Iveta Arāja: “Labklājības ministrija teica, ka vienkāršos asistentu atskaitīšanās kārtību, taču pagājuši jau divi gadi un vēl nekas nav vienkāršots.”
Iveta Arāja: “Labklājības ministrija teica, ka vienkāršos asistentu atskaitīšanās kārtību, taču pagājuši jau divi gadi un vēl nekas nav vienkāršots.”
Foto: Valdis Semjonovs

Slēgtajā skolā iekārtos dzīvokļus. Kā Neretas novadā atbalsta personas ar invaliditāti 1

Neretas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Iveta Arāja intervijā stāsta par to, kādas iespējas pašvaldībai ir palīdzēt personām ar invaliditāti.

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Cik pavisam jums ir klientu – personu ar invaliditāti?

Neretas novadā ir 207 personas, kam piešķirtas dažādas invaliditātes grupas. Viņu skaitā ir 13 bērni gan ar funkcionāliem traucējumiem, gan ar garīga rakstura traucējumiem. 22 klienti izmanto asistentu pakalpojumu invalīdam pašvaldībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pakalpojums tiek sniegts kopš 2013. gada, un to administrē novadu sociālie dienesti. Tas nozīmē, ka ik mēnesi tiekamies ar personām ar invaliditāti un ar viņu asistentiem, kas personām ar funkcionāliem traucējumiem palīdz nokļūt pie ārsta, apmeklēt valsts un pašvaldību iestādes, palīdz nokļūt biedrībās, kur personas strādā kā brīvprātīgie, kā arī palīdz nokļūt uz saimnieciskās darbības veikšanas vietām.

Vai cilvēkiem pietiek ar to stundu daudzumu, ko asistentam apmaksā? Redakcija saņēma vēstuli no cita novada iedzīvotāja, ka viņam nepieciešams asistents, kurš izvestu ārā svaigā gaisā, taču nelielā stundu skaita dēļ nevarot atrast nevienu, kurš to darītu.

Varbūt asistenta pakalpojumiem invalīda brīvajā laikā vajadzētu vairāk stundu, taču, pēc Ministru kabineta noteikumiem, tam ir paredzētas tikai astoņas stundas mēnesī.

Tās var izlietot bez attaisnojošiem dokumentiem. Pārējām aktivitātēm noteikts ne vairāk kā 20 stundas nedēļā, iesniedzot attaisnojošos dokumentus.

Piemēram, ja cilvēks veic saimniecisko darbību, ir jābūt reģistrācijas apliecībai, kā arī jābūt izvērtētam, cik laika viņam jāpatērē līdz darba vietai un atpakaļ.

Asistentam apmaksā ceļā pavadīto laiku. Ja cilvēki veic brīvprātīgo darbu biedrībās, ir jābūt noslēgtam brīvprātīgā darba līgumam par to un arī jāzina, cik laika jāpavada ceļā.

Ja persona ar invaliditāti dodas pie ģimenes ārsta vai pie dakteriem uz Rīgu, Aizkraukli, Jēkabpili, tad vēl asistentam pieskaitām klāt šo gaidīšanas laiku pie daktera. Asistentam maksimālais stundu skaits ir 160 stundas mēnesī, un par šo slodzi maksā minimālo algu.

Vai asistentu pietiek?

Diemžēl ne. Galvenokārt tie ir ģimenes locekļi, radinieki, kas ar šo cilvēku dzīvo kopā.

Jau pērn Labklājības ministrijā runāja par to, ka atbilstīgi nevalstisko organizāciju ierosinājumiem būtu iespējams mainīt asistentu atskaitīšanās sistēmu, padarīt to vienkāršāku. Bet tālāk par runām nav tikts.

Pie mums 2017. gadā bija pārbaudītāji no Labklājības ministrijas, un toreizējais ministrs pats iedziļinājās, kā asistenta darba stundas rēķina.

