Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

Vai Latviju pēc faunas pārstāvja nīcināšanas negaida karš ar zvēriem? Egila Līcīša feļetons 0

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Lasīt citas ziņas

 

Dabas draugus neiejūsmināja skarbā vēsts, ka iemidzināts Latvijas vecajā, smirdīgajā, mikroorganismu apsēstajā Sarkanajā grāmatā ierakstīts dzīvnieks, Lejasciema pusē pie šosejas bieži patrulējušais brūnais lācis. Iemidzināts, nošpricēts, eitanazēts – sauc, kā vēlies, bet fakts, ka to izdarīja Dabas aizsardzības pārvaldes sūtīti eksekutori, ir nepatīkams. Lai kas būtu pilnvarojis un tirdījis DAP speciālistus lietot tik slaiku pātagu, apturot lāča viesošanos ceļmalā, mierīga cilvēka un mežazvēra līdzāspastāvēšana tika noraidīta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai tiešām stiprais dzīvnieks būtu zadzies pāri robežai kā “brūnais cilvēciņš”, krievu sūtīts špions, izliekoties par muļķīgu un lempīgu, patiesībā viltīgu un nežēlīgu kustoni, ka ienācējs bija jānoslaktē? Zvērs nebija ne antisemīts, ne radikālis, ne cilvēkēdājs.

Vai palaidnieks lācis bija drauds lielceļa gājējiem, braucējiem, piespiezdams apstāties, aizņemdamies džinsus, novelkot džemperus, ar nekautru interesi uzlūkojot sievietes?

Pat ja lopiņš nobučotu smukāko meičiņu, sviestu pār kamiesi, stieptu uz migu kopdzīves dibināšanai, lai ar vīrestības spēku ķertos pie lāčplēsīšu taisīšanas, diez vai jele viena džuse ielaistos dēkā ar lēkšķēm noaugušu, neskuvušos, nesaķemmētu lāča pusaudzi! Arī tādēļ nevainīgai radībai nebija jāiebaro nāves zāles, lāci nevajadzēja nospiest kā ērci, nosist kā indīgu odzi!

Nelaiķis “Ursus arctos” bija deklarējies Gulbenes novadā kā atradenis no Vijciema puses, kur kā lācēns kopā ar brāļuku tika aplasījis vienu otru ogu krūmu vidzemnieku viensētās, aiznesis pa āboļu nastiņai no dārziem, medu kārodami, divatā sagāzuši stropus pāra biteniekiem. Pēc tam mežsargi radagabalus pašķīra. Kļuvis būdīgāks rumpī, divgadnieks lācis zemzarīga ozola stāvā bij palicis bez piederīgajiem, viens kā pirksts plašajā pasaulē.

Bez rēkšanas, ka ausis krīt ciet, ieslēdzis Kristu sirdī, mīlīgs kā kaķēns, lācis tuvojās ceļmalai atvērtām ķepām mīkstas barības meklējumos. Izmantojot atbruņojošu kucēna skatienu, fizionomijas mīmiku, kas spēj izlūgties jebko, ķepainis guva dzīvnieku mīļotāju lielu atsaucību.

Ikkatrs garāmgājējs uzskatīja par pienākumu pacienāt mežmalas lūdzēju ar doktordesas maizīti vai svaigas liellopgaļas tartara porciju, bet veselīgas pārtikas racionā neapzinīga devēja rokā bieži gadījās kaitīgie saldumi, čipsi, stiklenes, kas noveda lopiņu pretī bojāejai.

“Homo sapiens” populācija, ignorējot dabas likumus un zoologu ieteikumus, ir vainojama mežazvēra piespiedu sūtīšanā uz viņsauli – klārēja DAP, apgalvojot, ka mirušā dzīvnieka kuņģis bijis čūlots, zarnu trakts aizsērējis, piepildīts izsmēķiem un čaumalām, ar iestrēgušu plastmasas iepirkumu maisu!

