“Zippy Vision” dibinātāji Gundars Kuļikovskis (no kreisās) un Kristaps Kuļikovskis izstrādājuši skeneri un zāģēšanas optimizācijas iekārtas ar dažādiem sensoriem, kas ļauj iegūt pilnu informāciju par katru kokmateriālu, ļaujot izzāģēt tā augstvērtīgāko daļu.
“Zippy Vision” dibinātāji Gundars Kuļikovskis (no kreisās) un Kristaps Kuļikovskis izstrādājuši skeneri un zāģēšanas optimizācijas iekārtas ar dažādiem sensoriem, kas ļauj iegūt pilnu informāciju par katru kokmateriālu, ļaujot izzāģēt tā augstvērtīgāko daļu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Latvijas jaunuzņēmums izstrādājis un ražo zāģēšanas līniju skenerus 6

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Latvijas jaunuzņēmums SIA “Zippy Vision” izstrādājis un ražo zāģēšanas līniju skenerus, kas šķērsvirzienā nosaka izdevīgāk izmantojamo kokmateriāla daļu, tā palīdzot iegūt 10% un vairāk vērtīgo kokmateriālu un uzņēmumam nopelnīt pat 4000 eiro dienā.

“Paveicās ar atsaucīgu Latvijas biznesa vidi, turklāt jaunu produktu izstrādei bija pieejams valsts atbalsts ar dažādu kompetences centru starpniecību,” tā pirms pieciem gadiem sākto startu raksturo SIA “Zippy Vision” līdzīpašnieks Gundars Kuļikovskis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmā joma bijusi pārtikas industrija, kad “Dobeles dzirnavniekam” izstrādāta iepakojuma vizuālās kvalitātes automātiskā kontroles sistēma. Līdztekus, balstoties uz datorredzes pakāpenisku apgūšanu, tika izveidots zīmols “Zippy ID” – tiešsaistes biometriskā cilvēku un dokumentu atpazīšanas sistēma, kas patlaban veiksmīgi darbojas Indonēzijā.

Savukārt kokmateriālu bizness sācies ar SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” (MEKA) piedāvājumu izveidot koksnes skenera prototipu. “To izveidojām un sākām domāt par rūpnieciskiem koksnes skeneriem. Prototipa izstrādes gaitā kļuva skaidrs, ka laboratorijas skeneri no reālas ražošanas iekārtas šķir gigantisks darba un tehnoloģiju apjoms.

Mums neticami paveicās ar pirmo klientu – “VMS Timber”, kuri noticēja idejai un ļāva būvēt pirmo industriālo skeneri ar sazāģēšanas optimizāciju,” tā Gundars.

Šaura niša

Patlaban “Zippy Vision” galvenā darbības joma ir kokmateriālu zāģēšanas optimizācijas un skenēšanas līnijas, un šādai stratēģijai ir vairāki apsvērumi. “Kokmateriālu zāģēšanas optimizācijas skeneri ir daudzkārt sarežģītāki par ierastajām kvalitātes inspekcijas iekārtām. Pasaulē pieprasījums pēc šīs tehnoloģijas ir strauji augošs un cenas tirgū ir labas.

Šie skeneri rada ievērojamu, viegli sarēķināmu vērtību lietotājam – tas ir tāpat kā pārdot salīdzinoši drošu ieguldījumu ar augstu atdevi iepretim parastai apdrošināšanas polisei. Pirmajā gadījumā cenu nosaka nākotnes peļņa, otrajā – bailes no nākotnes zaudējumiem. Kokmateriālu skeneru niša ir pietiekami šaura, prasa ievērojamus un ļoti specializētus ieguldījumus, tāpēc konkurence ir ierobežota. Tāpēc, visticamāk, arī pasaules mērogā tajā nebūs gigantiski lielu spēlētāju, kā tas ir, piemēram, viedtelefonu jomā.”

Reklāma
Reklāma

Kā tas notiek

Kokmateriālu zāģēšanas optimizācijas skeneri veic trīs secīgas funkcijas. Pirmā ir skenēšana, kad iekārta vizuāli “izpēta” materiālu un atpazīst koka struktūru, tā iespējamās vainas, ģeometriju.

