NASDAQ CSD pakalpojumu un pārdošanas vadītājs Baltijā Raitis Vancāns: “2017. gadā apvienojoties trim vietējiem Baltijas depozitārijiem un izveidojot reģionālu centrālo vērtspapīru depozitāriju Baltijā, varam samērā droši apgalvot, ka esam Eiropas un pat pasaules mērogā unikāla iestāde – viens depozitārijs, kas apkalpo trīs valstis. Pēc Islandes centrālā vērtspapīru depozitārija pievienošanas NASDAQ CSD, kas gaidāms šā gada pavasarī, tas sniegs pakalpojumus jau četrās valstīs.”
NASDAQ CSD pakalpojumu un pārdošanas vadītājs Baltijā Raitis Vancāns: “2017. gadā apvienojoties trim vietējiem Baltijas depozitārijiem un izveidojot reģionālu centrālo vērtspapīru depozitāriju Baltijā, varam samērā droši apgalvot, ka esam Eiropas un pat pasaules mērogā unikāla iestāde – viens depozitārijs, kas apkalpo trīs valstis. Pēc Islandes centrālā vērtspapīru depozitārija pievienošanas NASDAQ CSD, kas gaidāms šā gada pavasarī, tas sniegs pakalpojumus jau četrās valstīs.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Centrālais vērtspapīru depozitārijs – vērtspapīru aprites sirds 0

Visas Baltijas vērtspapīru aprites sistēmas sirds ir centrālais vērtspapīru depozitārijs – tas uzskaita, glabā un veic norēķinus par visiem Baltijā, tostarp arī Latvijā, publiskajā apritē esošajiem vērtspapīriem, un arī daudziem publiskajā apritē neesošiem.

Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

Ar jēdzienu vērtspapīri un centrālais vērtspapīru depozitārijs Latvijas iedzīvotāji tā īsti iepazinās 90. gadu vidū, kad privatizācijai tika nodoti aptuveni 100 valsts uzņēmumi un apmēram 100 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju par sertifikātiem un naudu ieguva uzņēmumu akcijas. Toreiz tika privatizēti ap 100 uzņēmumiem, no tiem vairs šobrīd biržā kotējas mazāk nekā 20 uzņēmumu vērtspapīri.

Ar Centrālo vērtspapīru depozitāriju – drošāk

CITI ŠOBRĪD LASA

NASDAQ CSD centrālais vērtspapīru depozitārijs pilda vērtspapīru centrālās bankas funkcijas – tas uzskaita, glabā un veic norēķinus par visiem Baltijā, tostarp arī Latvijā, publiskā apgrozībā esošiem vērtspapīriem, kā arī par tiem, kas netiek kotēti biržā. Depozitārijs ir vienīgā institūcija Latvijā ar tiesībām reģistrēt vērtspapīrus, piešķirot tiem ISIN kodu, kas ir unikāls, starptautisks vērtspapīra identifikācijas kods.

Tā kā visi publiski emitētie vērtspapīri Latvijā ir dematerializēti, proti, vērtspapīrs eksistē tikai kā iegrāmatojums personas vērtspapīru kontā bankā, šis iegrāmatojums kā īpašuma tiesību pierādījums ir īpaši svarīgs, jo nekāda cita veida, kā pierādīt, kas kuram pieder, nav.

Depozitārijs nodrošina dažādu veidu vērtspapīru norēķinus, tostarp norēķinus atbilstoši DVP principam (Delivery Versus Payment), kas nozīmē pilnībā drošu vienlaicīgu naudas un vērtspapīru apmaiņu.

NASDAQ CSD depozitārijs nodrošina arī vērtspapīru notikumu apkalpošanu – sagatavo akcionāru sarakstus uz akcionāru sapulcēm, kā arī nodrošina dividenžu, procentu un pamatsummas izmaksas.

Šodienas aktualitāte NASDAQ CSD centrālajā vērtspapīru depozitārijā ir parāda vērtspapīri jeb obligācijas. Kā stāsta Raitis Vancāns, NASDAQ CSD pakalpojumu un pārdošanas vadītājs Baltijā, pēdējos gados vērojama izteikta interese par parāda vērtspapīru emitēšanu.

