Mobilā versija
Brīdinājums -1.0°C
Hilda, Teiksma
Svētdiena, 17. decembris, 2017
9. septembris, 2014
Drukāt

Savlaicīga vizīte pie ārsta no amputācijas glābtu 4000 kājas + Infografiks par asinsvadu aizkaļķošanos (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Pēdējos piecos gados no aterosklerotiskām saslimšanām – asinsvadu aizkaļķošanās, Latvijā miruši 1670 cilvēki, un kāju artēriju ateroskleroze bijusi par iemeslu vairāk nekā 4000 kāju amputācijām . Turklāt amputāciju skaitam ir tendence palielināties.

Ateroskleroze galvenokārt skar cilvēkus pēc 65 gadiem, kas ir 19% jeb 381 615 Latvijas iedzīvotāju. Galvenie aterosklerozes iemesli ir smēķēšana, mazkustīgs dzīvesveids, paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis, kā arī cukura slimība. Samazinot šos riska faktorus, iespējams samazināt slimības progresu.

Infografiks-kajas

“Tiklīdz kā parādās pirmās slimības pazīmes – kāju salšana vai sāpes kājās staigājot, cilvēkiem ar kāju aterosklerozes simptomiem jādodas pie ģimenes ārsta vai asinsvadu ķirurga. Cilvēkiem ar nedzīstošām brūcēm vai čūlām uz kājām, kā arī ja kājās sāp naktīs, pie ārsta jādodas pēc iespējas ātrāk,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurģe Patrīcija Ivanova.

“Attīstoties pēkšņām, ļoti stiprām sāpēm ar ekstremitāšu notirpšanu, jušanas un kustību traucējumiem mediķu palīdzība jāmeklē nekavējoties. Savlaicīga vizīte pie ārsta var novērst kāju artēriju aterosklerozes ļaunākās sekas – kāju amputāciju. Viens no skaidrojumiem lielajam amputāciju skaitam Latvijā ir saistīts ar to, ka slimnieki pie ārsta dodas pārāk novēloti,” uzsver Ivanova.

“Sabiedrībai jābūt izglītotai par aterosklerozes izpausmēm. Visbiežāk slimība skar vecus cilvēkus, kuri paši vairs nevar objektīvi novērtēt savu veselības stāvokli. Tādēļ svarīga ir radinieku palīdzība, kam, pamanot slimības simptomus, ir jāpalīdz slimniekiem doties pie mediķiem. Jāatzīmē, ka arvien biežāk kāju artēriju ateroskleroze jeb t.s. perifērā artēriju slimība skar arī salīdzinoši jaunus cilvēkus, kuriem slimība progresē daudz ātrāk, tādēļ viņiem ir īpaši svarīgi pie ārsta doties savlaicīgi,” saka Ivanova.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tā jau tīri ģimenes ārstu vaina ka laicīgi netiek meklēts speciālists.

Draugiem Facebook Twitter Google+