprusu.

“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Lasīt citas ziņas

Velta Puriņa: Basketbola izlase ir sagaidīta mājās, emocijas neaprakstāmas. Šajā sportiski skaistajā gammā, kādas ir Jūsu emocijas?

Kaspars Cipruss: Emociju vilnis sāka kāpt jau jūnijā, kad sākās sagatavošanās process. Kulmināciju mēs sasniedzām, kad notika mājas-draudzības spēles un tad komanda devās tālāk uz Āziju, kur piedalījās pasaules kausā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, tās visas emocijas, kad mūsu komanda spēlē, un paralēli ir jādara lietas, lai viss notiktu tā, lai viņiem viss nepieciešamais, lai labi spēlētu, tās mijās ar spriedzi trīs nedēļu garumā. Un tagad pamosties no rīta, viņi ir sagaidīti, ir fantastisks rezultāts. Kaut arī savienībā darbu ir ļoti daudz, ir tāda sajūta, ka spēku vairs nav, bet ir jādara tālāk. Tā kā pēc ballītes nākamais rīts.

Skatoties sagaidīšanas video mūsu basketbolistu sejas, tās, protams, rotā smaids, bet redzams arī nogurums, apmulsums un saviļņojuma asaras. Sagaidīšana bija lieliska, bet sagatavošanās periodā bija kāds brīdis pirms došanās, kad vajadzēja vēl paspēt kaut ko mainīt?

Sagatavošanās procedūru mēs sākām 3-4 dienas iepriekš. It kā ir daudz laika, bet tajā pašā laikā ļoti maz laika, un korekcijas visu laiku tika ieviestas pat pēdējā brīdī. Tas ir normāli šādu pasākumu īstenošanā. Manuprāt, viss bija ļoti sirsnīgi, viss bija ļoti mīļi. Mani pašu ļoti aizkustināja vairāki citāti, ko mūsu treneri un spēlētāji teica. Man ļoti patika, ko pateica Dairis Bertāns, ka mēs šeit neesam atbraukuši, lai svinētu, bet mēs atbraukuši, lai pateiktu visiem paldies. Visiem, kas juta līdzi šeit. Tas uzreiz bija tā… Jā, tas ir mūsu kapteinis un to bija fantastiski dzirdēt.

Vakar basketbolistus pie Brīvības pieminekļa sagaidīja arī mūsu Valsts prezidents. Vai viņš aicināja jūs visus arī uz pili?

Pirms došanās uz Āziju mēs ciemojāmies pie prezidenta kunga. Un viņš teica – lai kāds būtu rezultāts, es jūs vēlreiz aicināšu uz pili. Un bija tā, ka viņš tiešām aicināja, bet sezona basketbolā jau sākas, pirmie spēlētāji jau ir aizbraukuši, piemēram, Klāvs Čavars, viņš pat nevarēja atbraukt uz sagaidīšanu, viņš “pa taisno” aizlidoja uz savu klubu Japānā. Daudzi spēlētāji šodien, rīt, parīt dodas prom uz saviem klubiem. Tā kā ierobežotā laika dēļ mēs pie prezidenta nevarējām doties. Mēs ļoti ceram, ka prezidents mūs uzaicinās pirms olimpiskās kvalifikācijas, jo redzam, ka viņa rokasspiediens ir bijis veiksmīgs, “trīnīši” labi krita. Pateicāmies prezidentam uz vietas pie Brīvības pieminekļa.

Salīdzinot spēlētāju sastāvu ar citiem gadiem, vai var teikt, ka attieksmes ziņā ir kaut kas būtiski mainījies? Šobrīd komanda spēlēja kā viens. Kur viņiem radās tāda drosme un enerģija riskēt un pārsteigt – ne tikai pasauli, bet arī mūs pašus?

