Rungainis par korupciju Latvijā: Iepriekš bija centralizēta zagšana, tagad lielzagļi demontēti un tie iestājušies dienestos, kur iespīd maz gaismas 107

“Diemžēl tā pārdales ekonomika tādā veidā, kā tā mums veidojās deviņdesmitajos un 2000.gada sākumā faktiski, un no kuras sekām mēs šeit joprojām ciešam, ir radījusi šo te situāciju – korupcija, protams, vienmēr un visos laikos ir bijusi tāpat kā ēnu ekonomika,” tā TV24 raidījumā “Kur tas suns aprakts?” sacīja uzņēmējs Ģirts Rungainis, komentējot korupciju Latvijā un aktuālo tematu par armijas pārtikas iepirkumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
VIDEO. “Vai tu zināji, ka krāpniekam nemaz nav svarīgi, vai tev kontā ir vai nav nauda?” Padoms kā pārbaudīt, vai krāpnieki uz tava vārda nav paņēmuši kredītus 4
Lasīt citas ziņas

Rungainis kā pozitīvo piemēru korupcijas izskaušanā valstī pieminēja Zviedriju, Norvēģiju un Dāniju, kur sabiedrībā ir “caurspīdīgums”.

“Daudzi, kad aizbrauc uz Zviedriju, konstatē, ka viņiem ir maz aizkaru – ļoti caurspīdīga sabiedrība. Tas pats zināmā mērā Norvēģijā un Dānijā. Ja tev parādās mašīna ar “ne dāņu” numuru, tad otrajā dienā ir zvans no kaimiņiem uz Valsts ieņēmumu dienestu, jo tur ir ļoti augsts nodoklis par mašīnām – vai, tik tas džeks nav kaut kur Vācijā vai citur nopircis mašīnu un nemaksā šo nodokli, kā visi pārējie. Tas ir causpīdīgums, kas galu galā noved pie tā, ka ir iestrādāts princips – neapzagt, kā saka, savus līdzcilvēkus, savus tautiešus,” tā TV24 raidījumā sacīja Rungainis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt mums Latvijā “koruptīvais mantojums”, pēc Rungaiņa domām, ir bijis smags.  Koruptīvā sistēma tikusi veiksmīgi būvēta un attīstīta. Un reakcija pret to bijusi likumdošana, kas šobrīd “žņaudz nost” un neļauj efektīvi darboties tiem, kas negrib zagt.

“Bet iepriekšējā sistēmā bija centralizēta zagšana – bija zināms, kas ir piramīdas augšā, kur ir “melnās kases”, kas ir saistītas ar politiskajiem spēkiem attiecīgi, kur šī nauda nonāk, kas ir šie te lielzagļi, pie kuriem tas salasās kopā. Pēc tam, kad lielzagļi ir demontēti vai katrā ziņā vairs nespēj tik brīvi darboties, problēma ir tā, ka tie ir iestājušies vidējā līmenī – vilkači pēc Krievijas analoģijas, dažādos dienestos un tajās vietās, kur maz gaismas iespīd. Un militārisms ir koruptīva lieta visur pasaulē, jo tur ir paaugstināts drošības un slepenības režīms, tur vienmēr notiek šādas te lietas,” tā raidījumā “Kur tas suns aprakts” sacīja uzņēmējs Rungainis.

Viņaprāt, tur neesot ko brīnīties un vajagot tam visam “racionāli pieiet”, un mēģināt risināt.

Rungainis pat uzsvēra, ka vajadzētu interesēties par to, kur citi nopelna naudu. “Ja viņi to naudu tomēr nopelna koruptīvi, vai sapļāpājot visādas vienošanās un pasūtījumus, un tā tālāk, tad varbūt ar viņiem nerokoties, neiet kopā uz ballītēm ar viņiem…Mēģināt tā kā saprast, ka apzagt savējos nav labi,” uzsvēra Rungainis.

Jau vēstīts, šogad 16.martā Korupcijas novēršanas un apkarošanas dienests (KNAB) paziņoja, ka saistībā ar bruņoto spēku pārtikas iepirkumu aizturējis trīs personas. Tajā pašā dienā KNAB vairākos objektos Rīgā un citviet Latvijā veica kriminālprocesuālās darbības, tai skaitā 14 tiesas sankcionētas kratīšanas saistībā ar iepirkumu, ziņoja LETA.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021.gada 18.oktobra līdz šī gada 10.janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3.martā sāka kriminālprocesu.