Veselam
Ārstēšana

Pirmais pētījums pasaulē atklāj diabēta ģenētisko saistību ar nieru mazspēju0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto – REUTERS/LETA

Viens no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē saistīts ar pētījumu par pirmā tipa cukura diabēta pacientiem, vēsta LTV ziņu dienests.

Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes pētnieki piedalījušies vērienīgā pētījumā kopā ar 17 citu valstu zinātniekiem, noskaidrojot, kāpēc daļai cukura diabētu pacientu strauji progresē nieru saslimšana, bet citiem ne. Nākotnē tas ļaus izglābt tūkstošiem pacientu visā pasaulē.

Cukura diabētu mēdz saukt par mūsdienu mēri, LU Medicīnas fakultātē Jeļizaveta Sokolovska un Valdis Pīrāgs kopā ar kolēģiem un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru izzina 1.tipa cukura diabētu un ģenētiskos faktorus, kas ietekmē šīs slimības norisi.

“Ja pacientam ir diabēts, tā ir dzīvesveida maiņa, īpaši pirmā tipa cukura diabēta pacientiem.

Tas saistīts ar intensīvu ārstēšanu un insulīna injekcijām. To labo cukura līmeni dabūt nav nemaz tik viegli. Diemžēl diabēts nav tikai paaugstināts cukura līmenis, tas ir galvenais akluma un terminālās nieru mazspējas iemesls, ” atklāj LU Medicīnas fakultātes vadošā pētniece Jeļizaveta Sokolovska.

Tieši ģenētiskie iedzimtie faktori ir iemesls, kāpēc vieniem pirmā tipa cukura diabēta pacientiem rodas nopietnas problēmas ar nierēm, bet citiem ne.

“Tas ir pirmais pētījums pasaulē, kas parāda, kāda ir ģenētisko variāciju nozīme diabētiskās nieru slimības progresēšanai, ” saka LU medicīnas fakultātes profesors Valdis Pīrāgs.

Noskaidrots, ka viens no vainīgajiem ģenētiskajiem faktoriem ir viena mutācija ceturtā tipa kolagēna sastāvā.

Saistītie raksti

Kolagēns ir proteīns, kas uztur olbaltumvielu struktūras mūsu organismā un šis ceturtā tipa kolagēns atrodas arī nierēs.

Šo atklājumu izdevies veikt vairākus gadus, kopā strādājot zinātniekiem no 17 dažādām valstīm, ievācot datus par 19 000 pirmā tipa cukura diabēta pacientiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Cilvēks vienkārši pazūd.” Pie viesnīcas piebrauca divas policijas ekipāžas un viņu aizveda… Cietumā Itālijā nokļuvusi mūziķe Dženifere Rumpāne 3
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
“Jūlija, tu mani izglābi! Navaļnijs emocionālā vēstījumā pauž, ka viņu izdziedinājusi sievas mīlestība
26 minūtes
GN
Gunārs Nāgels
Latvijā
Gunārs Nāgels: Dažādas vietējās un ārzemju Covid dīvainības
27 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Minimālo algu palielinās līdz 500 eiro, ārstiem un skolotājiem dos, radošajiem atņems – cik “biezi” nākamgad būs mūsu maciņi 5
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Ogrē apskatāma apbrīnojama strūklaka: tajā “ieausta” Lielvārdes josta 1
1 stunda