Mobilā versija
+7.8°C
Mirdza, Žanete, Žanna
Ceturtdiena, 23. marts, 2017
12. decembris, 2013
Drukāt

Spilvenu patiesības… Uz kāda spilvena veselīgi gulēt

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cik jauki būtu, ja ik vakaru atnāktu miega rūķis un saliktu spilvenā sapņus, kā dzied kādā Paula dziesmā. Tad gulēšana būtu salda un pamošanās mundra. Taču rūķis nelīdz, par labu pagalvi jārūpējas pašam. Tādēļ vērts zināt, pēc kādiem kritērijiem spilvenu izvērtēt, kādu labāk izvēlēties.

Nezināms rēķinātājs apgalvojis, ka trešdaļu dzīves pavadām gultā un miegā. Pat ja tā nav, tīkama izgulēšanās ir kā starts labai dienai. Tādēļ svarīgi, uz kā guļam, kā tas var ietekmēt mūsu veselību. Kāds teiks – man gan vienalga, kā tik nolieku galvu uz spilvena, tā aizmiegu… Tātad droši vien nav īpašu veselības problēmu, ko varētu pastiprināt, piemēram, nepiemērots pagalvis.

Svarīgais izliekums


“Bieži vien cenšas ieteikt, kādā pozā vispareizāk gulēt, lai miegs izdotos pilnvērtīgs un veselība neciestu. Domāju, ka ieradumus nav tik vienkārši izmainīt – kā cilvēks iesācis, tā turpinās gulēt. Toties spilvenu gan iespējams pielāgot,” uzsver fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts Arnis Nulle.

Matrača un spilvena pareiza izvēle ir tikpat svarīga kā, piemēram, darba vietas iekārtošana, ja strādājam pie datora. Katra aplamība ar laiku var izraisīt nelāgas sajūtas – sāp mugura vai galva, sākas reiboņi.

Spilvens jāizvēlas, ņemot vērā savas veselības problēmas un gulēšanas pozu.

“Man ir bijuši pacienti, kuri nekādi nevarēja saņemties, lai dotos vingrot, taču vismaz nomainīja matraci un spilvenu. Paši brīnījās, ka pēc visai īsa laika sāka justies daudz labāk,” piebilst dakteris Nulle.

 Der zināt, ka ne tikai jāsēž, bet arī jāguļ ar taisnu mugurkaulu.

 Ja ir ieradums dusēt uz sāniem vai muguras, galvenais princips – spilvenam jābalsta gan galva, gan tā dēvētā kakla daļas lordoze, mugurkaula izliekums kakla daļā. Pareizi guļot, tam jābūt it kā aizpildītam, spilvena atbalstītam.

No svara ir gan pagalvja lielums, gan materiāls, no kā tas izgatavots. Labāks būs tāds, kas it kā pielāgojas galvas un kakla formai, palīdz turēt svarīgo izliekumu pēc iespējas anatomiski pareizāku.

 Nemaz nav peļams tautā dzirdētais ieteikums zem kakla palikt sarullētu dvieli. Tikai vispirms rullītis jāpiemēra, lai nav par augstu vai – zems.

Vai arī, kā rīkojas Inese Ziņģīte, – sabīda spilvena saturu vienā malā un nošuj, izveidojot tādu kā valnīti, ko guļot novieto zem kakla.

Esot pat ekstrēmisti, kas miega laiku pavada uz atbilstoša izmēra apaļas pagales. Līdzīgi Japānas sievietes atdusas uz koka rullīša, lai seja paliktu gluda, nerastos krunkas.

“Ja pagalvja forma palīdz saglabāt anatomiski pareizu mugurkaulu, lai guļ kaut vai uz pagales. Tomēr diez vai tas ir pārāk ērti,” pasmaida dakteris.

 Ja ir plati pleci, vēlams izvēlēties lielāka izmēra spilvenu.

 Ja pagalvis ir par augstu, galva tiek pārāk atliekta, līdz ar to pārlieku savelkas noteiktas muskuļu grupas. Tāpat kaitējam sev, ja spilvens ir pārlieku zems, plakans – netiek pietiekamā mērā atbalstīts kakla izliekums.