Tika teikts, ka vienkāršos šo procesu, taču jau pagājuši divi gadi un vēl nekas nav vienkāršots.

Ir personas ar invaliditāti, kam maksā īpašo kopšanas pabalstu 213 eiro mēnesī. Ieteicām ministrijai ļaut sociālajam dienestam izvērtēt, cik cilvēks ir kustīgs un sabiedrisks, un tad nākamo gadu viņam maksātu noteiktu summu kā pabalstu asistenta pakalpojuma saņemšanai, bez atskaitēm, stundu tabelēm un rēķiniem.

Daļa asistentu veic saimniecisko darbību, un viņi katru mēnesi Sociālajā dienestā iesniedz darbu pieņemšanas – nodošanas aktu, rēķinu un tabeli par iepriekšējo mēnesi.

Visam klāt tiek pievienoti arī attaisnojošie dokumenti (čeki, kvītis, autobusu biļetes) par aktivitātēm. Mums sociālajā dienestā krājas lieli dokumentu sējumi.

Kādu vēl palīdzību sniedzat personām ar invaliditāti?

Kā sociālo palīdzību pirmās grupas invalīdiem un vientuļiem, nestrādājošiem otrās grupas invalīdiem vienreiz gadā izmaksājam tā saukto dzīvokļa pabalstu – 130 eiro.

To viņi saņem bez ienākumu un materiālās situācijas izvērtēšanas. Personām ar invaliditāti, kuras nevar pārvietoties ar sabiedrisko transportu kustību ierobežojumu dēļ, bez maksas nodrošinām transporta pakalpojumus, lai persona tiek uz medicīnas, rehabilitācijas iestādēm un atpakaļ.

Sociālo palīdzību piešķir, izvērtējot pēdējo trīs mēnešu ienākumus, ja ienākumi ir zemāki par 128,06 eiro mēnesī, tad piešķir trūcīgās ģimenes statusu; ja ienākumi zemāki nekā 242 eiro, tad persona ir maznodrošinātā statusā un saņem Eiropas Savienības atbalsta pārtikas pakas un elektrības kompensāciju – 5 eiro par pirmajām simt kilovatstundām.

Izvērtējot ņem vērā ne tikai ienākumus, bet arī personas īpašumus, transporta līdzekļus, uzkrājumus.

Esmu redzējusi gan Siguldā, gan Rīgā, kā personas ar invaliditāti pavada brīvo laiku dažādās radošās darbnīcās, kuras arī atbalsta pašvaldība.

Mums pašreiz nav dienas aprūpes centra, jo novada centrā trūcis piemērotu telpu. Doma par tāda centra vajadzību ir, jo ir cilvēki, kas meklē sabiedrību, grib kontaktēties, parunāt par savām problēmām.

Deinstitucionalizācijas (DI) projektā bijām pieteikuši izvērtēšanai 26 personas ar garīga rakstura traucējumiem.

Izvērtēja septiņas personas, kurām tika sastādīti individuālo vajadzību plāni. Nākotnē šie cilvēki varētu dzīvot grupu dzīvokļos.

Pašvaldība ir iesniegusi projektu par slēgtās Sproģu pamatskolas ēkas pārveidi: pirmajā stāvā klašu telpu vietā taptu seši grupu dzīvoklīši, un nauda šim nolūkam ir iezīmēta.

Otrajā stāvā taptu dzīvokļi vai dzīvojamās istabas tiem veciem, vientuļiem novada cilvēkiem, kuri dzīvo tālu laukos, bet kam pansionāts vēl nav vajadzīgs. Šajā ēkā atrastos arī dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

Pieaugušajiem dienas centrs taps Sproģu saieta namā.

Redzēsim, kādas vēsmas mums nesīs reģionālā reforma, kur esam iezīmēti pie Aizkraukles, bet mēs ceram šos ieplānotos pakalpojumus izveidot un saglabāt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas