“Mobio” projektu vadītāja Anna Beķere: “Neskatoties uz to, ka “Parkdroid” radīts Latvijā, visi uzņēmuma klienti pagaidām atrodas ārvalstīs.”
“Mobio” projektu vadītāja Anna Beķere: “Neskatoties uz to, ka “Parkdroid” radīts Latvijā, visi uzņēmuma klienti pagaidām atrodas ārvalstīs.”
Foto: Timurs Subhankulovs

No sarunas ballītē par neērto riņķošanu starp mašīnām līdz īpašu sensoru ražošanai Latvijā un nākotnes stāvvietām 5

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

SIA “Mobio”, kas ražo viedos automašīnu parkošanas sensorus, kas ļauj gan vieglāk atrast vietu automašīnas novietošanai, gan nodrošināt stāvvietas īpašniekam ērtāku tās vadību, dzima no neapmierinātības ar sadzīvi.

LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 204
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 48
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 68
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Viss esot sācies kādās viesībās, kurās uzliesmojusi diskusija par to, kāpēc tik daudz laika jātērē, riņķojot pa stāvvietu un meklējot vietu automašīnas novietošanai. Galu galā – riņķošana pa stāvvietu atņem daudz laika, rada aizkaitinājumu autovadītājos, piesārņo vidi un liecina par neefektīvu pilsētas plānošanu.

Šajā diskusijā dzima atziņa, ka jābūt veidam, kā šo procesu atvieglot – proti, radās ideja, ka varētu pārvaldīt un izsekot stāvvietu stāvokli, novērot kārtību tajās un nākotnē savienot ar kādu navigācijas lietotni. Šādi dzima ideja par viedo sensoru, kas autovadītājam norādītu uz brīvajām vietām stāvvietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Diskusijas rezultātā 2017. gadā dzimst SIA “Mobio”, kuru izveido “Parkdroid” idejas autors un vairāku citu tehnoloģiju uzņēmumu īpašnieks Reinis Kūla.

Tajā pašā gadā sākas aktīvs darbs pie viedā stāvvietas sensora izveides, kas izrādās grūtāks, nekā sākumā licies. Lielā mērā tas saistīts ar to, ka gan pati izmantotā tehnoloģija – ģeo­magnētiskais sensors, kas reģistrē magnētiskā lauka izmaiņas un nosaka, vai stāvvieta ir aizņemta vai brīva, – ir jauna, gan arī ar to, ka jau no paša sākuma izvirzītas augstas prasības – sensoram jāiztur jebkādi laika apstākļi un ar vienu bateriju jāspēj strādāt vismaz septiņus gadus.

Tādēļ bijis jārisina jautājums par sensora darbības algoritmu, lai tas patērētu pēc iespējas mazāk enerģijas, tāpat problēmas radījusi sensora komunikācijas veida izvēle. Tomēr 2019. gada sākumā “Parkdroid” beidzot ir radīts.

“Mobio” projektu vadītāja Anna Beķere stāsta, ka līdzās tehniskajām problēmām jau pašā sākumā “Parkdroid” gaidījusi sāpīga neveiksme – tas nav ieguvis cerēto atbalstu viedo pilsētu risinājumu projektu konkursā “Atspēriens”, kaut gan atbildis visām prasībām.

Par neveiksmīgiem pagaidām izrādījušies arī visi mēģinājumi sākt sadarbību ar Latvijas pašvaldībām, kaut gan sadarbībā ar Jūrmalas pašvaldību šobrīd norisinās pilotprojekts ielu apgaismojuma papildināšanai ar viedo apgaismojumu, kas saistīts ar citu R. Kūlas uzņēmumu.

Tā nu par Latvijas uzņēmuma pirmo klientu kļuvis Indijas uzņēmums “Elvicto Technologies”, un šai sadarbībai bijusi liela loma uzņēmuma izaugsmē. A. Beķere stāsta, ka, sākot sadarbību, kļuvis skaidrs, ka jāpārstrādā sensora darbības algoritms, problēmas radījis arī tas, ka “LoRa” (mazu enerģijas apjomu patērējoša un plašu reģionu aptvert spējīga radiosakaru tehnoloģija) sakaru frekvences katrā reģionā ir atšķirīgas un iekārtas nepieciešams pielāgot šīm frekvencēm.

Vēl viens ieviešanas procesā radīts secinājums – “LoRaWAN” tīklam ir jābūt blīvākam, nekā tas ir aprakstīts šī tīkla teorijā, sevišķi gadījumos, kad parādās šķēršļi. Neskatoties uz visām sākotnējām problēmām, Indijas kompānija joprojām ir uzņēmuma klients – un tā gatavojas uzstādīt “Parkdroid” vienā no lielākajām Keralas štata pilsētas Thiruvananthapuramas stāvvietām. Tur atrodas viens no lielākajiem IT parkiem Indijā.

