Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

“Stulbs noziegums, jo nav noslēpjams!” Fiktīvu Covid-19 sertifikātu gatavi pirkt par 500 eiro 77

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Nacionālais veselības dienests (NVD) vēl neesot anulējis fiktīvu vakcinācijas faktu ierakstus e-veselības sistēmā, kā arī nav dzēsis izsniegtos viltus digitālos Covid-19 sertifikātus.

“Vienlaikus NVD turpina sadarboties ar Valsts policiju, un, ja tiks saņemta tāda informācija, kas ļaus šos ierakstus un sertifikātus anulēt, tad to izdarīsim,” informēja NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks pagājšnedēļ informēja, ka ir aizturētas personas, tostarp divas medicīnas māsas, kuras par samaksu organizējušas vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju vairākiem simtiem iedzīvotāju.

Policija atklājusi vēl vienu vakcinācijas vietu, kurā tika organizēta fiktīva Covid-19 vakcinācija, un tika aizturētas divas personas.

Pieprasījums aug, cena – pat līdz 500 eiro

“Tā kā aizturēto personu vidū ir medicīnas māsas, mēs šo situāciju apspriedām, tiklīdz publiski tika izplatīta šī nepatīkamā ziņa. Bet jāņem vērā – kamēr Latvijas Māsu asociācijai nav nolikti priekšā konkrēti fakti un tiesiskā ceļā nav pierādīts, kuras personas ir vainīgas, mēs nenāksim klajā ar tukšām apsūdzībām. Bet tas gan ir skaidrs, ka šāda rīcība nav attaisnojama un šādiem cilvēkiem medicīnā nav vietas – viņiem sertifikāts ir jāzaudē,” saka Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina.

“Rodas gan jautājums – kāpēc cilvēki izšķiras maksāt par viltotu sertifikātu? Ja tu nevēlies, neviens taču tevi ar varu nedzen vakcinēties. Man šķiet, ka viens no motīviem ir bailes no tā, ka atlaidīs no darba, ja nebūsi potējies. Tas varētu būt iebiedēšanas kampaņas rezultāts.”

SIA “Veselības centrs 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds teica, ka pēc fiktīviem sertifikātiem esot pamatīgs pieprasījums un par tiem piedāvājot maksāt pat līdz 500 eiro gan šīs ārstniecības iestādes vadošajiem darbiniekiem, gan arī tiem “Veselības centra 4” mediķiem, kuri strādājot vakcinācijas centros.

Reklāma
Reklāma

“Nav noslēpums, ka arī mediķiem ir dažāds viedoklis vakcinācijas jautājumā. Nav izslēgts, ka dažs labs to dara aiz savas dīvainās pārliecības, jo uzskata, ka šādi veic ļoti svarīgu misiju. Ļoti ceru, ka neviens no manas ārstniecības iestādes mediķiem šādus piedāvājumus nav pieņēmis. Tiesa, bija situācija Cēsīs, kur mums bija radušās aizdomas par nelikumīgu darbību, bet paši, veicot izmeklēšanu, secinājām, ka tomēr nav notikusi sertifikātu viltošana,” pastāstīja Rēvalds.

Diezin vai klusēs, nonākot slimnīcā

Bet kā pārbaudīt, ka persona nav potējusies un tai izsniegts fiktīvs Covid-19 sertifikāts? Policija aicina atsaukties personas, kuras devušas kukuli mediķiem, vai personas, kuras vakcinācijas centros apstrādā datus, lai varētu iegūt šos viltus sertifikātus, un sola atkarībā no konkrētās situācijas izvērtēt likumā paredzēto iespēju atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības.

Policijā esot vērsušās vairākas šādas personas.

Savukārt Veselības ministrija (VM) patlaban vācot informāciju no speciālistiem, kā šādu negodīgu rīcību konstatēt ar medicīniskiem līdzekļiem, sacīja veselības ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere.

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis norādīja: “Tas ir stulbs noziegums, jo to nevar noslēpt un slimnīcā var pārbaudīt.Vislielākie zaudētāji var būt tieši fiktīvo sertifikātu pircēji. Piemēram, ja šāds cilvēks saslimst ar kovidu un uzrāda, ka ir vakcinēts, mediķi uztvers, ka pacientam nedraud nāves briesmas un nedos attiecīgos medikamentus, ko dotu nevakcinētam pacientam. Bet, izrādās, ka viņš tomēr nav vakcinēts. Manuprāt, diezin vai cilvēki, kuri pirkuši sertifikātu, būs tādi muļķi, ka, nonākot slimnīcā, to neizstāstīs.”

Dumpis pastāstīja – ja parādās kāds aizdomīgs gadījums, tad arī ar asins analīzēm var konstatēt, ka cilvēks neesot vakcinēts.

“Ja vakcinēts cilvēks ir inficējies ar kovidu un nonācis slimnīcā, mēs ņemam antivielas un šādu pacientu rūpīgi izmeklējam. Bet tagad, kad parādījušies fiktīvi sertifikāti, šiem cilvēkiem, kuri pēc potēšanas nonāks slimnīcā, un tādi ir uz pirkstiem saskaitāmi, tiks pievērsta īpaša uzmanība.

Tie nav ikdienišķi gadījumi, tāpēc sīki un smalki tiek analizēts, kas un kāpēc. Ir ļoti svarīgi laikus tos konstatēt, lai nesanāk tā, ka statistikā parādās viltus informācija, ka, lūk, vakcīnas nav efektīvas un pacients nomira. Ja vakcinēto vidū pieaugs saslimstība, tad ir iespējams atklāt, kur tad viņi ir potējušies, un var izrādīties, ka tās ir noteiktas vakcinācijas vietas,” skaidroja Dumpis.

Specifiskie testi kā pierādījums

Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas references laboratorijas galvenais speciālists Sergejs Ņikišins norādīja:

“Jāsaprot, ka tas ir smags pārkāpums, kuru var pierādīt ar specifiskiem laboratoriskajiem testiem, nosakot, vai cilvēkam ir neitralizējošās antivielas. Mums ir iespēja gan pašiem to pārbaudīt, gan arī nosūtīt uz ārzemēm sīkākai pārbaudei.

Tiesa, šādos gadījumos var rasties problēmas ar rezultātu interpretāciju, jo antivielas izveidojas gan pēc vakcinācijas pret kovidu, gan arī pārslimošanas.

Jāņem vērā, ka daļa iedzīvotāju kovidu ir pārslimojuši bez simptomiem un līdz ar to viņiem noteikti būs kaut cik antivielu.

Bet šeit palīgā varētu nākt vēl viens tests, ar kuru varētu atšķirt, vai antivielas cilvēkā cirkulē pēc kovida pārslimošanas vai pēc vakcinācijas.

Laboratorijas speciālisti, protams, nevarēs vieni paši konstatēt, vai cilvēks ir vai nav bijis vakcinēts, tas ir jādara, sadarbojoties ar ārstiem, vakcinācijas speciālistiem.

Mēs zinām tādus gadījumus, kad arī pēc vakcinācijas neizveidojas antivielas. Piemēram, imūnsupresīviem (nomākta imunitāte) onkoloģiskajiem vai citiem pacientiem.”