Tālāk seko optimizācija – iekārta aprēķina labāko pielietojumu, proti, kā sazāģēt, piemēram, baļķi, lai iegūtu no šī gabala maksimālo vērtību saskaņā ar tajā brīdī vajadzīgajām produktu specifikācijām un to cenām.

Visbeidzot ir apstrādes vadība, kad skeneris dod komandu pārējām darba iekārtām, kuras tiek pagrieztas, orientētas, savieto zāģu ripas u. tml. Gala rezultāts ir pilnīgi automātisks kokmateriālu apstrādes process, kas vienmēr izvēlēsies vislabāko koksnes apstrādes veidu.

“Šādas iekārtas dod uzņēmumam aptuveni 10% un vairāk produkta vērtības no tāda paša izejmateriālu daudzuma. Koksnes cenai paaugstinoties un kvalitātei pasliktinoties, iekārtas atdeve tikai pieaug. Piemēram, pēc klientu informācijas, skeneru atdeve var būt pat 4000 eiro un vairāk dienā.

Jāņem vērā, ka lielākai iegūtajai vērtībai klāt nāk ievērojami ražīgāks darba process. Skeneris strādā un pieņem labākus lēmumus piecas un vairāk reizes ātrāk nekā cilvēks, tas neslimo, neiet atvaļinājumā, nenogurst un strādā 24×7,” tā Gundars, piebilstot gan, ka šādas sistēmas nav lētas. Tāpēc, plānojot iegādi, jāraugās, vai kokmateriālu apstrādes apjoms ir pietiekams attiecībā pret skenera vērtību. “Šādu iekārtu cena pasaulē un arī Latvijā parasti ir, sākot no pāris simtiem tūkstošu līdz pat vairākiem miljoniem eiro gadījumos, ja tiek veikta arī rentgena skenēšana. “Zippy Vision” pagaidām rentgenu neizmanto, tomēr mūsu nākotnes plānos tas ietilpst.”

Bez ķeksīšiem

“Neticu formāliem līgumiem ar zinātni – tas jo­projām ir pārāk birokrātiski un sarežģīti. Esam sadarbojušies un plānojam sadarboties ar virkni zinātnieku pētījumos fizikas, matemātikas, mākslīgā intelekta, hidrodinamikas un aerodinamikas sfērās. Parasti meklējam iespēju slēgt pētījumu līgumu ar komerciāliem uzņēmumiem, nevis universitātēm. Uzņēmuma uzdevums ir piegādāt produktu, nevis palielināt ķeksīšu skaitu valsts statistikas atskaitēs par zinātnes un biznesa sadarbību. Tāpēc zinātnei ir jāpielāgojas biznesa videi. Pagaidām tas vēl nav noticis. Turklāt esam secinājuši, ka arī valsts atbalstā jāmēģina izvairīties no iepirkumiem, pat iepērkot pakalpojumus no zinātniekiem. Birokrātisko prasību izmaksas un ierobežojumi bieži ir dārgāki par potenciāli iegūstamo atbalstu,” tā saka Gundars. Viņaprāt, tieši birokrātija ir lielākais klupšanas akmens kopumā biznesa sākšanai pateicīgajā Latvijas uzņēmējdarbības vidē.

“Esam pietiekami maza valsts, lai caur personīgu pazīšanos dabūtu iespēju sevi pierādīt ražošanā, bet vienlaikus arī pietiekami liela, lai pirmie projekti būtu nozīmīgi un sarežģīti. Otra priekšrocība ir pieejamais Kompetences centru finansējums, kas pēc formas un struktūras izcili atbilst industriālu, inovatīvu produktu radīšanai.

