Krievijas armijas radioizlūkošanas lidmašīna “A-50” uz Maskavas fona 2019. gadā, gatavojoties 9. maija militārajai parādei.
Krievijas armijas radioizlūkošanas lidmašīna “A-50” uz Maskavas fona 2019. gadā, gatavojoties 9. maija militārajai parādei.
Foto: Evgenia Novozhenina/REUTERS/SCANPIX

Krievijas armijas lidmašīnas “A-50” sabojāšana dronu uzbrukumā lidlaukā – vai pamatīga Minskas izgāšanās Maskavas priekšā? 24

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
7 pārsteidzošas lietas, ko par jums atklāj apģērba krāsa
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 3
Lasīt citas ziņas

Ja informācija par Krievijas armijas tālās radioizlūkošanas lidmašīnas “A-50” sabojāšanu dronu uzbrukumā lidlaukā pie Minskas atbilst patiesībai, tad sagādātā apkaunojuma ziņā šī operācija pielīdzināma Krievijas karaflotes raķeškreisera “Moskva” nogremdēšanai Ukrainas–Krievijas kara sākumā, uzskata novērotāji.

Tā ir pamatīga Minskas izgāšanās Maskavas priekšā. Savukārt Lielbritānijas militārā izlūkdienesta vērtējumā 330 miljonu ASV dolāru vērtās lidmašīnas zaudējums jūtami ierobežos Krievijas spējas veikt gaisa operācijas pret Ukrainu. Tostarp informācijas par to, kas 26. februāra rītā īsti notika no Baltkrievijas galvaspilsētas 20 km attālajā lidlaukā, joprojām trūkst.

“Baltkrievu partizāni”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmā, kas pagājušās svētdienas rītā “Telegram” kanālā paziņoja par Krievijas armijas “lidojošā radara” sapostīšanu Mačulišču lidlaukā, bija agrāko Baltkrievijas spēka struktūru darbinieku kopa “BYPOL”. Organizācijas vadītājs Aleksandrs Azarovs, vēlāk arī baltkrievu opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas padomnieks Franaks Vjačorka medijiem apgalvoja, ka “baltkrievu partizāni” ar divu bezpilota lidaparātu palīdzību saspridzinājuši krievu tālās darbības izlūkošanas lidmašīnu.

Sapostīta izlūkradara antena un lidmašīnas priekšējā daļa; sprādziens sabojājis iekārtas. Lidaparāts, kaut nav iznīcināts pilnībā, izsists no ierindas vai nu uz ilgu laiku, vai pavisam. Tikmēr diversanti, kas vadīja dronus ar piestiprinātām sprāgstvielām, jau esot pametuši Baltkrieviju un atrodoties drošībā.

Sabojātā lidmašīna būtībā ir amerikāņu radioizlūkošanas lidaparāta “AWACS” krievu analogs. Militārie eksperti raidītājam BBC uzsvēruši, ka konkrētā “A-50” ieradās Baltkrievijā iebrukuma pirmajās dienās, bieži uzturējās Mačuliščos un būtībā pildīja Krievijas armijas “acu, ausu un nervu centra” funkcijas. Lidmašīnā izvietotās iekārtas pārskata līdz 500 km tālu gaisa telpu, kā arī to, kas notiek uz zemes. Sākoties raķešu un aviācijas uzlidojumiem Ukrainas teritorijai, arī “A-50” parasti pacēlās gaisā, lai vadītu uz mērķiem un koriģētu krievu raķetes un triecienlidmašīnas.

Tādējādi šis lidaparāts bija atbildīgs, lai Krievijas gaisa triecieni Ukrainai notiktu pēc iespējas efektīvāk. Vai to sabojājuši ukraiņu diversanti vai tiešām “baltkrievu partizāni” – tas jau ir otršķirīgi. “Tas ir līdzīgi kreisera “Moskva” nogremdēšanai. Saprotams, kreiseris “Moskva” savā ziņā bija viens, kamēr līdzīgu lidmašīnu Krievijai ir ap desmit. Taču atrast tai maiņu sankciju apstākļos būs ārkārtīgi grūti. Šī lidmašīna ir lidojoša elektronika, tas ir vienas vienīgas mikroshēmas un tehnoloģijas, kuras importētas no Rietumiem,” raidītājam “Deutsche Welle” skaidrojis Somijas Starptautisko pētījumu institūta eksperts Grigorijs Ņižņikovs.

Reklāma
Reklāma

Drūmās sejas

Uzticamas informācijas par notikušo no neatkarīgiem avotiem līdz otrdienai nebija, taču netiešas pazīmes liecina, ka baltkrievu opozīcijas paziņojumam ir pamats. Konkrētā “A-50” gaisā vairs nav pacēlusies. Pašpasludinātā Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko propagandisti un kontrolētie mediji par uzbrukumu vai nu nerunā vispār, vai kaut kā mājieniem. Baltkrievu interneta medijam “Zerkalo” valsts Aizsardzības ministrijā apgalvots, ka “nekas briesmīgs nav noticis” un pastiprinātā militāristu spietošana ap lidlauku pēc “būkšķiem” esot vien mācības.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs uz žurnālistu jautājumiem par incidentu atrunājās, ka jautājums esot par Baltkrieviju, tāpēc viņam nav ko sacīt. Taču pirmdien Lukašenko steidzami sasauca spēka struktūru vadītāju sanāksmi šaurā lokā. Apspriedes tematika netika izpausta, aprobežojoties ar frāzēm, ka tā veltīta “iekšējiem notikumiem” un Lukašenko pieprasījis uz robežām ievērot “visstingrāko disciplīnu”. Komentētāji atzīmēja diktatora un viņa padoto drūmās un saspringtās sejas oficiālajā video no sanāksmes ­sākuma.

Daudzi, vēlāk steigšus izdzēsti ieraksti sociālo tīklu vietējās tērzētavās stāstīja par spēcīgiem sprādzieniem Mačuļišču aviācijas bāzē svētdien un drīz pēc tam apkaimē sekojošo drudžainu ārkārtas dienestu, baltkrievu milicijas, omoniešu, robežsargu un militārpersonu rosību. Bloķēti ceļi, pārbaudītas automašīnas, arī dzīvokļi. Pēkšņi pastiprināja kontroli uz Baltkrievijas robežām ar Poliju un Lietuvu. Vietējo iedzīvotāju ieraksti sociālajos tīklos par to drīz pazuda.

Kā uzskata, pēc specdienestu telefonzvaniem. Par sprādzieniem lidlaukā, atsaucoties uz saviem avotiem, Krievijā tāpat ziņoja vairāki prokremliskie “militārie blogeri”, kuri apgalvoja, ka uzbrukts izlūklidmašīnai, taču rezultātus nepieminēja. Bez šaubām, operācija bija rūpīgi plānota un ļoti mērķtiecīga – Mačuliščos uz skrejceļa stāvēja arī Krievijas iznīcinātāji un transportlidmašīnas, taču trāpīts tika vērtīgākajam objektam.

Jāpiemin, ka Baltkrievijā arī agrāk notikušas diversijas uz dzelzceļa līnijām, pa kurām pārvietojās Krievijas armijas ešeloni. Sabotāžā tiek vainoti tā sauktie sliežu partizāni no baltkrievu opozīcijas aktīvistu vidus. Dažas šādās akcijās apsūdzētās personas jau notiesātas, piespriežot vairāk nekā 20 gadu cietumsodu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.