Es nemācēšu precīzi atbildēt uz šo jautājumu, jo domāju, ka pareizās atbildes nav. Manuprāt, treneru korpuss lika noticēt un beigās paši spēlētāji noticēja savām spējām. Es dzirdēju arī no mūsu ārzemju kolēģiem, ka īpaši mazās valstis saprot, ka pie pareizās pieejas vari sasniegt ļoti labus rezultātus. Mums nebija izteiktu zvaigžņu, kā tas bija citās komandās, bet mums tiešām bija komanda, ko lielākoties nevarēja apstādināt.

Sportistiem sagatavošanās un treniņu procesā šī motivācija ir iekodēta – lai vai kas notiktu, ir jāiet līdz galam un nedrīkst nolaist rokas.

Es skatos uz to ceļu, kā mēs gājām uz pasaules kausu. Tad mums ielozēja vienu “nāves grupu”, tad otru “nāves grupu”, bet mēs visu laiku kaut kā tiekam pāri un pāri. Man bija bažas, bija skaidrs, ka vienā brīdī mēs paklupsim. Cerams, ka nenokritīsim, bet paklupsim. Un tā arī notika. Man ļoti patika, ka mēs spējām saņemties tajā pašā spēlē pret Itāliju, kad mēs mazliet paklupām pret Vāciju, bet spējām piecelties, un pret Lietuvu pēc tam pat uzlidot gaisā.

Par Lietuvu visi bija diezgan pārsteigti. Kas ar viņiem notika?

Kā jau es minēju, mūsu komanda noticēja sev. Mums tiešām ir lieliski spēlētāji un tas arī pierādījās.

Vai visā tajā lieliskumā, tajā sajūsmas vētrā tomēr nav kāda zināma pēcgarša pēc tā izšķirošā metiena? Varējām būt trešie, bet esam piektie.

Ziniet, vienmēr ir tā, ka tu kaut kādu zināmu ceļu ej, un tam ir minimālais un maksimālais, bet tu saproti, ka līdz tam maksimālajam ļoti daudz ir jāsakrīt zvaigznēm, lai to īstenotu. Protams, ka gribējām un, protams, mēs bijām ļoti tuvu. Bet tas bija tikai tajā brīdī, mēs gribējām un bijām ļoti tuvu.

Ja paskatāmies mēnesi iepriekš, zinot problēmas, ar ko komanda saskārās gan sastāva ziņā, gan redzot ielozētos pretiniekus, ļoti maz kurš cerēja, ka mums tik veiksmīgi un tik fantastiski sanāks. Tagad ar svaigu galvu saprotam, ka mums tik ļoti veiksme stāvēja blakus – brīvais francūzietis neiemeta trīspunktu metienu, brīnumainā kārtā Brazīlija vinnēja Kanādu – un tad mums visu laiku pavīdēja iespējas. Bet nekas, mums atkal būs jauna iespēja un centīsimies tikt uz olimpiskajām spēlēm.

Kā Jums šķiet, vai izlases panākumiem būs ietekme uz iedzīvotāju un bērnu sportošanas paradumiem?

Mēs jau visu laiku skatāmies un pētam, kas notiek, kad tiek sasniegti lieli un nozīmīgi sasniegumi. Man ir prieks, ja pavērojam basketbolu, pēdējos desmit gadus, neraugoties uz demogrāfisko situāciju Latvijā, kad cilvēkus skaits samazinās, mums tas sporta programmās palielinās. Es domāju, ka tas ir viens no galvejaniem rādītājiem, ka mēs ejam pareizā virzienā. Es domāju, ka pēc šāda sasnieguma sporta skolās pieaugums būs vēl lielāks.

Vai ir zināms, cik šobrīd bērnu Latvijā nodarbojas ar basketbolu?

Šobrīd sporta skolu programmās ir virs astoņiem tūkostošiem bērnu. Tas ir diezgan liels skaitlis, ja mēs parēķinām, ka valstī ir zem 40 tūkstošiem sportojošu bērnu sporta skolās.

Mūsu galvenais mērķis ir tāds, ka ne jau visi būs profesionāli sportisti, sākumā mēs dodam cerību un ejam uz vērtībām. Es domāju, ka tas ir tas, kāpēc mūsu izlasei sanāca tik fantastiski rezultāti. Izlasei ir vērtības. Mūsu basketbolā vērtības ir bērni, ģimene, izglītība un uz to mēs arī ejam. Un tāpēc arī mūsu jaunatnes sistēmās ir tā, ka, piemēram, nevar spēlēt ar atzīmēm zem četri. Tad bērni cenšas, dažreiz raud, ka netiek uz fināliem – jā, bet tādi ir mūsu nosacījumi. Mums vērtībām ir ļoti liela nozīme ceļā, uz kuru mēs gribam iet.

Saņemts arī skatītāja jautājums. Kur Jūs dabūjāt tik izcilu treneri? Tāds ir jautājums.

Itālijā. Es domāju, ka es biju viens no pirmajiem latviešiem, kuru viņš iepazina tālajā 2000. gadā, jo es pie viņa spēlēju. Pirms diviem, divarpus gadiem mums bija ļoti neveiksmīgs starts un mēs netikām uz Eiropas čempionātu. Bija jātaisa kardināls restarts. Mēs sapratām, ka mums ir jāmeklē speciālists ārpus Latvijas. Pašķirstot atmiņu kladi, izvērtējot reālo situāciju, mēs nonācām pie risinājuma, ka mums vajadzētu ārzemju speciālistu.

Kāpēc tieši itālis? Daudzi no mūsu jaunatnes sistēmas brauc gan uz Itāliju, gan uz Spāniju, līdz ar to gribējām speciālistu no tā reģiona, lai būtu jau kaut kādas zināmas iemaņas.

Ko Jūs varat pateikt par sesto spēlētāju? Medijos redzējām brīnišķīgus stāstus.

Es domāju, ka mūsu sestais spēlētājs ir īpašs. Ja līdz šim mēs zinājām, ka mūsu sestais spēlētājs ir īpašs Latvijā un varbūt Eiropā, bet tagad, runājot ar cilvēkiem, kuri bija Manilā, viņi saka – tas nav normāli, ej Latvijas kreklā un tev nāk filipīnieši un saka: “Latvija, jūs esat fantastiski!”. Tas nozīmē, ka mūsu mazā valsts ar mūsu spēlētājiem, ar mūsu faniem, ja mēs sadodamies rokās, mēs varam pārsteigt pasauli, mēs varam pozitīvā ziņā iekarot pasauli, atrast jaunus draugus. Tas ir tas, ar ko sports ir fantastisks. Mēs tik ļoti popularizējām savu valsti.

Par jauniem panākumiem, par ceļu uz olimpiskajām spēlēm Parīzē – ko par to Jūs varat pateikt?

Ziniet, par nākotnes panākumiem runāt ir ļoti grūti. Man patīk mūsu veids, kā mēs ejam – sava veida pazemība, tā lēnām, soli pa solim, lieki “nezīmējoties”.

Atšķirībā no kultūras, sportā mēs nezinām, ar ko katra spēle beigsies. Piemēram, ar Lietuvu iepriekšējā spēlē mums bija – 40, tagad bija +40 – it kā tie paši “aktieri”, bet rezultāti ir pavisam citi. Teātrī tu jau zini, kā būs. Ar to sports ir brīnišķīgs, ka ar vieniem un tiem pašiem “aktieriem”, tu nezini, kādas būs otrā cēliena beigas.

2025. gadā Eiropas čempionāts basketbolā notiks Latvijā. Tam arī jāgatavojas. Jādomā gan par olimpiādi, gan par čempionātu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas būs vislielākais sporta notikums, kāds Latvijā līdz šim ir bijis, jo tāda mēroga turnīru, es nebaidīšos pateikt skaļi, Latvija vēl nav piedzīvojusi. Tam jau mēs ļoti cītīgi gatavojamies un vēl mums ir divi gadi, ko sagatavoties. Tur būs jābūt gatavai gan izlasei, gan arī nodrošinājumam visām pārējām komandām, tūristiem, lai viņiem patiktu Latvijā.

Visu sarunu ar Kasparu Ciprusu skaties video!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Iedzīvotāju sašutumu izraisa automašīna ar provokatīvu uzrakstu krievu valodā. Policija atklāj, kā rīkosies
VIDEO. “Vilks bija ļoti drošs!” – strādnieks Ludzas novadā satiek un nofilmē vilku ar netipisku uzvedību
Lasīt citas ziņas
Panākta konceptuāla vienošanās par ieceri konfiscēt Krievijas transportlīdzekļus, ja tie nepamestu Latviju
Krimināls
Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
VIDEO. “Vilks bija ļoti drošs!” – strādnieks Ludzas novadā satiek un nofilmē vilku ar netipisku uzvedību
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
23:03
VIDEO. Floridā aligatora žokļos atrod sievietes līķi
22:35
Receptes
Košā burkānu kūka ar glazūru un šokolādes skaidiņām
22:04
Veselam
“Mēs nedomājām, ka ir tik slikti…” Onkoloģijas pacientu pārstāvis komentē VK revīzijā atklāto
Iedzīvotāju sašutumu izraisa automašīna ar provokatīvu uzrakstu krievu valodā. Policija atklāj, kā rīkosies
VIDEO. Ekskluzīvi. Putins atpūšas Somijā – gaužām neveikls, kautrīgs un absolūti “tautiskā stilā”
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Dārzs
Kad ražu vākt, bet kad dārzu labāk netraucēt? Dārza darbu kalendārs no 25. septembra līdz 2. oktobrim
Krievu okupanti okupētajā Doņeckā veido kara skolu. “Neprāta darbs! Tas ir ļoti tuvu frontes līnijai,” uzskata Pizele
Danusēvičs par azartspēļu zāļu slēgšanu Rīgā: Jāatstāj kaut kāda vieta tiem, kam tā ir izklaide
Receptes
Košā burkānu kūka ar glazūru un šokolādes skaidiņām
VIDEO. Floridā aligatora žokļos atrod sievietes līķi
Politologs Daukšts: “Pasaule tuvojas ļoti nopietnai kulturāli etniskai krīzei, kas var sākties Kalnu Karabahā”
FM rosina hipotekāro kredītprocentu maksājumus uz laiku iekļaut IIN attaisnotajos izdevumos
Kokteilis
“Vai esi izdarījusi kaut ko tādu, lai vīrietim tev gribētos dāvināt ziedus?” Jānis atklāj, kāpēc vīrieši pirmajā randiņā sievietēm nedāvina ziedus
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Rajevs pametīs AS frakciju un atkārtoti kļūs par Iekšlietu ministrijas parlamentāro sekretāru
CEĻOJUMA APRAKSTS. Kā Aija brauca Venēciju iepazīt, izbaudot picas un iegūstot cieņu pret Latvijas odiem
Triecienā pa Krievijas Melnās jūras karaflotes štābu nogalināti desmitiem krievu virsnieku, ieskaitot flotes komandieri
Jaunā apkures sezona sāksies ar zemākiem siltumenerģijas tarifiem nekā pērn
Kokteilis
FOTO. “Megana ir kā dīva! Bet princis Harijs – viņas pavadonis” – Saseksas hercogi ierodas kinozvaigžņu ballītē Santa Barbarā
Naktī gaidāma pirmā rudens salna. Vai auksts būs arī pa dienu? Laika prognoze otrdienai
Nauda iestrēgusi: jau nedēļu kavējas Krievijas pensiju izmaksa
Auklīti izmet no darba pēc rozā vīna baudīšanas kopā ar bijušo britu premjeru
Kokteilis
VIDEO. “Tas bija liels pārsteigums!” – Raimonds Vējonis pirmo reizi publiski komentē, ko bija iedzēris no “kolas” pudelītes skatītāju tribīnēs basketbola spēles laikā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Vien 50 gadu vecumā nomiris Saeimas deputāts Atis Deksnis