Diemžēl parādījušies atsevišķi ierēdņi, kuri neapzinās savas kompetences robežas un uzskata, ka veiksmīgi strādājošā Kompetences centru sistēma būs labāka, ja to vadīs ierēdņi, nevis industrijas asociācijas. Tas, protams, ir absurds. Ja tā notiks, pazudīs vēl viens iemesls, kāpēc nemainīt uzņēmuma atrašanās vietu vai pat reģistrācijas valsti, kopā ar visu augsti atalgotu darbinieku un tehnoloģisko kompāniju ekosistēmu, kas dabiski veidojas blakus un ap šādiem uzņēmumiem.”

Raugās uz eksportu

Foto: Timurs Subhankulovs

Tā kā kokapstrādes industrija kopumā ir samērā konservatīva, tajā labākais pārdošanas veids ir strādājoša iekārta. Ar to “Zippy Vision” viss ir kārtībā – četri uzņēmuma skeneri jau veiksmīgi strādā Latvijas lielākajās rūpnīcās. Kas attiecas uz to apkopi, vismaz vienam darbiniekam uzņēmumā jābūt apmācītam veikt apkopes operācijas ārkārtas situācijām.

Citādi īpašas zināšanas vai darbības nav nepieciešamas. Palīdz arī tas, ka skenerus nopērk uzņēmumi, kuros jau ir citas, līdzvērtīgi sarežģītas automatizācijas iekārtas, tāpēc jau ir izveidota attiecīga infrastruktūra un ir atbilstoši kvalificēts personāls. Gundars arī atzīst, ka veiksmīgi strādājošās iekārtas kalpo par atspērienu startam eksporta tirgos.

“Latvija tomēr ir par mazu, lai šādā biznesā un pie šī ieguldījumu apjoma samierinātos tikai ar vietējo tirgu. Tāpēc sākam apgūt pasaules tirgus, kur noteicošais ir izstādes. Līdz šim mums bijusi ļoti veiksmīga pieredze oktobrī notikušajā Milānas “Xylexpo”. Plānos ir vēl vismaz divas lielas specializētās izstādes nākamā gada pirmajā pusē, tostarp pasaulē lielākā izstāde “Ligna 2023″ Hannoverē.”

Pārkāpuma būtība

Sēkla

2017. g. izstrādāta tehnoloģija makaronu paciņu kvalitātes kontroles skenēšanai, jauda – 120 paciņas minūtē.

Paralēli izstrādāta tiešsaistes biometriskā cilvēku un dokumentu atpazīšanas sistēma “Zippy ID”, licence pārdota kompānijām Indonēzijā, Filipīnās un Vjetnamā.

Dīgsts

Dalība tehnoloģiju projektos, piem., “Datu kopu uzkrāšana un neironu tīklu svara sagatavošana” sadarbībā ar Mašīnbūves kompetences centru, “Datorredzes un datu zinātnē balstītu kvalitātes kontroles sistēmu izstrāde” sadarbībā ar Pārtikas nozares kompetenču centru.

Augļi

Pirmais koksnes skenera prototipa pasūtītājs – MEKA.

Skeneri jau darbojas lielākajos Latvijas kokapstrādes uzņēmumos.

Plāno pievērsties koksnes skenēšanai arī ar rentgenu.

Dalība starptautiskās izstādēs eksporta izvēršanai.

Vērtējums. Labs tehnoloģiskais risinājums

SIA “Krauss” valdes priekšsēdētājs Gatis Gulbis: Mūsu uzņēmums ir viens no lielākajiem bērza zāģmateriālu un mēbeļu ražotājiem Ziemeļeiropā, veicam pilnu apstrādes ciklu – no apaļkoksnes zāģēšanas līdz gatavai produkcijai. Piesaistījām “Zippy Vision” projektā, kura mērķis bija izstrādāt bērzu siju griešanas optimizācijas risinājumu kokzāģētavā. Tehnoloģijas risinājumam bija jāsamazina atkritumi, jāpalielina produkcijas vērtība un jāoptimizē izejmateriāla izmantošana, palielinot apstrādes ātrumu un precizitāti. “Zippy Visio” projekta realizācijas laikā demonstrēja augstu tehnisko un tehnoloģisko ekspertīzi, kā arī vēlmi izprast un risināt biznesa uzdevumus, tiem atbilstoši adaptējot tehniskos risinājumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.