 

Attīstība caur lietu interneta tirgu

Uzņēmuma tālākā attīstība un klientu piesaiste notika tehnoloģiju izstādēs un t. s. lietu interneta tirgus laukumos, piemēram, “ThingPark Market”. Kā jau jebkurā tirgus laukumā tajos satiekas konkrētu izstrādājumu meklētāji ar ražotājiem. Uzņēmums atzīmē, ka ļoti liela nozīme bijusi arī sadarbībai ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA). Trīs gadu darba rezultāts – izdevies atrast klientus 15 valstīs un kopumā uzstādīti jau vairāk nekā 5000 sensori.

Jāpiebilst, ka sensori tiek komplektēti tepat, Latvijā. Lielākais ražošanas izaicinājums šobrīd ir milzīgās kavēšanās, ko radījusi ekonomiskā krīze, – agrāko ne ilgāk kā vienu mēnesi ilgo detaļu piegādi nomainījusi pat pusgadu ilga kavēšanās. Viens no svarīgiem sensora ražošanas aspektiem ir tā korpuss, kam jābūt īpaši izturīgam. Šī iemesla dēļ korpusam tiek izmantots īpašs polikarbonāta sakausējums, kas to padara noturīgu pret mehānisko ietekmi un mitruma ietekmi.

Sava loma ir arī korpusa krāsai, tai jābūt gaišai, lai mazinātu temperatūras pieaugumu, atrodoties saulē. Vēl viens būtisks aspekts – enerģijas patēriņš. Iekārtas darbojas ar baterijām, un tām ir jādarbojas vismaz septiņus gadus neatkarīgi no vides īpatnībām, kur atrodas sensori, – lietus, saule, karstums un aukstums nedrīkst ietekmēt to darbu. Iekārtas korpuss tiek veidots modulārs. Klientiem tiek piedāvāti gan virszemes, gan iegremdējami sensori, kas ļauj tos vieglāk pielāgot konkrētajai vietai un apstākļiem.

Tehnoloģiski izaicinošākais ir bijis un ir automašīnas noteikšanas mehānisms, kurā izmantots ģeomagnētiskais sensors un sarežģīti algoritmi, lai panāktu augstāko iespējamo precizitāti. Sensoros ietvertas atvērtās lietu interneta tehnoloģijas “LoRaWan”, “NBioT”, “LTE-Cat M1”.

 

Veiksmīga pārdošanas stratēģija

A. Beķere uzsver, ka uzņēmuma pārdošanas stratēģija ir piedāvāt tikai tādas ierīces, kas viegli un vienkārši integrējamas dažādās stāvvietu pārvaldības programmās. Tas samazina produktu cenu un palīdz konkurēt ar uzņēmumiem “Bosch” un “Libelium”, kas pārdod tikai pilnu komplektu – ierīces kopā ar pārvaldības pro­grammu. Šāds piedāvājums ierobežojot tirgu, jo ne visiem šāda pārvaldības programma ir nepieciešama. Pagaidām šī stratēģija esot strādājusi veiksmīgi.

Pieprasījums strauji augot, jo pilsētas arvien vairāk izprot šī produkta potenciālu. Uzņēmumam jau izdevies pārliecināt par sadarbības lietderību pirmās pašvaldības, taču diemžēl arī tās neatrodas Latvijā, bet gan Brazīlijā un Taizemē. Tagad “Parkdroid” risinājumi darbojas 15 valstīs – Latvijā, Igaunijā, Baltkrievijā, Polijā, Vācijā, Francijā, Itālijā, Spānijā, Brazīlijā, Taizemē, Kazahstānā, Kanādā un Indijā un citās.

Pie uzņēmuma veiksmēm pieder arī projekts Dānijā, kur “Parkdroid” sensori tiks uzstādīti vienā no “IKEA” stāvvietām. Tā kā sensoru uzstādīšana un integrēšana lietotāja sistēmā neesot sarežģīta, tad “Parkdroid” uzstāda lietotājs pats ar rokasgrāmatas palīdzību, problēmu gadījumā konsultējoties ar uzņēmuma tehniskā atbalsta dienestu.

 

Globālais tirgus aug

Pašreizējie dati liecina, ka viedie stāvvietu sensori par 43% samazina laiku, kas tiek pavadīts, meklējot stāvvietu, par 30% samazina distanci, kas tiek nobraukta, meklējot stāvvietu, un par 8% samazina ar automašīnu novietošanu saistīto satiksmes intensitāti.

2019. gadā globālais viedo parkošanās ierīču tirgus tika vērtēts 6,05 miljardu ASV dolāru vērtībā. Tiek prognozēts, ka līdz 2027. gadam tirgus praktiski dubultosies un sasniegs 11,13 miljardus ASV dolāru un izaugsme notiks ar ātrumu 11–17,4% gadā atkarībā no pētījuma.