“Pirms dažiem gadiem varēja runāt par to, ka obligācijas izdod vairāki desmiti uzņēmumu gadā Latvijā, pērn tādu bija starp desmit un divdesmit. Tikai daļa no tām kotējas biržā – no kopējām 65 depozitārijā reģistrētajām obligācijām biržā tiek kotētas tikai nedaudz vairāk kā puse – 37, otra daļa ir tādas, kas biržā kotētas netiek. Izteikta uzņēmumu grupa, kurai ir interese par obligāciju emisiju, ir nebanku kreditēšanas uzņēmumi.

Iemesls, kādēļ obligācijas reģistrē depozitārijā – tas piešķir obligācijām daudz augstāku uzticamības pakāpi, jo vērtspapīrus reģistrē, pārbauda un norēķinus uztur neatkarīga institūcija.

Tas obligāciju pircējiem sniedz krietni augstāku īpašuma aizsardzības līmeni,” saka R. Vancāns.

Līdzīgi kā ar uzņēmumu obligāciju reģistrēšanu depozitārijā ir arī ar akciju sabiedrību reģistru uzturēšanu.

“Centrālais vērtspapīru depozitārijs piedāvā akcionāru reģistru kārtošanas pakalpojumus privātiem uzņēmumiem, kuri nav iekļauti fondu biržā. Akcijas atkarībā no to veida (vārda vai uzrādītāja) var tikt iegrāmatotas vai nu atsevišķā depozitārija reģistra sistēmā, vai arī pārvestas uz akcionāru vērtspapīru kontiem bankā.

Tas akcionāriem garantē augstāku īpašuma aizsardzības līmeni. Turklāt depozitārijā iegrāmatotās akcijas var izmantot kā ķīlu, ņemot kredītu;

ar akcijām, kuru reģistrs tiek kārtots tikai burtnīcā vai “excel” tabulā, tas nebūs iespējams,” stāsta Raitis Vancāns.

Jāmin arī tas, ka sadarbībā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru NASDAQ CSD kārto Latvijas pensiju sistēmas 2. līmeņa dalībnieku individuālo kontu reģistru, kurā tiek uzskaitītas ikvienas sociāli apdrošinātās personas Latvijā veiktās iemaksas valsts fondēto pensiju shēmā.

Turklāt Centrālais vērtspapīru depozitārijs nodrošina Sākotnējā reģistra uzturēšanu tām personām, kuras iegādājušās akcijas par privatizācijas sertifikātiem, bet nav tās pārskaitījušas uz saviem vērtspapīru kontiem bankā.

NASDAQ CSD nodrošina arī juridiskās personas identifikatora jeb LEI koda reģistrācijas pakalpojumu uzņēmumiem Baltijā – tas ir obligāti nepieciešams visām juridiskajām personām, kas izlaiž vērtspapīrus un veic darījumus ar vērtspapīriem finanšu tirgos.

Publiski pieejamā LEI kodu datu bāze ļauj identificēt finanšu darījumos iesaistītās juridiskās personas un nodrošina lielāku finanšu tirgus caurspīdīgumu un uzraudzību.

 

Tiešā saikne ar pasauli

2017. gadā apvienojot centrālos vērtspapīru depozitārijus Baltijā un izveidojot NASDAQ CSD, tika nodrošināta iespēja Latvijas vērtspapīru tirgus dalībniekiem ļoti vienkārši iegūt abu pārējo valstu – Lietuvas un Igaunijas – uzņēmumu akcijas. Tas pats attiecas uz Lietuvas un Igaunijas investoriem.

Eiropas TARGET2-Vērtspapīriem (T2S) norēķinu platformai, kas ļauj integrētā vidē nodrošināt efektīvus un standartizētus vērtspapīru un naudas pārrobežu norēķinu pakalpojumus Eiropas centrālajiem vērtspapīru depozitārijiem un to klientiem NASDAQ CSD pievienojās 2017. gadā, savukārt tiešā saikne uz Baltijas tirgu starp NASDAQ CSD depozitāriju un Vācijas centrālo vērtspapīru depozitāriju “Clearstream Banking AG” tika izveidota 2019. gada decembrī.