 Ja gulēšana allaž notiek uz vēdera, spilvenu nemaz nevajadzētu. Dusot šādā pozā uz paliela spilvena, galva visu nakts laiku ir nedaudz atliekta atpakaļ, tiek kairināta mugurkaula artērija, spranda muskuļi pakļauti pārlieku lielai piepūlei.

 Nereti uzskata, ka veselīgi gulēt uz stingras virsmas bez spilvena. Ārsts gan to neiesaka – šādi pārlieku tiek noslogota spranda daļa, ar laiku var sākt sāpēt mugura vai rasties citas ķibeles ar mugurkaulu.

 Ir cilvēki, kuriem veselības dēļ vajadzīgs augsts, liels spilvens, var gulēt tikai pussēdus ­– tā vieglāk elpot, asinis labāk riņķo.

Taču pārējiem pārlieku augsts pagalvis kaitē. Ja šādi guļ regulāri un ilgstoši, var ciest mugurkaula veselība, pat izmainīties muguras konfigurācija. Kakls izstiepjas uz priekšu, muskuļi atrodas saspringtā stāvoklī.

Pamazām var rasties izmaiņas kakla skriemeļos, kas provocē arī citas kaites. Asinsvadi sprandā tiek nospiesti, līdz ar to miega laikā smadzenes netiek nodrošinātas ar pietiekamu skābekļa daudzumu. No rīta pieceļoties var sāpēt galva.

 Nereti domā, ka noteikti jāiegādājas ortopēdiskais spilvens ar īpašu izliekumu vai gatavots no speciāla materiāla, jo tikai tas ļaus gulēt pareizi. Tā nav, turklāt šāds spilvens var arī ierobežot. Ja miegā mēdzat svaidīties pa gultu, nepārtraukti grozīties, no tāda pagalvja cerētās jēgas nebūs.

“Reizēm brīnos – ortopēdisks spilvens maksā pat 65 latus, un ne viens vien ir gatavs to pirkt. Var taču atrast sev piemērotu, kvalitatīvu spilvenu arī par saprātīgāku cenu. Būtiskākais – lai spilvens ļaujas veidošanai, tātad to iespējams labi pielāgot galvas un kakla daļai,” uzsver Arnis Nulle.

 Galva ērti ieslīgst, piemēram, griķu sēnalu spilvenā. Tomēr arī griķu spilvens var būt nepiemērots pagalvis, ja ir piepildīts par stingru.

Tas pirms gulēšanas noteikti jāpiemēra – jāapguļas, ar pakausi ierušinoties irdenajā pildījumā. Galvai jādus iedobē, bet zem kakla jābūt stingram pacēlumam. Ja tā neizdodas, izņem pildījumu pa saujai vien, kamēr gulēt ir ērti.

Gultā ar nelāgām sīkbūtnēm 


“Spilvens rūpīgi jāpiemeklē tam, kurš sirgst ar alerģiju, ko izraisa mājas putekļu ērcīte. Jāņem vērā ne tikai pagalvja ērtums, bet arī tā kopšanas iespējas,” uzsver alergoloģe Signe Puriņa.

Mājas putekļu ērcīte ir sīks parazīts, ko labi saskatīt var tikai zem mikroskopa. Tā sastopama visur, kur dzīvo cilvēks, un barojas no tā, kas paliek aiz mums – blaugzniņām, sīkajiem matiņiem, ādas kripatām. Lēš, ka vienā gultā – spilvenā, matracī, segā – var atrasties pat daudzi miljoni putekļu ērcīšu!

Ērces dzīves ilgums ir apmēram trīs mēneši, bet šajā laikā tā izdala 200 reižu vairāk izkārnījumu, nekā pati sver. Šajos mēslos ir prāvs alergēnu daudzums, kas var izraisīt alerģiju. Ja, piemēram, spilvenā ieviešas šis parazīts, jau pēc trim, četriem mēnešiem pagalvis kļūst vecs – tādā nozīmē, ka pārpilns ar sīkbūtnēm un viņu mēsliem.

Ērcītes neiznēsā slimības, bet var būt nelāgi kaimiņi cilvēkam, kurš cieš no alerģijas. Tās izpausmes – niez un asaro acis, tek deguns, sākas šķaudīšana, rodas apsārtums. Putekļu ērcīšu alergēni var izraisīt arī astmu.

