Nils Sakss Konstantinovs
Nils Sakss Konstantinovs
Foto. LETA © Edijs Pālens

Nils Sakss-Konstantinovs: Latvijā ir straujākais antidepresantu lietošanas pieaugums ES. Izmeklēs to saistību ar pusaudžu pašnāvībām 68

Pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs sociālajos tīklos dalījies ar jaunāko informāciju par to, ka Lielbritānijas zāļu regulators uzsācis 30 dažādu antidepresantu izvērtēšanu pēc tam, kad konstatēta saikne vairākos simtos pašnāvības gadījumu, norādot, cik skaudra ir Latvijas statistika šajā jautājumā.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Izmeklēs antidepresantu saistību ar pašnāvībām un paškaitējumu. Lielbritānijas zāļu regulators uzsācis 30 dažādu antidepresantu izvērtēšanu pēc tam, kad konstatēta saikne vairākos simtos pašnāvības gadījumu. Speciālisti citviet Eiropā jau ilgstoši norādījuši uz pārmērīgu mentālo problēmu medikalizāciju – Lielbritānijā šobrīd katrs sestais iedzīvotājs lieto antidepresantus un to lietošana īpaši strauji augusi starp bērniem, kur tie izrakstīti jau no 4 gadu vecuma.

Tikmēr Latvija ir valsts, kurā noticis straujākais antidepresantu lietošanas pieaugums visā Eiropas Savienībā. Izmeklēšana vērtēs arī tirgus līderi fluoksetīnu (“Flux”, “Prozac”), kurš Latvijā ir starp visbiežāk izrakstītajiem līdzekļiem pusaudžiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atgādinājums: saskaņā ar jaunākajām PVO rekomendācijām, bērniem līdz 12 g.v. antidepresanti NAV nozīmējami. Savukārt, pusaudžiem tie izskatāmi tikai pēc tam, kad sociālās un psiholoģiskās intervences (darbs ģimenē, skolā un terapijā) nav devušas rezultātu. To lietošana šādos gadījumos apsverama tikai īslaicīgi un kombinācijā ar terapiju.

Līdzīgas valdības mēroga izmeklēšanas notikušas arī citviet, piemēram, Austrālijā, kur speciālisti novērojuši – jauniešu pašnāvību skaits sabiedrībā pieaudzis līdz ar viņiem izrakstīto psihotropo medikamentu skaitu. Šo tendenci apstiprina arī jaunākie psihiatrijas pētījumi vadošajos zinātnes izdevumos.

Līdz ar to svarīgs kļūst jautājums – vai pusaudžu paškaitējumu vismaz daļā gadījumu neizraisa vai nepasliktina paši ārstēšanas mēģinājumi?

Šo informāciju svarīgi ņemt vērā, ja pusaudzis saskaras ar paškaitējumu vai pašnāvības domām – daži palīdzības veidi, īpaši antidepresantu lietošana, var būtiski pasliktināt situāciju,” viņš raksta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.