×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
4. decembris, 2014
Drukāt

HIV testēšanas nedēļas ietvaros pozitīvs HIV eksprestests bijis 22 gadījumos + Video, kā veic testu

Fotošāviņš no Youtube.comFotošāviņš no Youtube.com

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) organizētās HIV testēšanas nedēļas ietvaros, kas notika no 21. līdz 28.novembrim, pozitīvs HIV eksprestesta rezultāts konstatēts 22 gadījumos. Kopumā HIV testēšanas nedēļas laikā tika veikti 683 HIV eksprestesti, t.sk. 373 eksprestesti tika veikti Rīgā, no tiem pozitīvu HIV testa rezultātu konstatēja 14 gadījumos.

Apkopotā informācija no 25 testēšanas vietām Latvijā liecina, ka liela daļa cilvēku, kuri veica testu pieder riska grupai, tomēr iespēju bez maksas un anonīmi noskaidrot savu HIV statusu izmantoja arī citi interesenti. Atgādinām, ka HIV infekcijas paaugstināta riska grupā ir cilvēki, kuriem:
• ir bijis sekss bez prezervatīva ar vairākiem dzimumpartneriem;
• ir bijis sekss bez prezervatīva ar partneri, kuram bijuši vairāki citi dzimumpartneri;
• ir bijis sekss bez prezervatīva ar partneri, kurš iepriekš lietojis vai šobrīd lieto injicējamās narkotiskās vielas;
• paši lietojuši vai šobrīd lieto injicējamās narkotiskās vielas; ir bijis kontakts ar svešām asinīm (negadījums, trauma).

Salīdzinājumā ar HIV testēšanas nedēļas pagājušā gada rezultātiem, šogad iedzīvotāju atsaucība veikt HIV testu ir divkāršojusies – 2013.gadā tika veikti vidēji 300 HIV eksprestesti, no kuriem neviens neuzrādīja pozitīvu rezultātu.

SPKC direktore Inga Šmate: „Esam priecīgi par šī gada iedzīvotāju aktivitāti, veicot HIV eksprestestus – tas liecina par lielāku atbildību pret savu, savu partneru un apkārtējo veselību. Pozitīvs HIV eksprestests nav galīga diagnoze, tomēr pozitīva testa gadījumā cilvēkam obligāti ir jādodas uz Latvijas Infektoloģijas centru, lai apstiprinātu testa rezultātu, veicot atkārtotu asins analīzi. Tāpat jāatzīmē, ka cilvēku interese par HIV testa veikšanas iespējām HIV profilakses punktos turpinās arī pēc HIV testēšanās nedēļas”.

Laika posmā no 21. līdz 28.novembrim Latvijas iedzīvotājiem tika dota iespēja bezmaksas un anonīmi veikt HIV eksprestestu un saņemt pirms un pēc testa konsultāciju kādā no 25 testēšanas vietām visā Latvijā (gan HIV profilakses punktos, gan Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabās, gan Baltijas HIV asociācijas organizētajās vietās).
SPKC atgādina, ka HIV eksprestestus bez maksas un anonīmi joprojām iespējams veikt kādā no 15 HIV profilakses punktiem, kuri atrodas Rīgā (3), Bauskā, Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Liepājā, Ogrē, Olainē, Talsos, Tukumā, Balvos un Ventspilī. HIV profilakses punktu kontaktinformācija ŠEIT.

SPKC apkopotā statistika liecina, ka Latvijā no šī gada sākuma līdz 1.oktobrim ir reģistrēti 250 jauni HIV infekcijas gadījumi, 107 jauni AIDS gadījumi, 30 nāves gadījumi HIV stadijā un 65 nāves gadījumi AIDS stadijā. Savukārt Latvijā kopējais reģistrētais HIV infekcijas gadījumu skaits kopš 1987.gada līdz 2014.gada 1.oktobrim ir 6117 gadījumi. Plašāka informācija par HIV infekcijas izplatību Latvijā pieejama SPKC mājas lapā sadaļā Infekcijas slimību statistika
Uzzini, kā veic HIV testu – noskaties video, kā veic HIV eksprestestu:

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+