Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi 0

“Veselības centrs 4” dermatologi jau 14.gadu aktīvi iesaistījās biedrības “Soli priekšā melanomai” rīkotajās aktivitātēs. Laika periodā no 9. līdz 13.maijam 26 “Veselības centrs 4” klīniku dermatologi nodrošināja iedzīvotajiem iespēju veikt ādas veidojumu diagnostiku jeb skrīninga optisko dermatoskopiju par samazinātu cenu vai bez maksas (atsevišķām iedzīvotāju grupām). Tika veiktas vairāk nekā 300 pārbaudes, no tām 195 – bez maksas. Rīgā ādas veidojumu diagnostika tika veikta vairākās “Veselības centrs 4” klīnikās: “Dermatoloģijas klīnika”, “4. Dimensija”, “Anti-Aging Institute”, “Capital Clinic Riga”, “Baltijas Vēnu klīnika”, Medicīnas centrā TK “Spice”, “Mārupe”, “Diagnostikas centrs”, “Valdlauči”, daudzprofilu medicīnas centrā “Veselības centrs 4” K. Barona ielā 117.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Biedējoši augsts ļaundabīgo ādas veidojumu skaits

Nedēļas laikā veikto dermatoskopiju rezultāti nav iepriecinoši. 29 gadījumos no 314 tika konstatēti ādas veidojumi, kuriem nepieciešama rūpīga novērošana, savukārt 23 gadījumos ādas veidojumi izrādījās ļaundabīgi (baziliomas, melanomas u.c.). Lai arī sabiedrības vispārējā informētība un rūpes par savu veselību pieaug, “Veselības centrs 4” novērojums, salīdzinot 2022. un 2019.gada kampaņu datus, ir drūms: 2019.gada maijā veikto 226 pārbaužu laikā “Veselības centrs 4” dermatologi konstatēja ļaundabīgus ādas veidojumus 4 pacietiem. Trīs gadus vēlāk ļaundabīgo ādas veidojumu diagnožu skaits pieaudzis 4 reizes! Šāda tendence visticamāk izskaidrojama ar Covid-19 pandēmijas laikā noteiktajiem ierobežojumiem ambulatorajiem pakalpojumiem un cilvēku piesardzību, izvairoties apmeklēt sabiedriskās vietas (t.sk. medicīnas iestādes) bez akūtas vajadzības. Jāpiebilst, ka atklāto gadījumu statistiku palielina arī mūsdienu progresīvās diagnostikas metodes un tehnoloģijas – arvien vairāk ļaundabīgo ādas veidojumu tiek atklāts agrīnā stadijā, kas ļauj laikus uzsākt ārstēšanu un palielina iespēju slimību pilnībā uzveikt. Epidemioloģiskai situācijai uzlabojoties, aicinām iedzīvotājus neatlikt profilaktiskās vizītes pie speciālistiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Satraucoša aina reģionos

Papildus ikgadējām dermatoskopijas pārbaudēm Rīgā, šogad “Veselības cents 4” dermatologi devās arī ārpus galvaspilsētas, lai bez maksas veiktu ādas veidojumu pārbaudes Kandavā un Dundagā. Vienas dienas laikā abās pilsētās tika veiktas teju 100 pārbaudes. Iedzīvotāju ādas veselības stāvoklis un zināšanas par ādas vēža risku reģionos ir kritisks – cilvēki joprojām izvairās lietot saules aizsargkrēmu, neapmeklē dermatologu, nav informēti par ādas veidojumu izmeklējumu iespējām un nepieciešamību.

Trūkst informācijas par ādas veidojumu bīstamību, ādas vēža riska faktoriem un rīcību, saskaroties ar šo diagnozi. Stāvoklis ir nopietns. Melanoma ir agresīvākais ādas vēža veids, un tieši šī vēža riskam ir pakļauti cilvēki ar Latvijai raksturīgo ādas tipu.

Dermatologi gan norāda, ka šāda situācija visticamāk radusies dermatologu pakalpojumu un informācijas trūkuma dēļ, nevis dēļ sabiedrības vienaldzības. Konsultāciju laikā iedzīvotāji izrādīja lielu interesi par dermatologa konsultācijām, ādas stāvokļa diagnostiku un iespējām pastāvīgi rūpēties par ādas veselību un izskatu.

“Esam ļoti gandarīti, kas spējām sasniegt reģionu iedzīvotājus. Šādus izbraukumus ar prieku veiksim arī citus gadus. Akcija parādīja, ka veicot iedzīvotāju skrīningu tikai divās nelielās pilsētās, atklāto ādas audzējus skaits ir proporcionāli liels,” rezumējot ādas veidojumu diagnostikas akciju, secina dermatoloģe, “Veselības centrs 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” metodiskā vadītāja Anda Apine, “Reģionos atklāto ļaundabīgo ādas veidojumu skaists bija lielāks, nekā akcijas ietvaros veiktajos izmeklējumos klīnikās ar augstāku pacientu un speciālistu koncentrāciju.”

Kā sevi pasargāt no ādas vēža?

Lai arī saules stari mūs lutina salīdzinoši reti, āda no tiem ir jāsargā arī mērenajā Latvija klimatā. Ja cilvēks kaut reizi dzīvē ir apdedzis saulē, viņš jau ir pakļauts augstam ādas vēža riskam.

Saules ultravioleto (UV) staru kaitīgajai ietekmei ir tendence uzkrāties (ādas vēzis var parādīties arī vairākus gadus vēlāk), tāpēc āda no UV stariem jāsarga pastāvīgi. Dermatologi nepagurstoši atgādina par saules aizsarglīdzekļu glābjošo lomu.

Mūsdienās pieejami kvalitatīvi, dermatoloģiski pārbaudīti aizsarglīdzekļi spreju, zīmuļu un vieglu losjonu veidā, kas nav lipīgi un nesagādā diskomfortu. Visdrošāko un ērtāko aizsardzību sniegs tieši medicīniski pārbaudīti produkti.

Speciālisti iesaka izvēlēties aizsargkrēmu ar marķējumu ne zemāku par SPF 50 – šis skaitlis norāda, ka, vienreiz uzklāts, līdzeklis nodrošina vidēji 500 minūšu (8 stundu) aizsardzību pret 98% kaitīgā UV starojuma.

Ādas veidojumu pašpārbaude

Ārsti aicina ikvienu vismaz reizi pusgadā rūpīgi nopētīt savu ādu spogulī (t.sk. pēdas, plaukstas, cirkšņus) un nekavēties ar vizīti pie dermatologa, pamanot šādas melanomas pazīmes:

A – asimetrija (melanoma ir asimetrisks veidojums)

B – robežas (melanomai malas ir neregulāras)

C – krāsa (melanoma var būt daudzkrāsaina)

D – diametrs (melanomas lielums mainās ātri)

SAISTĪTIE RAKSTI

E – evolūcija (melonama progresē ātri)

Ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams jau agrīnā stadijā, tādēļ ir būtiski regulāri pārbaudīt savu dzimumzīmju un ādas jaunveidojumu stāvokli arī pie speciālista – apmeklējiet dermatologu vismaz reizi gadā.

Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54