AS "Valmieras stikla šķiedra" ražotne.
AS "Valmieras stikla šķiedra" ražotne.
Foto: LETA

Pētījums: Lielākie darījumi pērn pārtikas nozarē; investoru apetīte – maza 0

Pagājušajā gadā visvairāk darījumu Latvijā notikuši pārtikas un dzērienu ražošanas nozarē. Tāpat salīdzinoši augsta darījumu aktivitāte novērojama banku un telekomunikāciju sektoros. Par to liecina starptautiskās revīzijas un biznesa konsultāciju kompānijas “KPMG Baltics” (KPMG) veiktais uzņēmumu apvienošanās un iegādes tirgus pētījums “Global M&A Predictor”.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

KPMG pārstāvis Jānis Basevičs portālu “LA.lv” informēja, ka uzņēmumu apvienošanās un iegādes darījumu skaits šogad saglabājies pagājušā gada līmenī un līdzīgas tendences vērojamas arī citviet. Pētījums rāda, ka, lai arī uzņēmumu gatavība iesaistīties apvienošanās un citu kompāniju iegādes darījumos pēdējā gada laikā pasaulē ir būtiski palielinājusies, tomēr vispārējā ekonomiskā nestabilitāte turpina bremzēt uzņēmumu apetīti pēc jauniem biznesa darījumiem.

KPMG pētījums parāda, ka pasaules lielāko uzņēmumu gatavība iegādāties jaunus uzņēmumus salīdzinājumā ar 2012. gadu ir būtiski palielinājusies. To apliecina peļņas un zaudējumu (P/E) attiecības indeksa palielinājums par 14%, kas raksturo uzņēmumu apetīti iegādāties jaunus uzņēmumus. Tiesa, salīdzinot ar šī gada sākumu, peļņas un zaudējumu (P/E) attiecības indekss ir saglabājies tajā pašā līmenī, un tas ir izskaidrojams ar nestabilo ekonomisko situāciju pasaulē, kas neveicina uzņēmumu gatavību uzņemties jaunus riskus un saistības.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Līdzīgi kā pasaulē kopumā, arī Latvijā ir novērojams investoru intereses pieaugums par Latvijas uzņēmumiem, tomēr gatavība slēgt nozīmīgus darījumus Baltijas tirgū vēl nav atgriezusies. Gan pārdevēji, gan pircēji ir ļoti uzmanīgi,” skaidro “KPMG Baltics” asociētā direktore Jūlija Māsāne-Ose.

Pēc viņas sacītā, šā gada pirmajos deviņos mēnešos Latvijā noslēgti vairāk nekā 30 darījumi, kas atbilst 2012. gada rezultātiem. Aptuveni puse darījumu ir vietējie, savukārt pārrobežu darījumos dominē investori no NVS valstīm.

Pastiprināta darījumu aktivitāte Latvijā šogad ir vērojama pārtikas un dzērienu ražošanas sektorā. Pēdējais nozīmīgākais darījums pārtikas nozarē 2013. gadā bija Latvijas putnu gaļas ražotāju “Lielzeltiņi”, “Putnu Fabrika Ķekava”, “Broileks” un “Cerova” iegāde, ko īstenoja AS “Linas Agro Group”. Vēl ar salīdzinoši augstu iegādes un pārņemšanas darījumu aktivitāti izcēlās vēsturiski šajā ziņā spēcīgie banku un telekomunikāciju sektori.

Māsāne-Ose atzīmē, ka salīdzinājumā ar Igauniju un Lietuvu, Latvijas uzņēmumi joprojām reti iegādājas uzņēmumus ārvalstīs. Savukārt Igaunijas uzņēmumi regulāri veic investīcijas Somijā, piemēram, 2013. gada martā gaļas un piena produktu ražotājs “Maag Grupp” iegādājās Somijas gaļas pārstrādes uzņēmumu “Pouttu”.

2012. gadā Lietuvas uzņēmumi noslēdza vairākus iegādes darījumus pārtikas ražošanas un tirdzniecības sektoros: “Maxima” iegādājās Spānijas vairumtirdzniecības lielveikalu ķēdi “Cash Diplo” un Polijas mazumtirdzniecības ķēdi “Aldik Nova”. Savukārt “NDX Energija” iegādājās Slovākijas pārtikas produktu ražotāju “Novofruct SK”.

Reklāma
Reklāma

No Latvijas uzņēmumiem visievērojamāko darījumu 2013. gadā noslēdza AS “Valmieras Stikla šķiedra”, kas Lielbritānijā iegādājās stikla šķiedras auduma ražošanas uzņēmumu, norāda Masāne-Ose.

Neskatoties uz ekonomiskās situācijas un tirgus nestabilitāti, kopumā var novērot, ka uzlabojas ne vien uzņēmumu gatavība jauniem darījumiem, bet arī to finansiālās iespējas īstenot jaunus darījumus nākotnē. To apliecina uzņēmumu parādu attiecības pret EBITDA (peļņa pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas) samazinājums par 13% salīdzinājumā ar 2012. gadu.

KPMG pārstāve atzīst, ka, salīdzinot pasaules valstis, lielākais optimisms ir novērojams Japānā un ASV. Japānā cenas un peļņas (P/E) indekss ir pieaudzis par 24%, savukārt ASV par 14%. Tomēr pagaidām ekonomiskā nestabilitāte kopumā dominē pār gatavību veikt jaunus darījumus.

Ja salīdzina 2013. gada vasaru ar 2012. gada rezultātiem, tad M&A darījumu tirgū pasaulē kopumā ir bijis novērojams kritums par 10%, bet visstraujākais kritums ir bijis Āfrikā un Tuvajos Austrumos. Neliels pieaugums M&A tirgū bija novērojams tikai 2013. gada sākumā, bet pēc tam vērtība samazinājās līdz 2012. gada beigu līmenim un prognozes liecina, ka lejupslīde varētu vēl turpināties.

KPMG “M&A Predictor” ir starptautisks uzņēmumu apvienošanās un pārņemšanas tendenču pētījums, kas tiek veikts kopš 2007. gada un ļauj prognozēt uzņēmumu apvienošanās un iegādes darījumu tirgus aktivitāti un finansiālās iespējas nākamo 12 mēnešu perspektīvā. Pētījums tiek veikts divreiz gadā, izmantojot datus par 1000 lielākajām pasaules kompānijām pēc to tirgus kapitalizācijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.