Foto: Pixabay.com

Pētījums: grūtnieces var samazināt nedzīva mazuļa piedzimšanas risku, guļot uz sāniem 0

Jauns Jaunzēlandes vadīts starptautisks pētījums sniedz līdz šim spēcīgākos pierādījumus, ka sievietes var uz pusi samazināt risku dzemdēt nedzīvu mazuli, guļot uz sāniem pēdējos trijos grūtniecības mēnešos, raksta Theconversation.com.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Šis vērienīgais pētījums arī apstiprina, ka, guļot uz muguras, nedzīva mazuļa piedzimšanas risks attiecas uz visām sievietēm pēdējā grūtniecības trimestrī, norāda pētījuma autores Leslija Makovana un Oklendas universitātes pētniece Robina Kronina.

Jaunzēlandē par nedzīvi piedzimušu bērnu tiek definēts mazuļa zaudējums pēc 20 grūtniecības nedēļām. Katru gadu pirms piedzimšanas pasaulē mirst aptuveni 2,64 miljoni bērnu, un ik gadu Jaunzēlandē ir miruši aptuveni 300 bērnu. Aptuveni viena no 500 sievietēm Jaunzēlandē zaudē savu bērnu 28 grūtniecības nedēļu laikā vai pēc tā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Esam analizējuši visus pieejamos datus visā pasaulē no pieciem iepriekšējiem pētījumiem, ieskaitot mūsu 2011. gadā veikto pētījumu “Auckland Stillbirth”, kurā pirmoreiz konstatēta saikne starp mātes gulēšanas stāvokli un nedzīvi dzimušiem mazuļiem. Galvenais atklājums vērienīgajā pētījumā, kas ietvēra informāciju par 851 mātēm, kas zaudējušas bērnu, un 2 277 sievietēm ar nepārtrauktu grūtniecību, bija tas, ka, sākot no 28 grūtniecības nedēļas, miega poza, guļot uz muguras, palielināja nedzīvi dzimušu bērnu risku 2,6 reizes,” uzsvēra pētnieces.

Paaugstināts risks rodas neatkarīgi no citiem zināmajiem nedzīva bērna dzimšanas riska faktoriem.

Tomēr risks ir papildinošs, kas nozīmē, ka gulēšana uz muguras vairo citus nedzīvi dzimuša bērna riska faktorus, piemēram, bērns, slikti aug dzemdē.

Pašreizējie kopējie riska faktori nedzīva bērna dzemdībām nav viegli maināmi. Tie ietver mātes vecumu (virs 40 gadiem), aptaukošanos, smēķēšanu un nepietiekamu augļa augšanas ātrumu. Lielāks risks ir arī pirmā grūtniecība, kā arī trešā un nākamās grūtniecības.

“Ja izmaināmos riska faktorus identificē, daļu no šo mazuļu nāves gadījumiem var novērst. Svarīgi, ka mūsu vērienīgais pētījums ir parādījis – ja ikviena grūtniece gulētu uz sāniem pēc 28 grūtniecības nedēļām, varētu novērst aptuveni līdz 6% gadījumiem, kad piedzimst nedzīvi bērni.

Mūsu padoms grūtniecēm no 28 grūtniecības nedēļām ir gulēt uz viena no sāniem, lai samazinātu nedzīvi dzimušu bērnu risku, un doties pasnaust uz sāniem dienas laikā. Nav svarīgi, uz kura pusi gulēt. Bieži sievietes pamostas guļam uz muguras, taču šajā gadījumā vajadzētu mainīt pozu un pagriezties uz sāna,” ieteica pētījuma autores.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.