Mobilā versija
+4.2°C
Daina, Dainis, Dainida
Svētdiena, 23. oktobris, 2016
3. novembris, 2014
Drukāt

Kā organismu ietekmē pulksteņa griešana no vasaras uz ziemas laiku? (8)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

“Ko mediķi domā par ikgadējo pulksteņa griešanu no vasaras uz ziemas laiku? Vai un kā tas var ietekmēt veselību?” MAGDA RĪGĀ

Ģimenes ārsts Andris Lasmanis teic, ka pulksteņa rādītāju pagriešana par vienu stundu atpakaļ vai uz priekšu ir labs sarunu temats un, kopš mūsu valstī to praktizē, viņš neesot novērojis, ka kādam tāpēc būtu pasliktinājusies veselība, un arī pacienti par to nav sūdzējušies. Ja laiku mainītu par piecām vai pat vairāk stundām, tad gan bioloģiskais ritms tiktu izjaukts, taču viena stunda daudz neietekmē. – Droši vien iedzīvotāji ar šādu kārtību būtu apmierinātāki, ja pirms laika mainīšanas notiktu balsošana, – pieļauj dakteris Lasmanis.

“Miega slimību centra” ārsts Juris Svaža uzskata, ka pulksteņa pagriešana veselībai nekaitē, tomēr cilvēki ir ļoti dažādi. Tos, kuri cieš no miega traucējumiem, ietekmē daudzi apstākļi: troksnis, karstums, aukstums un, protams, arī pāreja uz ziemas laiku. Visbiežāk pārejas laika problēmas raksturīgas senioriem, kuriem ir ļoti precīzs dienas ritms un režīms.

Cilvēkiem, kuri parasti guļ saldā miegā, pēc pulksteņa rādītāju pagriešanas lielākoties problēmas nerodas. Daži, pārejot uz ziemas laiku, izjūt nelielas pielāgošanās grūtības, bet tās jūtamas no vienas līdz trim dienām.

– Pētījumos noskaidrots, ka cilvēki savu labsajūtu bieži saista ar miegu un tā kvalitāti, taču, manuprāt, daudziem patiesībā traucē citas, iespējams, psiholoģiskas problēmas, – spriež dakteris Svaža. – Ja kāds pēc ballītes pie miera aiziet vēlāk, nākamajā dienā ir priecīgs par jauki pavadīto laiku, bet, ja liek pagriezt pulksteni, apgalvo, ka tas traucē labi justies. Cilvēkiem patīk pagulēt ilgāk, kaut organismam tas nav nepieciešams. Tā ir kā greznība, ko bieži neizdodas īstenot, tāpēc daži mēdz sūdzēties par pāreju uz ziemas laiku.

Rodoties sajūtai, ka pulksteņa pagriešana izraisa diskomfortu, ieteicams vienu divas nedēļas pakāpeniski likt modinātāja pulksteni zvanīt agrāk un arī nedaudz agrāk doties pie miera, raugoties, lai miegam tiktu atvēlēts pietiekami daudz laika.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Kā ar tiem, kas strādā nakts maiņas?

 2. kaut kas ir garām Atbildēt

  piecos pēcpusdienā jau tumst.Bet lídz saulgriežiem vēl gandríz divi mēneši. Tumsā uz darbu aizej, tumsā atgriezies, dienas gaismu vispār neredzi.Un šitā gandríz četrus mēnešus- novembris- februāris.
  Síkam reiz stāstíju, ka ziemā, pēc skolas- uz kalnu ar slēpēm gājām. Šis vaicā-jums bija apgaismots kalns? Bet tiešām, manā bērníbā pēc skolas vēl ziemas vidú paspējām gaismā pa lauku izskrieties, visi ziemas prieku pilnā komplektā, septiņas dienas nedēļā. Tagad sícis, tāpat kā lielie- pa tumsu uz skolu , kad krēslo- atpakaļ.

 3. Gan jau augsti cienījamais dakteris Lasmanis zinās, ko nozīmē uz pierādījumiem balstīti spriedumi? Uz pierādījumiem!
  Tas, ka viñam liekas, ka viña pacienti nākamajā dienā nekrīt kā mušas, nenozīmē, ka laika mułkīgā grozīšana viñus neietekmē ilgtermiñā!
  Un tas esot elitārs gimenes ārsts?!?!?!

 4. Gribu ārta kungam oponēt.Dabā viss notiek pēc
  saviem likumiem un kaut kāds cilvēku izdomāts pulkstenis ir
  pilnīdgi lieks.
  Kā saka vistas un mušas iet gulēt ar krēslu un tā tam būs būt .

 5. labi gan ka man nav jaiet pie tadiem pargudriem gimenes arstiem ka Lasmanis!vairak skaidrs ka pulkstena pagriesana izjauc biologisko ritmu,seviski gados vecos,paiet laiks kamer pierodi!un ko tas ietaupa/neko!jo tapat jalieto apgaismojumam elektriba!jo rudeni parasti riti ir apmakusikes!stulba eiropa!

 6. Šogad nu galīgi nevarēju pierast pie vasaras laika,no rīta nevarēju laikā piecelties,jutu diskomfortu.Tagad viss kārtībā.

 7. Jūtos slikti.

 8. Un ko darīt, ja darbs arī beidzas 1 h vēlāk? Ja līdz šim tas bija ap 22tiem, tad tagad ap 23tiem… Vai atšķirību jūtat?

Draugiem Facebook Twitter Google+