Nerunājot par hospitalizāciju un veterināra uzraudzību – Dabas pārvaldei nebija ne piemērota voljēra, ne būra, ne lāču bedres, ne pēdas iežogotas teritorijas, kur delverīgo pusaudzi novietot! Šis sugas pārdrošais īpatnis vēl varēja dzīvot, jo vecākie lāču eksemplāri izlaiž garu dabiskā veidā pat 50 un 60 gadu vecumā! Ja jāsoda, vai nepietiktu ar piespriestiem sabiedriskajiem darbiem?

Turpmāk raksta varoni sagaida dzīve Nacionālajā dabas muzejā. Viņš būšot skolēnu ekskursiju apskates un izziņas objekts, kalpodams par kājceliņu vai sienas tepiķi, vai skeletu. Taču mūsdienās informācijas plūsma nepazīst barjeras, periodiku lasa visi, un atmosfēra latviešu un zvēru attiecībās sabiezē.

Pēc notikušā ar Lejasciema ķepaini sekojis kas nebijis ilgākā laika periodā – jau divkārt lāči uzklupuši cilvēkam. Plēsējs uzbrucis mežkopim jaunaudzē Žīguros, saķēris aiz papēža, vilcis prom, bet, par laimi, mežstrādniekam izdevies tikt sveikā ar pārkostu zābaku. Otrs mežonīgs uzbrukums noticis Skaņkalnē malkas zāģerim, kurš skaidienā sadzirdējis aiz sevis smagus soļus un elšanu – nācies atgaiņāties ar pagali.

SAISTĪTIE RAKSTI

Mārupē poliči ar “melno bertu” aizveduši iereibušu Lieldienu zaķi, kurš – ne bez agresīviem nolūkiem – gulšņājis saulītē, atspiedies pret divi olām, noļukušām zeķēm, nomukušu kurpi. Saulesbrālis uzvedies izaicinoši! Pievienojiet faktu par mūspusē sen neredzēta viesa – vaļa – asti, kas pazibējusi jūras viļņos pie Ragaciema, pievērsiet uzmanību runām, ka izperēti putni, kas pārnēsājot mēra baciļus, indēdami pēc etniskām pazīmēm.

Valim izejot zvejā bez noteikumiem, atgriežoties gājputniem, asākus nagus un zobus vīlējot plēsējiem, jāvaicā, vai Latviju pēc faunas pārstāvja nīcināšanas negaida karš ar zvēriem. Ja mūsu valstij draud uzbrukums no ūdeņiem, no gaisa un no meža biežņas, nav ko gaidīt trešo zvanu un priekškara krišanu! Jāņem kājas pār pleciem, iekams asiņainā izrāde sākusies!

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
VIDEO. Pēc kaujas Doņeckā ar ukraiņu armiju atrasti krievu algotņu ķermeņi
18:47
TIEŠRAIDE. Aktuālākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:45
VIDEO. Odesas pludmalē atpūtnieku tuvumā eksplodējusi mīna
18:42
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
Hermanis mākslinieciskajos plānos rēķinoties, ka JRT rekonstruēto ēku varēs sākt ekspluatēt no 2023. gada aprīļa
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 12
Kauguru svētkus šogad kuplinās Busulis, Vaikule un “Musiqq”
Latvijai piegādātas pirmās vakcīnas pret pērtiķu bakām. Vai būs jāpotējas visiem? 12
“Tas jāizdara pietiekami cieņpilni un bez lieka šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā 131
VIDEO. Ķirbju audzētājs izaudzējis milzu ogu, kas ik dienu turpina pieņemties svarā par 18 kilogramiem
Šā gada 7 mēnešos kravu apgrozījums Rīgas ostā audzis par 13,1%
FOTO. Spānijas karaliene Letīcija pastaigā dodas ģērbusies “Zara” kleitiņā: vēlāk viņu par to nesaudzīgi nokritizē 1
Trīs dienās reģistrēti 2611 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs