Publicitātes foto

Nepalaid garām: nakts ar baktērijām, robotiem un droniem! 0

Piektdien, 28. septembrī, visā Latvijā notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne veido mūs”. Vairāk nekā 50 zinātniskie institūti, augstskolas un muzeji jau no piektdienas pēcpusdienas gaidīs apmeklētājus, piedāvājot ekskursijas laboratorijās, eksperimentus, diskusijas ar zinātniekiem, pētnieciskajās darbnīcas un citas izzinošas aktivitātes.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi Latvijā notiks jau 13. gadu pēc kārtas un būs pieejami 18 Latvijas pilsētās un novados: Rīgā, kur kā jau ierasts, ir vislielākā norišu izvēle, kā arī Baldonē, Cēsīs, Daugavpilī, Dižstendē, Dobelē, Engurē, Jelgavā, Jūrmalā, Krimuldā, Liepājā, Papē, Priekuļos, Rēzeknē, Salaspilī, Tumē, Valmierā un Ventspilī.

Pasākumu izlase

Rīgā

Latvijas Universitātes (LU) Dabas mājā
varēs vadīt dronu ar domu palīdzību.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mākslīgā intelekta pētniece Natālijas Kosmina no Francijas prezentēs ķiveri, kas savienota ar dronu un ļauj to vadīt ar domas palīdzību.

Interesentiem būs iespēja izmēģināt šo interaktīvo ķiveri un vadīt dronu stendā. Apmeklētāji varēs arī iejusties polārpētnieku ādā: uzģērbt pilnībā nokomplektētas pētnieku somas un gūt priekštatu par polārpētnieku bāzi, uzklausīt pētnieku stāstus un fotoizstādi par Islandi un Antarktīdu. Varēs vērot eksperimentus par vulkānu darbību*.

Citās LU ēkās arī daudzveidīgi pasākumi. Piemēram, izrāde “Vinnijs Pūks meklē Ziemeļpolu latīņu valodā”. Tāpat varēs mēģināt savaldīt eksotiskus šķidrumus – ne–Ņūtona biezenis, plazmas lodi un vannu ar metālu, darbosies prātnieku laboratorija ar Lāzeru un Hidraulikas spēlēm 6 līdz 12 gadus veciem bērniem.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā varēs skaitīt skeleta kaulus un mērīt zarnu garumu.

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā varēs iepazīt vīrusus, noskaidrot, kāpēc roku tīrība ir svarīga un iejusties mediķa ādā, “glābjot” manekenu Annu.

Transporta un sakaru institūtā varēs iepazīt nākotnes zoodārzu – dzīvnieku robotus, humanoīdus robotus un citas mūsdienu tehnoloģijas.

Zinātnes skola “Laboratorium”
savās telpās Liepājas ielā 34 rādīs eksperimentus, kas mainījuši Latvijas zinātni, bet Rīgas centrālajā dzelzceļa stacijā demonstrēs eksperimentus, kā krīt un levitē magnēti, cik spēcīga ir elektrības uzlāde no vienas baterijas, vai cilvēks ar sava ķermeņa siltumu var darbināt ierīces, kā uztaisīt silikona tārpus. Stacijā gaidāmas arī Latvijas jauno zinātnieku prezentācijas.

Reklāma
Reklāma

Rīgas Tehniskajā universitātē lodēšanas darbnīcā mazie apmeklētāji varēs izgatavot elektronisku metamo kauliņu, bet lielākajiem apmeklētājiem būs iespēja pašiem uzbūvēt robotu – līnijsekotāju un ar to sacensties ātrumtrasē.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūtā “BIOR” izveidos astoņas pieturas par dažādām tēmām, piemēram, pieturā “Uzmanību parazīti!” improvizētā virtuvē tiks demonstrēta parazītu sastopamība dažādos pārtikas produktos un citās vietās virtuvē.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā
piedāvās kvestu – izglītojošu un interaktīvu aktivitāšu kopumu, kura laikā katrs varēs radīt savu zvēru, kā unikālu izlaušanās spēles bioloģijas versiju “Izlaušanās no šūnas”, apskatīt un audzēt proteīnu kristālus; radīt katram pašam savu varavīksni mēģenē.

Citur Latvijā

Daugavpils Universitātē: Fizikas demonstrējumi un ķīmijas eksperimenti. Apmeklētāji varēs uzzināt, kā darbojas dažādi fizikas likumi un kāpēc tos nav iespējams pārkāpt, noskaidrot, kas ir “Kosmiskā gumija”, “Lavas lampa”, “Varavīksne” un “Kosmiskais negaiss”. Darbnīcā “Ģenētiķa ikdienas darbi” interesenti varēs papildināt zināšanas ģenētikas jomā, kā arī izmēģināt spēkus, izdalot augu valsts ģenētisko materiālu. Apmeklētāji varēs izmēģināt prasmes Hennas tetovēšanas meistarklasē, darbnīcā “Izkrāso pats” un “Kriminālistikas darbību” laboratorijā. Būs iespēja vērot Policijas specvienību darba un ekipējuma demonstrējumus. Apo kalna lietusmeža vaboļpētnieku laboratorijā varēs iepazīt Filipīnas džungļu iemītnieces – vaboles. Notiks arī koncerts un kvesta spēle, augstskolas sporta kompleksa baseinā varēs iepazīt ūdens stihijas spēku.


Liepājas Universitātē:
Runas un balss pētniecības laboratorijā, varēs noteikt, piemēram, runas saprotamības indeksu. Varēs vērot 3D vidē veidotu stāstu “Informācijas pieslāņojums. “Spectating the Groundhog Day”, kas skatītājus aizvedīs virtuālā utopijā – uz planētas, kurā informācija mijas un “pienāk klāt” netveramā ātrumā.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā būs stāstījums un demonstrējumi par augsnes auglību, augu mēslošanas līdzekļiem, augsnes sastāvu, mālu nozīmi (vēsturē un mūsdienās), varēs iepazīt Jelgavas pils plašumus un uzzināt, kā pārbūvēt parastu auto par elektroautomobili. Laboratorijā speciālās ūdens teknēs ikvienam būs iespēja ieraudzīt ūdens spēku – kā ūdens spēj sagraut dambjus un uzbērumus, izskalot grunti plūdu laikā.

Agroresursu un ekonomikas institūtā, Stendes pētniecības centrā
varēs uzzināt grauda stāstu: no sēklas līdz graudam, kā arī degustēt un atminēt, no kā ceptas vafeles.

LU Bioloģijas institūtā Salaspilī varēs iepazīt Augu herbārijus un kukaiņu kolekcijas. Ar mikroskopu lielā palielinājumā piedāvās apskatīt un salīdzināt sausos un mikroskopijas stiklos preparētos eksponātus. Latvijas valsts Mežzinātnes institūtā “Silava” un Nacionālā botāniskā dārza teritorijā notiks interaktīva izziņas spēle “Mežs – mūsu mantojums”.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā varēs pārbaudīt spēkus un veiklību, veicot nakts orientēšanās trasi, darboties inženierzinātņu laboratorijās. Ventspils augstskolā, izmantojot skārienjūtīgu ekrānu, varēs, izmantojot mākslīgā intelekta algoritmu, veidot mākslinieciskus elementus, kuri izskatās kā reālistiskas gleznas.

Cēsīs Vides risinājumu institūts un Zinātnes un mākslas centrs “Brūzis” rādīs dronu šovu, piedāvās robotu konstruēšanas darbnīcas un sacensības.

* te un turpmāk minēta daļa no piedāvātajām aktivitātēm. Pilna norišu programma