Attēlā Daina Mūrmane Umbraško.
Attēlā Daina Mūrmane Umbraško.
Foto: LETA

NVD vadītāja: Nepastāv risks, ka Latvijā neizdosies ieviest e-veselības sistēmu 5

Šobrīd nepastāv risks, ka Latvijā neizdosies ieviest e-veselības sistēmu, šodien žurnālistiem preses konferencē par projektu “E-veselība 2015” apgalvoja Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadītāja Daina Mūrmane-Umbraško.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Ierēdne skaidroja, ka NVD strādā pie elektroniskās darba nespējas lapas, e-receptes, pacientu portāla un visu radioloģisko izmeklējumu kopējās sistēmas. Pacientu portālā pacienti varēs piekļūt saviem datiem, kā arī šeit varēs strādāt tie ģimenes ārsti, kuriem šobrīd nav pašiem savu elektronisko sistēmu.

Mūrmane-Umbraško cer, ka tās ārstniecības iestādes, kuras būs gatavas, elektroniskās darba nespējas lapas un e-receptes rudenī varēs jau sākt lietot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visus risinājumus sākotnēji vajadzēja ieviest līdz šī gada 28.novembrim, tomēr uzreiz visus e-veselības risinājumus ieviest neizdosies, stāstīja NVD vadītāja. Dienests maija beigās un jūnija sākumā piesaistīs ārstus un ģimenes ārstus, lai testētu e-recepti, jo tā šobrīd ir izmēģināta tikai NVD testa sistēmā. Ārsti elektroniskajā sistēmā izrakstīs e-recepti, lai pārliecinātos, ka pacienti arī aptiekā ar šo recepti varētu saņemt izrakstītos medikamentus.

Mūrmane-Umbraško stāstīja, ka e-veselības ieviešanā tiek kavēti iekšējie termiņi, tomēr Eiropas Savienības fondu noteiktie termiņi vēl kavēti netiek.

Viņa stāstīja, ka e-veselība ir lielākais IT projekts, kuru Latvija cenšas ieviest un, iespējams, tāpēc “neiet tik viegli kā tas sākumā šķita”. Jebkuram projektam pastāv risks, ka to neizdosies ieviest, tomēr, ņemot vērā, ka NVD savā sistēmā ir pārbaudījis e-recepti un tagad pārbaudīs elektronisko darba nespējas lapu un pacientu portālu, kuri funkcionē atbilstoši plānotajam, šobrīd Mūrmane-Umbraško nesaskata riskus, ka e-veselība izgāzīsies kā projekts “skolas.lv”.

Viņa gan norādīja, ka nav zināms, kā, piemēram, strādās pacientu portāls, kad tas būs pieejams daudziem cilvēkiem uzreiz. NVD strādā pie dažādu sistēmas risku novēršanas un notiek kļūdu monitorings, kuras pēc konstatēšanas tiek labotas. Mūrmane-Umbraško skaidroja, ka e-veselība vēl šobrīd netiek piedāvāta iedzīvotājiem, jo atklāto kļūdu skaits ir augsts.

Jau ziņots, ka šodien Rīgā sākas šogad lielākais e-veselībai veltītais pasākums Eiropā “E-veselība 2015”, kura laikā plānota augsta līmeņa konference “Es un mana veselība – nojaucot robežas”, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Aija Bukova-Žideļūna.

Reklāma
Reklāma

Konferences mērķis ir apvienot visus veselības nozarē iesaistītos partnerus, lai pilnvērtīgi analizētu e-veselības un veselības aprūpes procesu pilnveidošanas aktuālākos jautājumus, stāstīja Bukova-Žideļūna.

Jau ziņots, ka e-veselības trīs projektu izstrādāšanā patlaban ieguldīti 6 917 418 eiro, tomēr ceturtā projekta īstenošana izmaksās vēl 4 720 980 eiro. Kopumā pagājušajā gadā pabeigti trīs no četriem “e-veselības” projektiem.

Pērn pabeigts projekts par elektroniskās veselības kartes un integrācijas platformas izveidi, un tas izmaksājis 3 492 178 eiro. Daļu no šī projekta jeb elektronisko veselības karti izstrādāja “Datorzinību centrs”. Šī uzņēmuma apvienība kopā ar “E-Synergy” izstrādāja arī Izglītības un zinātnes ministrijas projektu “skolas.lv”, kura izveidē un uzturēšanā beigās tika pazaudēti 3,5 miljoni eiro.