Foto: Pixabay

Pretrunīgā procedūrā pasaulē nākuši pirmie mazuļi ar rediģētiem gēniem 2

Ķīnas zinātnieks He Dzjaņkui apgalvo, ka viņam ir izdevies mainīt vairāku embriju gēnus un medicīniskās apaugļošanas rezultātā pasaulē ir nākuši pirmie mazuļi, kuru gēni tika “rediģēti”, lai pasargātu tos no iespējas inficēties ar HIV jeb vīrusu, kas izraisa nāvējošo slimību AIDS, raksta “Apnews.com”.

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu 118
Lasīt citas ziņas

Tomēr zinātniskajās aprindās nav vienprātības, un daži eksperti uzskata, ka šādu gēnu rediģēšanu veikt nav droši, kā arī nosoda eksperimentus ar cilvēkiem.

Pēdējos gados ir atklāta samērā vienkārša gēnu rediģēšanas metode “CRISPR-cas9”, ar kuras palīdzību var mainīt DNS, pievienojot vēlamo gēnu vai likvidējot problemātisko gēnu. Pagaidām tā ir izmēģināta, tikai strādājot ar pieaugušiem pacientiem, kuriem ir nāvējošas slimības, un šajos gadījumos gēnu izmaiņas skar tikai konkrēto personu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā tas notiek?

Savukārt rediģējot spermu, olšūnas vai embrijus, gēnu izmaiņas var tikt pārmantotas, tādēļ ASV šāda prakse ir aizliegta un ar to drīkst nodarboties vienīgi pētnieciskās laboratorijas. Ķīnā ir aizliegta cilvēku klonēšana, bet ne konkrēti gēnu rediģēšana.

Pēc studijām Raisa universitātē un Stenforda universitātē ASV He Dzjaņkui atgriezās Ķīnā un atvēra laboratoriju Ķīnas Dienvidu zinātnes un tehnoloģiju universitātē Šeņdžeņā. Tajā pašā pilsētā darbojas arī divas viņam piederošas ģenētikas firmas.

Intervijā ASV ziņu aģentūrai “The Associated Press” (“AP”) viņš stāsta, ka viņa projektā piedalījušies septiņi pāri, kas pieteikušies uz medicīnisko apaugļošanu. Katrā no šiem pāriem viens no partneriem ir HIV inficēts, tādēļ viņi piekrita izmēģināt embriju gēnu rediģēšanu cerībā pasargāt savus pēcnācējus no bīstamās infekcijas.

Zinātnieks teica, ka viņš nolēmis rediģēt gēnu CCR5, kas šūnu līmenī “atver durvis” HIV, jo HIV Ķīnā ir nopietna problēma.

Veiksmīga – viena no septiņām procedūrām

Gēnu rediģēšana tika veikta 16 embrijiem, no kuriem 11 tika izmantoti septiņās medicīniskās apaugļošanas procedūrās. Viena procedūra izrādījās sekmīga – iestājās grūtniecība, un pasaulē nāca dvīnītes.

Veicot analīzes, vienai no meitenītēm plānotās gēna izmaiņas tika konstatētas abās gēna kopijās, bet otrai – tikai vienā. Nebija arī nekādu pierādījumu, ka viena gēna rediģēšana būtu ietekmējusi citus gēnus, sacīja pētnieks. Ja izmaiņas notikušas tikai vienā no gēna kopijām, cilvēks joprojām var inficēties ar HIV, bet tādā gadījumā slimība, visticamāk, progresēs lēnāk.

He Dzjaņkui teica, ka dvīnīšu vecāki vēloties palikt anonīmi un izvairīties no interviju sniegšanas žurnālistiem, tādēļ viņš nesniegs nekādu informāciju par viņu dzīvesvietu un nenosauks arī vietu, kur tika īstenots viņa projekts.

Tomēr projektam trūkst neatkarīga apstiprinājuma, un tas nav arī ticis publicēts nevienā pētniecības žurnālā, līdz ar to citiem speciālistiem nav bijis iespējas izvērtēt He Dzjaņkui darbu.

Zinātnieki, kuriem “AP” parādīja no He Dzjaņkui saņemtos materiālus, uzsvēra, ka pagaidām analīžu rezultāti nedod pietiekamu pamatu apgalvot, ka gēnu rediģēšana ir izdevusies un tai nebūs nekādu negatīvu seku.

Viens no bērniem neko nav ieguvis

Gan Hārvarda Universitātes ģenētikas eksperts Džordžs Čērčs, gan Pensilvānijas universitātes gēnu rediģēšanas eksperts un ģenētikas žurnāla redaktors Kirans Musunuru norāda, ka gēnu rediģēšana nav bijusi pilnībā sekmīga vismaz vienai no dvīnēm, jo viņa joprojām var inficēties ar HIV.

Viņi arī kritizē He Dzjaņkui lēmumu izmantot medicīniskajā apaugļošanā abus embrijus, lai gan jau iepriekš bija zināms, ka vienam no tiem izdevies izmainīt tikai vienu gēna kopiju.

“Šis bērns praktiski neko nav ieguvis, ja runājam par aizsardzību pret HIV, bet jūs viņu esat pakļāvuši neskaitāmiem nezināmiem riskiem nākotnē,” teica Musunuru.