Šīm sīkbūtnēm patīk silta un mitra vide. Putekļu ērcītes var mitināties gan spilvenā ar dabiska materiāla pildījumu, piemēram, dūnu vai griķu sēnalu, gan sintētiskajos, kas ir poraini. Šie parazīti nemīt vienīgi blīvos sintētiskos materiālos.

Sintētiskam spilvenam ir gan mīnusi, gan priekšrocības. Tas mēdz sviedrēt, tādēļ daudziem netīk uz tāda gulēt. Tā apvalks parasti ir ļoti plāns, tādēļ ērces caur to var viegli ceļot. Taču labi, ka šo pagalvi drīkst mazgāt karstā ūdenī.

Ja ir alerģija pret mājas putekļu ērcītēm, svarīgi izvēlēties gultas lietas, ko var kopt tā, kā netīk šīm radībām. Jāzina, ka tās iet bojā augstā vai tieši pretēji – zemā temperatūrā, lielos mīnusos.

Spilvenu mazgā ūdenī, kura temperatūra pārsniedz 55 grādus. To vajadzētu darīt reizi divos vai trijos mēnešos. Ziemā to var izsaldēt 15 grādu aukstumā, atstājot laukā, piemēram, uz nakti.

Nereti gultas veļu mēdz izlikt saulē. Tomēr jāuzmanās, ja ir arī ziedputekšņu alerģija – to nedrīkstētu darīt augu ziedēšanas laikā. Ērcītes gan aizies bojā, bet veļa piesārņosies ar putekšņiem.

Var iegādāties speciālu pārvalku, kas laiž cauri gaisu, bet neļauj ietikt putekļu ērcītēm (nopērkams interneta veikalā parvalki.lv). To gatavo no mikrošķiedru materiāla, kas nav ķīmiski apstrādāts. Vācijā šādus gultas piederumus var iegādāties aptiekā.

Speciālais pārvalks rada barjeru: jaunā spilvenā ērcītes nevar ietikt un savairoties, un otrādi – no jau lietota spilvena tās netiek pie cilvēka. Pārvalku der uzlikt ne tikai spilvenam, bet arī matracim un segai. Tas jāmazgā reizi divos mēnešos 50 grādu temperatūrā.

Jāuzmanās tāpat cilvēkiem, kuriem ir citāda veida alerģija, piemēram, pret dūnām vai spalvām. Viņiem, protams, nebūs piemēroti šī materiāla spilveni.

Diezgan iecienīti ir aitas vilnas pagalvji, bet ne vienam vien ir alerģija pret vilnu. Arī aitiņu gultasveļā dzīvo putekļu ērcītes, lai gan bieži tiek sludināts, ka tā nav. Turklāt, no alerģijas aspekta, šāds spilvens ir grūti kopjams, jo nedrīkst mazgāt karstā ūdenī.

To, pret kādu materiālu ir alerģija, noskaidros ārsts alergologs, veicot speciālus testus.

Kā atgūt dūnu spēku


Spilveni izsenis pildīti ar dažādiem dabīgiem materiāliem – sienu, žāvētiem ārstniecības augiem, apiņiem, griķiem, putnu spalvām vai dūnām.

Dūnu spilveni vispirms bija turīgu ļaužu prieks, vēlāk iekaroja dažādas gultas. Kāda paziņa ar nožēlu stāstīja, ka nācies izmest vecmāmiņas dāvāto dūnu spilvenu, kas kalpojis 30 gadus, bet diemžēl kļuvis netīkami ciets.

Šādu pagalvi iespējams atjaunot. Var izmazgāt zemā temperatūrā, pēc tam likt veļas žāvētājā vai izkaltēt karstā saulē, ik pa brīdim bužinot. Tomēr ir risks, ka dūnas pilnībā neizžūs, tādēļ labāk uzticēt speciālai tīrītavai.

“Nācies redzēt dūnu un spalvu spilvenus, kas vai kūp no putekļiem. Arī tādus varam iztīrīt, vien pēc procesa mēdz palikt ļoti maz pildījuma. Tad pievienojam jaunas dūnas,” stāsta uzņēmuma Baltie sniega mākoņi darbiniece Olga Kiseļevska.

