
“Nu jau izskatās, ka arī no sviesta būs jāatsakās…” Cik šobrīd maksā sviests, un vai tā cena turpinās palielināties? 0
Inflāciju savos maciņos jūtam katru dienu – veikalos reizēm šķiet, ka cenas palielinās burtiski pa stundām. Tomēr pie tā pierast īsti nav iespējams.
Kāds no mūsu lasītājiem raksta: “Kas notiek ar sviesta cenu? Esmu vientuļš pensionārs, tāpēc cenšos nepirkt neko lieku, bet nu jau izskatās, ka arī no sviesta būs jāatsakās, ēdot vienu pliku maizi, jo sieru jau sen nevaru atļauties. Pēdējā gada laikā katru reizi ir sajūta, ka sviests atkal ir dārgāks. Nemitīgi vaktēju akcijas, bet arī ar tām ietaupījums nav liels. Ko bijusi vērta mana dzīve, ja vecumdienās vairs pat sviestu nevaru atļauties. Tas ir briesmīgi. Es jau saprotu arī ražotājus, viņiem jau arī ir jādzīvo. Varbūt jūs varat paskaidrot, kāpēc sviesta cena ir tik augsta?”
Par šo tēmu skaidrojumu meklēja arī portāls LSM.LV. Cenas pieaugums patiešām ir bijis pamanāms – gada laikā sviesta cena augusi par 31% – to rāda jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati par patēriņa cenu izmaiņām. Šī ir viena no pozīcijām, kas atstājusi būtisku ietekmi uz inflācijas kāpumu, kas pēdējā mēnesī bijusi negaidīti augsta. Tajā pašā laikā ražotāji saka, ka cenas kāpums nav bijis ievērojams, salīdzinot ar laiku pirms diviem gadiem.
Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks skaidroja, ka viens no sviesta cenas pieauguma iemesliem ir piena iepirkuma cenas kāpums.
“Tad notika tas, ka 2023. gada beigās un 2024. gadā lēnām, bet stabili no mēneša uz mēnesi paaugstinājās piena iepirkuma cena, kas īpaši augsta kļuva 2024. gada beigās, kā rezultātā sviesta cena atkal paaugstinājās un šobrīd sasniegusi vidēji 15,1 eiro par kilogramu. Īstermiņā var būt atkāpes, bet kopumā [produktam] tirgū jāmaksā to, cik tas patiesībā maksā,” norādīja Šolks.
Gadu iepriekš sviesta kilograms vidēji maksāja ap 11 eiro, bet 2022. gadā – 14 eiro. Šolks sacīja, ka sviests pēc apjoma ir neliela sastāvdaļa kopējā piena produktu nozarē, līdz ar to tā loma neesot tik ievērojama. Tajā pašā laikā pieprasījums pēc šī produkta aug.
Pieaugusi arī sviesta ražošana – pērn saražotas vairāk nekā 3200 tonnas, kas ir par 750 tonnām vairāk nekā 2022. gadā. Lielākie ražotāji ir “Rīgas piena kombināts”, “Tukuma piens” un “Preiļu siers”.
No saražotā ap diviem tūkstošiem tonnu esam patērējuši paši, bet pārējo eksportējam. Eksports audzis par 3%, un lielākās eksporta valstis ir Igaunija, Vācija un Lietuva.
Tajā pašā laikā valstī sviestu ievedam vairāk, nekā ražojam – pērn ievests ap 4 tūkstošiem tonnu sviesta no Lietuvas, Igaunijas, Vācijas un Polijas, ko lielākoties dara mazumtirgotāji. Tas nozīmē, ka šī produkta ārējās tirdzniecības bilance ir negatīva.
Ko varam gaidīt turpmāk? Ražotāju pārstāvis sacīja – nav indikāciju, ka cena varētu sarukt. “Apsolīt, ka tās samazināsies, es neesmu gatavs, jo nav indikāciju, ka samazinātos piena iepirkuma cena Latvijā un attiecīgi pasaulē vai otrādi,” pauda Šolks.
Šobrīd sviesta cena esot sasniegusi to līmeni, kas atbilst faktiskajām ražošanas izmaksām.