Pēc Čērča domām, šā embrija izmantošana liek domāt, ka pētnieku galvenais nolūks bija pārbaudīt gēnu rediģēšanas metodi, nevis novērst inficēšanās iespēju.

Vienlaikus viņš atzīst, ka HIV ļoti nopietni apdraud sabiedrības veselību un šie draudi turpina vērsties plašumā, tādēļ centieni izmantot gēnu rediģēšanu HIV ierobežošanai ir apsveicami.

Musunuru nostāja attiecībā uz He Dzjaņkui projektu ir daudz kritiskāka. “Tas ir prātam neaptverami. Tas ir eksperiments ar cilvēkiem, kam nav nekāda morāla vai ētiska attaisnojuma,” viņš teica.

Arī Ķīnas Dienvidu zinātnes un tehnoloģiju universitāte ir paziņojusi, ka saskata He Dzjaņkui darbā “nopietnus akadēmiskās ētikas un normu pārkāpumus” un veiks izmeklēšanu.

Zinātnieka preses pārstāvis apstiprināja, ka He Dzjaņkui kopš šā gada sākuma ir atvaļinājumā un vairs nepiedalās mācību procesā, tomēr joprojām ir viens no mācībspēkiem un universitātes teritorijā darbojas viņa laboratorija.

UNESCO: Neētiska zinātnieku rīcība apdraud cilvēktiesības

Ņemot vērā jaunākos paziņojumus, kuros apgalvots, ka ir piedzimuši pirmie bērni, kuriem ir veikta gēnu rediģēšana, UNESCO atkārtoti uzsver nepieciešamību ievērot starptautiski pieņemtos principus, kas apliecina cilvēktiesības un cilvēka cieņu kā galvenās vērtības visos pētījumos ar cilvēku iesaisti medicīnā.
“Ķīnas zinātnieka paziņojums par bērnu piedzimšanu, kuriem veikta gēnu rediģēšana, lai izveidotu neuzņēmību pret HIV vīrusu, norāda uz būtiskām problēmām gēnu rediģēšanas paņēmienu lietošanā. Šāda zinātnieku rīcība ir bezatbildīga, radot fiziskus riskus jaundzimušajiem, kā arī neievērojot cilvēktiesības un veicinot potenciālas sociālā taisnīguma problēmas. Ētikas jautājumi nekad nav zaudējuši aktualitāti zinātnē, tomēr šobrīd, ņemot vērā zinātnes straujo attīstību, tie ir īpaši nozīmīgi,” uzsver Latvijas pārstāve UNESCO Starptautiskās bioētikas komitejā Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Signe Mežinska.

Lai gan genoma rediģēšanas paņēmienu attīstība ir daudzsološs zinātnisks sasniegums, kas potenciāli var sniegt labumu cilvēcei, UNESCO uzskata par nepieciešamu atgādināt valdībām un zinātnieku kopienai ētikas principus, kas iekļauti UNESCO Vispārējā deklarācija par cilvēka genomu un cilvēktiesībām (1997).

Veicot gēnu modifikācijas, kuras tiek nodotas nākamajām paaudzēm, piemēram, ģenētiskas izmaiņas dzimumšūnās vai cilvēku embrijos, jāievēro piesardzība. Šā iemesla dēļ UNESCO Starptautiskā bioētikas komiteja ir aicinājusi noteikt moratoriju cilvēka dzimumšūnu genoma modifikācijai vismaz tik ilgi, kamēr būtu pierādīta procedūru drošība un efektivitāte.

Saskaņā ar šiem ieteikumiem UNESCO vēlas atgādināt pētniekiem, pētniecības iestādēm un valdībām par nepieciešamību ievērot vispārēji pieņemtos principus un procedūras pētniecībā. UNESCO aicina valdības sadarboties, izstrādājot pasākumus, lai nodrošinātu ētisku genoma rediģēšanas paņēmienu izmantošanu, kas respektē cilvēka cieņu un cilvēktiesības.

UNESCO turpinās pievērst uzmanību ētikas problēmām, kas rodas saistībā ar genoma rediģēšanu un citām inovācijām dzīvības zinātnēs. Organizācija aicina turpināt starptautisku dialogu par genoma rediģēšanas ētiskajām sekām personai, sabiedrībai un visai cilvēcei kopumā.

UNESCO Starptautiskās bioētikas komitejas 2015. gada papildinošais ziņojums “Par cilvēka genomu un cilvēktiesībām” (“Updating its Reflection on the Human Genome and Human Rights”) pieejams šeit.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
Kā smieties vairāk, un kāpēc tas ir veselīgi
Vīram pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu?
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
FOTO. Vai zināji, ka Latvijas mežos mīt šādi dzīvnieciņi un drīz tie modīsies no ziemas miega?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Vieta, kur saplacis “pasaules otrās armijas” potenciāls
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
“Nevar izslēgt, ka Putins vēlas uzbrukt Kijivai no Baltkrievijas teritorijas,” Slaidiņš par notikumiem frontē
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
21:00
Levits: Rietumvalstis mācījušās no kļūdām attiecībā uz Krieviju
20:36
Taivānas prezidente dodas uz ASV, eksprezidents – uz Ķīnu
20:24