Tiek uzskatīts, ka virkne tuvākās nākotnes tehnoloģiju – digitālo maksājumu attīstība, viedie parkinga laika mērītāji, mašīnu savstarpējā komunikācija – un datu analīzes attīstība tikai veicinās šī tirgus attīstību. Tiek prognozēts, ka pirmās vietas, kurās tiks ieviesta viedā stāvvietu administrēšana, būs stāvvietas pie lidostām, iepirkšanās centriem un universitātēm, visstraujākā izaugsme tiek paredzēta Ziemeļamerikas tirgum.

 

Uzziņa:

SIA “Mobio” 2017. gadā dibina tehnoloģiju uzņēmējs Reinis Kūla. Mērķis – attīstīt viedās automašīnu stāvvietas.

Viss 2018. gads paiet “Parkdroid” radīšanas procesā. Uzņēmuma apgrozījums 2018. gadā – 27 tūkst. eiro, peļņa – 8800 eiro. 2019. gadā produkts radīts, parādās pirmie klienti. Apgrozījums 2019. gadā – 57 tūkst. eiro, zaudējumi – 16 tūkst. eiro.

Piesaistīti klienti 15 valstīs, uzstādīti vairāk nekā 5000 parkdroīdi. Apgrozījums 2020. gadā pieaug sešas reizes – līdz 340 tūkst. eiro.

VĒRTĒJUMS: Ērta un vienkārša sistēma

Ajaja Jose, “Elvicto Technologies” valdes priekšsēdētājs, Indija: “Parkdroid” ir inovatīva un precīza ierīce viedo stāvvietu pārvaldībai. Tas ir bezvadu ģeomagnētiskais sensors, kas patērē maz enerģijas un nodrošina tālu signāla pārraides attālumu.

Sensoriem ir nozīmīga loma viedo pilsētu konceptā, un tie ir piemēroti gan publiskām, gan privātām stāvvietām. “Parkdroid” ir izstrādāts, izmantojot jaunākās “IoT” un “LoRa” tehnoloģijas. Tas nodrošina augstāko precizitātes līmeni un bateriju darbības laiku, pateicoties produkta unikālajām kapacitātēm.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Parkdroid” integrācija mūsu lietu internetā balstītajā autostāvvietu vadības sistēmā ir ērta un vienkārša, kas klientiem sniedz iespēju atrast, rezervēt un apmaksāt autostāvvietas pakalpojumus pirms došanās ceļā, izmantojot mobilo lietojumprogrammu. Papildus “Parkdroid” risinājums nodrošina reāllaika brīdinājumus un autostāv­vietu pieejamību automašīnu vadītājiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 204
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 48
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 68
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev šodien derētu ieklausīties tajā, ko saka apkārtējie! Horoskopi 15.maijam
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 12
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 9
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvija saslimstības ziņā pakāpusies līdz sestajai vietai: turpinās saslimstības ar Covid-19 pieaugums 42
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase priekšpēdējā pārbaudes spēlē zaudē Šveicei 5
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 204
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklātas neatbilstības sniegtajos datos un virkne neparastu un aizdomīgu sagadīšanos… Zinātnieku grupa apšauba “Sputnik V” datus 18
22:13
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 12
22:10
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase priekšpēdējā pārbaudes spēlē zaudē Šveicei 5
21:18
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 12
9 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 19
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dažviet gaidāms pērkona negaiss. Laika prognoze sestdienai
15 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 68
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ļaut apmeklēt PČ spēles, fitnesa centrus, skolās nevalkāt maskas – IZM rosina mīkstināt Covid-19 ierobežojumus vakcinētajiem 18
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sievietei piedraud ar nazi un ar spēku ievelk vārtrūmē: Rīgā noticis izvarošanas mēģinājums 5
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 34
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
18 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 12
13 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 79
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu un gurķu stādi izstīdzē: ko darīt, lai tas nenotiktu? 3
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Modes māksliniece un svaigēšanas piekritēja Šeila septiņas dienas iztikusi bez pārtikas un ūdens, jo cerējusi uzveikt artrītu 53
20 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai šķirtās ģimenēs viens vecāks drīkst pieprasīt lielāku uzturlīdzekļu summu par bērniem?
18 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 210
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks, ja Latvijā aptrūksies “AstraZeneca” devas otrajām potēm? Skaidro veselības ministrs Pavļuts 46
1 diena
KO
kokteilis.lv
Ziņas
FOTO, VIDEO. Amerikas pludmalē izskalots plēsīgs “briesmonis”, kas mitinās tikai okeāna visdziļākajā dzelmē 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: Krišjānis, Elfa, Elvita un Aivita 1
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Infektoloģe atklāj, ko par vakcinēšanos pret Covid-19 var dzirdēt slimnīcas gaiteņos 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Strenču novadā nofilmē lāču mammu ar trim mazuļiem 13
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Baiba Indriksone atklāj līdz šim nezināmu faktu par savu dzīvi: gluži kā filmā “Limuzīns Jāņu krāsā” 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
18 stundas