Mēness virsmas attēls, ko 2013. gadā uzņēmis ķīniešu nolaižamais aparāts Chang’e-3.
Mēness virsmas attēls, ko 2013. gadā uzņēmis ķīniešu nolaižamais aparāts Chang’e-3.
Ķīnas Zinātņu akadēmijas foto.

Raķete startēja uz Mēnesi ar kartupeļu kravu! LA.LV pasaules mediju apskats 0

Aizvadītā nedēļa bija zīmīga ar diviem neparastiem notikumiem kosmosa izpētē.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Lūk, kā izskatās nekopta sieviete: 7 pazīmes, kas par to liecina 30
RAKSTA REDAKTORS
“Tagad darba nav, pēc jaungada gāzīs riņķī un atkal būs jārauj pa 16 stundām bez brīvdienām!” Santa par bezjēdzībām darbā valsts iestādēs
Pircēja pasūta pilnīgi vienādas preces no “Temu”, “Shein” un “AliExpress”. Rezultāti bija pārsteidzoši 26
Lasīt citas ziņas

Piektdien, 7. decembrī, no kosmodroma Ķīnas dienvidos startēja raķete Chang’e 4, kuras mērķis ir Mēness. Ja misija izdosies, tad pirmo reizi cilvēces vēsturē kosmiskais aparāts nosēdīsies uz tās Mēness puses, kas nav saredzama no Zemes. Šāds manevrs ir sarežģīts tāpēc, ka ar Mēness otro pusi nav iespējams izveidot tiešus sakarus, elektromagnētiskie viļņi tam vienkārši nespēj izlauzties cauri.

Lai atrisinātu šo problēmu, ķīnieši pirms pusgada bija palaiduši tālā orbītā ap Zemi īpašu sakaru pavadoni, kas tad nodrošinātu sakaru ķēdīti Mēness virsma – pavadonis- Zeme un otrādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kuģa kravā atrodas Mēness pašgājējs, dažādi mērinstrumenti un visai neparasta krava – trīs kilogramus smags konteiners ar kartupeļiem un Tāla sīkplikstiņa sēklām.

Konteiners ir piepildīts ar parasto Zemes atmosfēru, tajā iekārtota ūdens un barības vielu padeve. Izmantojot uz Mēness esošo dabisko apgaismojumu,

zinātnieki centīšoties izaudzēt pirmo kartupeļu ražu uz mūsu planētas dabiskā pavadoņa.

Eksperimenta mērķis ir pavisam utilitārs – pētīt iespēju nodrošināt ar pārtiku nākamās ķīniešu Mēness stacijas iemītniekus.

Paredzams, ka Chang’e 4 nolaišanās uz Mēness virsmas notiks nākamā gada 3. janvārī. Sīkāk par šo ekspedīciju var iepazīties Ķīnas medijā gbtimes.com.

Šī nav pirmā ķīniešu Mēness ekspedīcija. Jau 2013.gadā viņiem izdevās nosēdināt uz Mēnesi kosmisko aparātu Chang’e 3. Ķīna ir trešā valsts pēc ASV un Padomju Savienības, kurai izdevusies “mīkstā” nosēšanās uz Mēness virsmas.

Iespējams, ka nākamā valsts, kas spēs paveikt ko līdzīgu, būs Indija. Jau nākamajā gadā indieši gatavojas savai Mēness ekspedīcijai, raķetes Chandrayaan-2 startam, kas arī nogādāšot uz Mēness virsmas pašgājēju.

Kamēr Chang’e- 4 vēl tikai gatavojas nosēsties, daudz romantiskākas ziņas saņemtas no Marsa. Amerikāņu kosmiskais aparāts “InSight”, kas nolaidās uz “sarkanās planētas” virmas 26. novembrī, ir ierakstījis un pārraidījis uz Zemi Marsa vēju radīto troksni. Tās ir pirmās skaņas, kas sasniegušas cilvēci no citām pasaulēm.

Reklāma
Reklāma

ASV kosmosa izpētes aģentūra NASA šim notikumam par godu pat izveidojusi īpašu tvitter kontu.

Marsa vēju šalkoņu tagad var dzirdēt katrs mūsu planētas iedzīvotājs.

Patīkamu klausīšanos!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.