Abi šie pasākumi nodrošina, ka Baltijas un tostarp arī Latvijas vērtspapīru tirgus ir vienkāršāk un efektīvāk pieejams ārvalstu investoriem, kas ir svarīgi vietējiem vērtspapīru emitentiem, tādējādi veicinot ieguldījumus Latvijā un to vērtspapīru likviditāti.

Starp citu, Baltijas uzņēmumu akcijas, valsts un korporatīvie parāda vērtspapīri viena miljarda vērtībā jau glabājas pie sadarbības partnera – Vācijas centrālajā vērtspapīru depozitārijā, kas nozīmē, ka Baltijā izlaistie vērtspapīri vismaz viena miljarda vērtībā tiek glabāti ārvalstu bankās un pieder ārvalstniekiem.

Piemēram, šī gada februārī, proti, nedaudz vairāk kā divus mēnešus pēc tiešās saiknes izveidošanas, kopējais norēķinu apmērs starp centrālo vērtspapīru depozitāriju Baltijā un Vācijas depozitāriju jau bija 70 miljoni eiro.

 

Depozitārijs – daži skaitļi

SAISTĪTIE RAKSTI

kopējais depozitārija kontu skaits Baltijā ir 133 tūkstoši. 90 tūkstoši kontu no tiem pieder ieguldītājiem no Igaunijas, kuras iedzīvotāji skaitliskā ziņā varētu būt aktīvākie ieguldītāji vērtspapīros, kas pieejami Baltijas fondu biržās.

NASDAQ CSD depozitārijā reģistrēto vērtspapīru kopējā vērtība ir 25 miljardi eiro (visu veidu vērtspapīri – gan akcijas un ieguldījumu apliecības, gan valsts un korporatīvās obligācijas). Puse no vērtības – Lietuvas vērtspapīri, 37% – Igaunijas, 13% – Latvijas vērtspapīri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
Lasīt citas ziņas
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
Mazāk nekā 650 km… Pēc uzbrukumiem aviobāzēm krievi satraukti par iespējamu triecienu Maskavai 12
Šoigu ārlaulības bērnu mātei liedz uzturēties Lietuvā
Māra Libeka: Ždanoka nevarētu aizstāvēt Kremļa intereses Eiropā, ja mūsu valsts politiķiem būtu bijis stingrs mugurkauls
Šoigu ārlaulības bērnu mātei liedz uzturēties Lietuvā
19:11
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
Šodien jaunas lietas neuzsāc – pārcel tās uz citu dienu! Horoskopi 9.decembrim
18:53
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
FOTO. No Skroderdienu Ieviņas līdz Antonijai, no aktrises līdz režisorei! Saruna Ditu Lūriņu
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
Gada inflācija nemainās – novembrī tā joprojām ir 21,8% 5
ASV un Krievija vienojušās apmainīt Graineri pret ieroču tirgoni Viktoru Butu
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
“Kliba kāja pielikta klāt naudas pelnīšanai!” Kreituse nosauc bezjēdzīgāko amatu valsts pārvaldē 20
Putins: Karš Ukrainā “prasīs kādu laiku” un nepiemirstiet par kodolriskiem! 27
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku 4
Arī Igaunijā pārtrauc “Doždj” raidīšanu; tāpat Lietuvā anulēta apraides atļauja 56
Latvijā strādā jau 11 000 Ukrainas iedzīvotāju un aktīvi apgūst latviešu valodu 1
Cipule turpinās darbu NMPD direktores amatā vēl piecus gadus
Bunkus slepkavības lietā celtas apsūdzības trim personām, arestēti līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā
Sārts: No “Doždj” slēgšanas lielākais ieguvējs ir Kremlis. Iespējams, komandā ticis iefiltrēts aģents 136
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
“Mēs varam būt vispievilcīgākā valsts,” ekspertu pārdomas par naudas nākotni un kriptovalūtām
Krievija bija plānojusi anektēt visu Ukrainu līdz šā gada augustam 53
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu