Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay

Kāpēc Latvijā ādas vēža ārstēšanai atvēl ievērojami mazāk naudas nekā Lietuvā un Igaunijā? 0

Zinātnes sasniegumi vēža ārstēšanā, kas visā pasaulē palīdz ilgāk un labāk dzīvot miljoniem cilvēku, arvien pieejamāki kļūst arī Latvijā. Uzskatāms piemērs ir melanoma jeb ādas vēzis – viens no bīstamākajiem un agresīvākajiem audzējiem, ar ko Latvijā ik gadu saslimst aptuveni 200 cilvēku.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Ja vēl pirms desmit gadiem, attīstoties metastāzēm, šis vēzis Latvijā bija neārstējama un nāvējoša diagnoze, šodien, izmantojot jaunākās paaudzes terapiju, metastātiska melanoma arī mūsu valstī ir kļuvusi par ārstējamu slimību, ar kuru var nodzīvot daudzus gadus.

Tomēr, salīdzinot ar Baltijas valstīm, Latvija melanomas pacientu ārstēšanai valsts kompensējamo zāļu budžetā atvēl ievērojami mazāk naudas nekā Lietuvā un Igaunijā, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas dati.

Latvijā zālēm 1,8 miljoni, Lietuvā – 5,5

CITI ŠOBRĪD LASA

Ļaundabīgas ādas melanomas ārstēšanai ar valsts kompensējamām zālēm Latvijā 2017.gadā tika atvēlēti 592,2 tūkstoši eiro, bet 2018.gadā finansējums tika trīskāršots un sasniedza 1,86 miljonus eiro, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

Straujais budžeta pieaugums skaidrojams ar pozitīvo ziņu, ka pērn valsts apmaksāto zāļu sarakstā arī Latvijā beidzot tika iekļautas jaunās zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai pacientiem gan ar BRAF pozitīvu gēna mutāciju, gan bez tās. Šogad janvārī un februārī, pēc NVD datiem, zāļu apmaksai izlietoti 534 730 eiro.

Tikmēr Lietuvā melanomas zālēm valsts atvēl ievērojami vairāk naudas. 2017.gadā tie bija 4,22 miljoni eiro, 2018.gadā – 5,52 miljoni, bet 2019.gada pirmajos divos mēnešos izlietoti 2,65 miljoni eiro, liecina Lietuvas Obligātās veselības apdrošināšanas fonda dati.

Kaut gan Lietuvā iedzīvotāju skaits ir par trešdaļu lielāks nekā Latvijā, atvēlētie līdzekļi melanomas zāļu kompensācijai attiecībā pret iedzīvotāju skaitu kaimiņvalstī ir ievērojami lielāki nekā mūsu valstī.

Arī Igaunijā, kur iedzīvotāju skaits ir par ceturto daļu mazāks nekā Latvijā, valsts finansējums melanomas zāļu kompensācijai ir krietni lielāks nekā Latvijā.

Tikai metastātiskas melanoma ārstēšanai vien 2017.gadā Igaunija atvēlējusi 1,98 miljonus eiro, 2018.gadā – 2,75 miljonus eiro, liecina Igaunijas Veselības apdrošināšanas fonda dati.

Jāņem vērā, ka saistībā ar melanomu kompensācijas sistēmas ietvaros tieši metastātiskas melanomas ārstēšanai tiek tērēta lielākā daļa šai diagnozei atvēlētās naudas, jo melanomu bez metastāzēm tradicionāli visbiežāk ārstē ķirurģiski vai ar interferonu, kura izmaksas ir salīdzinoši mazas.

Būtiski, ka jaunās zāles melanomas ārstēšanai nav visiem pacientiem vienādi piemēroti ķīmijterapijas medikamenti, ar kuriem šo slimību ārstēja agrāk, bet gan unikāli jaunākās paaudzes imūnterapijas un mērķterapijas medikamenti, kas mērķtiecīgi iznīcina vēža šūnas un ievērojami, par vairākiem gadiem, pagarina pacientu dzīvildzi.

Reklāma
Reklāma

Vai zāles apmaksās visiem?

Pozitīvi aizsākto finansējuma palielinājumu melanomas zāļu kompensācijai Latvijā gan aizēno bažas par iespējamo naudas trūkumu. Proti, faktiskais melanomas pacientu skaits, kuri 2017.un 2018.gadā uzsāka jauno zāļu lietošanu, ir lielāks, nekā valsts budžeta atvēlētais finansējums viņu ārstēšanai.

Piemēram, BRAF pozitīvas melanomas ārstēšanai ar valsts atvēlēto finansējumu ārstēšanu šogad iespējams nodrošināt vien pusei šīs vēža formas slimnieku jeb 20. Taču terapija nepieciešama 40 – 50 melanomas pacientiem, secināms, izpētot Slimību kontroles un profilakses centra un NVD datus.

Līdzīgi kā melanomai, nepietiekams kompensējamo zāļu budžets attiecībā pret pacientu skaitu ir vērojams arī citu vēža veidu ārstēšanā, piemēram, krūts, prostatas audzējiem u.c.

Jārēķinās, ka, pateicoties labākām diagnostikas iespējām, pacientu informētībai un arī jaunajām zālēm, vēža pacienti visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, dzīvo ilgāk un līdz ar to pacientu skaits turpina pieaugt.

Jāatgādina, ka Ministru Kabineta apstiprinātajā “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2017.-2020. gadam” ir paredzēts, ka no 2018.gada valsts apmaksātām inovatīvām vēža zālēm ik gadu tiek atvēlēti 14,6 miljoni eiro, taču reāli 2018.gadā šim mērķim ir piešķirti tikai 6,6 miljoni eiro.

Turpinot onkoloģijas nozarē aizsāktos uzlabojumus, arī melanomas pacienti cer, ka pērn iesāktās labās iniciatīvas nepaliks pusceļā un Latvijā visiem melanomas pacientiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas ārstēšanā līdzvērtīgi tām, kādas bauda vēža pacienti arī citās Eiropas valstīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.