Kamēr Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins izrādīja draudzību Krievijai, Japānas premjers Fumio Kisida (foto) otrdien apmeklēja Kijivu un izpostīto Buču, demonstrēdams savas valsts nostāju Ukrainas karā.
Kamēr Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins izrādīja draudzību Krievijai, Japānas premjers Fumio Kisida (foto) otrdien apmeklēja Kijivu un izpostīto Buču, demonstrēdams savas valsts nostāju Ukrainas karā.
Foto: AFP/SCANPIX

Vizīte ar neskaidru iznākumu – līderi viens otru saucs par “dārgo draugu” un runā par “stratēģisku partnerību” 9

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena” 17
Lasīt citas ziņas

Šodien noslēdzās Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina trīs dienu ilgā vizīte Maskavā, kur, kā uzskata, viens no galvenajiem jautājumiem sarunās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu bija karš Ukrainā.

Abi līderi viens otru sauca par “dārgo draugu”, runāja par “stratēģisku partnerību”, un Sji pilnībā ignorēja apstākli, ka pirms dažām dienām Starptautiskā Krimināltiesa Hāgā izdevusi Putina aresta orderi. Vienlaikus apskatnieki norāda, ka Sji un Putina mērķi un gaidas šajās sarunās bijuši atšķirīgi. Tāpat zīmīgi, ka kamēr Ķīnas vadītājs izrādīja atbalstu Maskavai, Kijivā negaidītā, bet acīmredzami ne nejaušā vizītē ieradās Japānas premjerministrs Fumio Kisida. Ķīna ir otrā lielākā ekonomika pasaulē aiz ASV, bet Japāna ir trešā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīnas atturība

ASV jau iepriekš novērtēja Ķīnas tā saukto 12 punktu miera plānu kā tādu, kas tikai nostiprinātu Krievijas pašreizējos iekarojumus Ukrainā un ļautu Maskavai sagatavoties jaunam karam. Arī Ukrainai plāns nav pieņemams, jo neparedz karaspēka izvešanu no okupētajām teritorijām. Ukrainas Ārlietu ministrija gan atzīmējusi, ka uzmanīgi seko Ķīnas līdera vizītei Maskavā un cer uz Pekinas ietekmi, lai piespiestu Krieviju pārtraukt karu. Tajā pašā laikā līdz vakardienai informācija par sarunām bija ļoti skopa. Tāpat nekļuva skaidrs, vai notiks Sji telefonsaruna ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

ASV Kara studiju (ISW) institūta analītiķi, vērojot ap vizīti notiekošo, secina, ka Sji Maskavā demonstrējis krietni atturīgāku redzējumu par Ķīnas un Krievijas attiecībām nākotnē, nekā bija cerējis Kremlis. Putinu vada cerība, ka abas lielvalstis veidos kopīgas partnerattiecības, lai virzītu Maskavas loloto “daudzpolārās pasaules” ideju un kopā nostātos pret Rietumiem, bet Ķīnas prezidents runās bijis mazāk agresīvs, vairāk manipulējot ar it kā daudzsološiem, bet tajā pašā laikā nekonkrētiem izteikumiem.

Sji piekrīt domai par vairāku politiskā smaguma centru pasauli, taču neizrāda vēlmi, lai tā obligāti būtu pretnostatīta “naidīgajiem” Rietumiem. Bet tas nozīmē, ka Ķīna nemaz nealkst kļūt par Krievijas beznosacījumu sabiedroto šajā konfliktā. Ķīnu daudz vairāk interesē pašas ekonomiskā ietekme un parādīt sevi pasaules acīs kā šķietami neitrālu un uzticamu vidutāju, lai panāktu Ukrainā vismaz pamieru. “Sji retorika liecina, ka viņš nav tendēts izrādīt Krievijai ekonomisko un politisko atbalstu, kas tai nepieciešams, lai pārvarētu neveik­smes Ukrainā. Ķīnas līderis vizītes gaitā droši vien piedāvāja konkrētākus Ukrainas noregulējuma variantus, kaut nav īsti skaidrs, kāds ir to saturs un cik lielā mērā tos pieņems Kremlis.

Tāpat neskaidras paliek Ķīnas militārā aprīkojuma piegāžu perspektīvas Krievijai,” otrdienas apskatā atzīmē ISW. Ķīnas vadītājs lieliski apzinās, ka Rietumu galvaspilsētās seko viņa braucienam uz Maskavu, vai tajās nebūs runas par ieroču piegādēm Krievijai, jo tas ietekmētu arī tālāko attieksmi pret Pekinu. Ukraiņu politologs Taras Černovils intervijā raidītāja “Voice of America” krievu valodas dienestam pieļāvis, ka īstenībā Sji ieradies, lai virzītu Ķīnas ekonomiskās intereses Krievijā, vispirms jau Krievijas Tālajos Austrumos, un Ukraina ir tikai blakus temats. Interesanti, ka starp Ukrainu un Ķīnu šobrīd nepastāv tikpat kā nekādas diplomātiskās mijiedarbības. Ukrainai Pekinā jau divus gadus kā nav sava vēstnieka.

Japānas atbilde

Novērotāji pievērsuši uzmanību faktam, ka otrdien, kamēr Sji un Putins Maskavā apsprieda karu Ukrainā, Kijivā “pārsteiguma vizītē” ieradās Japānas premjerministrs Kisida. Vizīte bija iepriekš neizziņota. Saskaņā ar grafiku Kisidam šajā laikā pēc Indijas apmeklējuma bija jādodas mājup, taču tā vietā viņš izlidoja uz Poliju un no turienes vilcienā iebrauca Ukrainā. Japāna šobrīd ir industriāli attīstītāko valstu kopas G7 prezidētājvalsts, un Kisida apliecinājis “cieņu Ukrainas tautas drosmei un izturībai” un apliecinājis “solidaritāti un stingro atbalstu”. Vakar Japānas premjers tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Pēdējā laikā arī Japāna uzsākusi ļoti aktīvu diplomātisko darbību, kas virzīta uz starptautiskā atbalsta stiprināšanu Ukrainai, tostarp Āzijā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tokija ir pievienojusies starptautiskajām sankcijām pret Krieviju un februāra beigās paziņoja, ka piešķir Kijivai finanšu palīdzību 5,5 ASV dolāru apmērā. Maijā gaidāma G7 valstu sanāksme Hirosimā, kur citstarp spriedīs arī par palīdzību Ukrainai. Baumo, ka Zelenskis varētu būt šā pasākuma viesis. Tokijā ir nopietnas bažas, ka Pekina, raugoties uz Krievijas agresiju Ukrainā, varētu to ņemt par paraugu un uzbrukt Taivānai, tāpēc apskatnieku vērtējumā Kisidas lidojums nebija sagadīšanās. Kamēr Pekina demonstrē, ka atrodas vienā nometnē ar Maskavu, Tokija parāda, ka Ukrainas jautājumā piekrīt Vašingtonas kursam.

Pēc ASV vēstnieka Japānā Rama Emanuela izteikumiem, otrdiena parādījusi “divus ļoti atšķirīgus Eiropas–Klusā okeāna reģiona partnerattiecību veidus”. Negaidītā vizīte nav paslīdējusi garām Pekinai. “Ķīna cer, ka Japāna centīsies situāciju Ukrainā padarīt vieglāku, nevis otrādi,” vakar pauda Ķīnas Ārlietu ministrijas runasvīrs Vans Veibins.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
Latvija jauna prezidenta gaidās. Kādam jābūt Valsts prezidentam? Atbild Mārcis Auziņš un Andrejs Ēķis
20:50
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
20:29
PVD atklājis putnu gripu arī mirušām sudrabkaijām Ventspilī
20:11
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
PVD atklājis putnu gripu arī mirušām sudrabkaijām Ventspilī
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Tu šodien būsi viegli ietekmējams un ātri iesaistīsies dažādās provokācijās! Horoskopi 31.maijam
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Lai arī Latvijas izlases hokejistus sagaidīja tūkstošiem fanu, Rīgas centra puķu dobes nav izmīdītas!
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
Krastiņš uzskaita absurdas situācijas valsts pārvaldē: Cenas ceļ tur, kur varēja ietaupīt – tas ir normāli?
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Viedo elektrības skaitītāju ieviešana Latvijā noslēgusies – ikmēneša skaitītāju rādījumu iesniegšana paliek pagātnē
FOTO. Mīlīguma paraugstunda. Jelgavā aizvadīts mazuļu rāpošanas čempionāts
Zelenskis: Pieņemts lēmums par karaspēka kustības termiņiem