×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
13. novembris, 2014
Drukāt

Kādi kompleksie vitamīni rudenī stiprinās bērna imunitāti? (1)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Vecāki bieži uzdod ārstam jautājumu – vai bērnam imunitātes stiprināšanai rudenī vajadzētu papildus lietot kompleksos vitamīnus? Ģimenes ārste Jolanta Adītāja pauž savu viedokli: “Ja bērnam no dabas ir laba imunitāte un sabalansēts uzturs, viņš ēd gaļu, graudaugus, piena produktus, dārzeņus, augļus, kā arī vasaras laikā ir norūdījies un pietiekami daudz uzturas svaigā gaisā, veselīgai imunitātei ar dabīgajām uzturvielām un vitamīniem vajadzētu pietikt. Taču daudzi bērni neēd vienu vai otru produktu, daudz laika pavada pie datora vai televizora, uzsākot bērnudārza vai skolas gaitas, bieži slimo. Šādā situācijā gan es ieteiktu lietot kompleksos vitamīnus, lai papildus stiprinātu bērna imunitāti.

Ģimenes ārste Jolanta Adītāja novērojusi – Latvijā piedāvā ļoti daudz dažādus – it kā bērniem paredzētus kompleksos vitamīnus, diemžēl ne visi ir bērniem piemēroti. Atsevišķi tablešu formas vitamīni ir liela izmēra, cieti (tos ir grūti norīt), ar specifisku vitamīnu garšu, kas bērniem ne visai patīk. Arī vitamīnu forma un krāsa mazuļiem bieži nav interesanta, saistoša.

Ģimenes ārste uzskata: “Arī vitamīniem vajadzētu būt tādiem, lai bērns tos ar prieku lietotu. Manuprāt, bērniem piemērotākie ir želejveida vitamīni. Tie ātri šķīst mutītē, tādejādi nekaitē mazuļa zobiem, tie arī viegli un ātri uzsūcas organismā. Želejveida vitamīni bieži ir kā mazas konfektītes, tie ir interesantas formas, piemēram, lācīšu izskatā un parasti arī bērniem garšo.

Diemžēl Latvijā ieviest ražošanā jaunus produktus, kā, piemēram, vitamīnus bērniem, ir gana sarežģīts process.

“Savulaik savai metiņai vitamīnus vedu no Amerikas un Krievijas, jo Latvijā nebija nopērkami tādi, kurus bērnu varētu pierunāt lietot. Vietējās aptiekās piedāvātie tablešu veida vitamīni pārsvarā bija ļoti lieli. Mēģināju sadalīt daļās, tie bija ļoti cieti.

Tādēļ radās doma Latvijas farmaceitiem uzticēt izstrādāt kompleksos vitamīnus, kas būtu pilnībā pārdomāti bērniem – gan saturētu nepieciešamos vitamīnus, gan vienkārši atbilstu mazuļu vajadzībām un gaumei. Sākot meklēt šiem vitamīniem ražotāju, izrādījās, ka neviens vietējais ražotājs nav gatavs uzņemties to ražošanu. Tāpēc nācās atrast ražotāju Amerikā, kas tad arī ražo atbilstoši Latvijas un Eiropas regulām, pēc Latvijas farmaceitu receptes izstrādātus vitamīnus bērniem. Sadarbība ar amerikāņiem ir laba, vienīgais apgrūtinājums ir tas, ka vitamīnus nākas transportēt uz Latviju,” personīgajā pieredzē dalās meitas māmiņa un zīmola Biapharma vadītāja Krista Adamoviča.

Savukārt ģimenes ārste Jolanta Adītāja mudina vecākus, izvēloties kompleksos vitamīnus bērna imunitātes stiprināšanai, pievērst uzmanību to sastāvam un aktīvās vielas daudzumam. Vitamīnos noteikti jābūt taukos šķīstošajiem A, C, E, D, kā arī B grupas vitamīniem, jo katrs no tiem savā veidā stiprina organismu, līdz ar to arī imunitāti.

Piemēram, A vitamīns ir ļoti nepieciešams augošam organismam, jo uzlabo redzi un ir vajadzīgs ādai. Tas stiprina kaulus un zobus, kā arī nervu sistēmu.

E vitamīns savukārt darbojas kā antioksidants – aizsargā organisma šūnas, tas arī ir nepieciešams sirds asinsvadu sistēmas attīstībai.
Savukārt D vitamīnu ar pārtikas produktiem nemaz nav iespējams uzņemt, dabīgā veidā tas sintezējās ādā tikai saules ietekmē. Bērna organismam D vitamīns ir nepieciešams kaulu sistēmas attīstībai un muskuļu stiprināšanai. Koncentrētā daudzumā D vitamīnu satur zivju eļļa, taču bērniem daudz patīkamāk ir to uzņemt ar kompleksajiem vitamīniem. Savukārt B grupas vitamīni (folskābe, holīns, biotīns, pantotēnskābe) ir ļoti svarīgi ādas, matu, nagu, arī sirds asinsvadu sistēmas stiprināšanai, kā arī nervu sistēmas un smadzeņu attīstībai, atmiņas uzlabošanai.

Ļoti labi, ja kompleksie vitamīni satur arī jodu un cinku, jo tie ir atbildīgi par imunitātes stiprināšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. paldies par informāciju. noderīgi

Draugiem Facebook Twitter Google+