Dūnas ir dārgas – 42 lati kilogramā. Zosij vislabākās dūnas esot uz krūtīm un zem astes.

Arī vairumu pildījuma spalvu spilveniem iegūst no zosīm. Kādreiz biežāk izmantoja vistu spalvas, bet tās ir visai smagas. Iespējams, daudzi atminas, kā mājās putnus plūca, spalvas žāvēja, no cietajiem vidiņiem noplūkāja gaisīgo daļu un to pildīja spilvenā.

Olga rāda iekārtu, kur dūnas un spalvas 300 grādu karstumā gandrīz stundu kārtīgi izvirpuļojas. Zūd tauki, netīrumi, tiek iznīcinātas putekļu ērcītes.

“Reizēm atnes spilvenu, kas pirkts kā visai dārgs spalvu vai dūnu izstrādājums, bet iekšā – gandrīz vai atkritumi. Vai arī dūnas saliktas kopā ar sīkiem sintapona bumbulīšiem. Ar laiku viss salīp tādos kā kumšķos, iztīrīt nav iespējams.”

Dūnu spilvens sākumā ir ļoti augsts, tomēr pēc laika sāk saplakt. Tādēļ pūkainumu mēdz kombinēt ar spalvām.

Veikala Miedziņš īpašniece Aina Sondore skaidro, ka pagalvja virspusē ir dūnas, uz tām liek galvu, bet vidū ir spalvas – tās satur augstumu. Vēl stingrāks ir spilvens, kurā likti 70 procenti spalvu un nedaudz dūnu. Pildījums tiekot speciāli apstrādāts, tātad pagalvi var lietot arī alerģisks cilvēks.

Zināt, kā kopt
kisens

Latvijā, atšķirībā no citām valstīm, piemēram, Vācijas vai ASV, cilvēki biežāk izvēlas dūnu, spalvu vai griķu, tātad dabiskos spilvenus, jo nepārzina citus materiālus – īpašās putas, lateksu vai gelu.

Aina Sondore teic, ka jau ilgus gadus izmanto tā dēvēto ortopēdisko pagalvi no lateksa, slavē tā ērtumu. Viņa iesaka uzzināt, kur produkts ražots, cik liela ir ticamība tā kvalitātei, piemēram, vai ir medicīnas un ekoloģijas testu apstiprinājums – par to var liecināt ražotnes sertifikāts.

Vienalga, kāda materiāla pagalvi izvēlas pirkt, vispirms der noskaidrot visu par tā kopšanu.

Lai pierastu pie citādas formas vai pildījuma spilvena, var būt nepieciešamas pat divas nedēļas.

Kvalitatīvus spilvenus drīkst mazgāt veļasmašīnā, tomēr ne visās izdodas. Mēdz gadīties, ka irdeni mīkstais pildījums sasitas kopā tādā kā kunkulī.

Vairumam sintētisko spilvenu, piemēram, ar poliestera bumbiņu vai lateksa skaidiņu pildījumu, ir speciāli blīvi pārvalki. Tos izmazgā, bet pildījumu neaiztiek, lai saglabātu tā gaisīgumu.

Daudzi pamanāmās reklāmas iespaidā izvēlas, piemēram, Dormeo ražojumu. Izplatītāji skaidro, ka matrači tiekot izgatavoti Itālijā, bet spilveni un segas – Ķīnā pēc speciāla pasūtījuma. Nav gan skaidrības, kā kopt tā dēvētos anatomiskos putu un citu moderno materiālu spilvenus vai matračus. Neesot ieteicams tīrīt ķīmiski vai mitrā veidā, jo izstrādājums varot zaudēt savu unikālo funkciju, sacietēt. Ja virsdrānu noņem un izmazgā, tā mēdzot sarauties. Drošāk esot izsūkt ar jaudīgu putekļu sūcēju, citādi neaiztikt. Zinot to visu, ķīmiskās tīrītavas izvairās aprūpēt šo preci.

Iemigt kā kosmonautam?


Sintētisko materiālu lauciņā patiesi var apmaldīties. Tādēļ 36,6 °C aicina talkā ķīmiķi Ivaru Kalviņu.

Profesors zina teikt, ka pirmos sāka ražot putu poliuretāna spilvenus. Iesākumā tie bija visai monolīti, ar lielu mehānisko izturību, tomēr nesniedza vajadzīgo komfortu, jo neelpoja un nespēja uzsūkt mitrumu.

Vēlāk izgudroja pildījumu no poliuretāna bumbiņām, tas elpoja labāk. Drīz sāka izgatavot arī sintētisko vati – sintaponu un citus tamlīdzīgus materiālus, ko pildīja gultas piederumos. Vairumam gan bija būtisks mīnuss – smaguma iespaidā, tātad guļot, tie saplaka.

“Tehnoloģijām attīstoties, zinātnieki izgudroja sintētisko materiālu, kas vairs nebija ar pilnīgi fiksētu struktūru, bet daļēji plūstošs, spēja pielāgoties ķermeņa vai galvas formai. To radīja speciāli kosmonautiem – lai viņi starta brīdī spētu labāk paciest milzīgo pārslodzi. Drīz vien materiālu pielāgoja ikdienišķai nepieciešamībai, gatavoja matračus un spilvenus,” skaidro Ivars Kalviņš.

Ražotāji un pārdevēji šo materiālu cildina ar visai skaļiem saukļiem, dēvē par kosmosa sfēras inovāciju, ko iesaka osteopāti un hiropraktiķi visā pasaulē. Spilvenā izmantots tehnoloģiski jauns materiāls, kas izgatavots no tā saucamajām slinkajām putām.

Profesors Kalviņš norāda, ka nav īsti pareizi sacīt – slinkās putas.

“Šis materiāls sastāv no polimēra pūslīšiem, kuru lielums, sieniņu biezums un cietība nosaka, vai ir pietiekami elastīgs un mehāniski izturīgs, lai derētu, piemēram, par spilvena pildījumu.

Elastīgo, putām līdzīgo izstrādājumu klāstā augstākā pilotāža ir materiāls, kam šo pūslīšu sieniņas pilnībā nesacietē nekad. Tās ir memory putas jeb putas ar atmiņu, kam piemīt spēja saspiešanas rezultātā lēnām izplūst un pēc tam lēnām atgriezties sākotnējā stāvoklī,” skaidro ķīmiķis.

Nosaukums radies no materiāla īpašības spiediena rezultātā pieņemt galvas vai ķermeņa formu. Ja gulētājs maina pozu, spilvens vai matracis pielāgojas, bet pēc tam, kad slodzes vairs nav, atgriežas sākotnējā veidolā, līdzīgi kā tas notiek ar šķidrumu ūdens matracī.

Atšķirībā no materiāla ar fiksētu struktūru, viskozais jeb lēni plūstošais reaģē uz spiediena izmaiņām daudz ātrāk, tomēr joprojām tā lielākais mīnuss – nespēja pietiekami labi elpot. Putu ar atmiņu izstrādājumi arvien tiek uzlaboti. Piemēram, top divslāņu materiāls: tā apakšējo kārtu veido stīgrākais putu ar atmiņu slānis, bet virsējo – želejai līdzīga viskoza kārta, kas reaģē ļoti ātri, pieņemot ķermeņa formu, un tikpat ātri atgriežas sākotnējā stāvoklī, kad gulētājs pieceļas.

“Tomēr dabīgie materiāli joprojām ir nepārspē-
ti – it īpaši dūnas, tās lieliski elpo un uzsūc mitrumu, ir vispiemērotākā mikrovide ādai,” uzsver profesors.

Vērtējam interesantus piedāvājumus


 No preces apraksta. Spilvens ar bambusa ogli – neitralizē nepatīkamu smaku, iedarbojas nomierinoši, uzlabo asinsriti.

Spilvendrāna ar alvejas ekstraktu – audumam, kas ir piesātināts ar alvejas ekstraktu, ir dziedinoša iedarbība. Zinātnieku pētījumi pierādījuši, ka tas ir noderīgs ādai.

Komentē Arnis Nulle: – Droši vien, ka gan bambusa ogle, gan alvejas ekstrakts ir kaut kas labs. Bet vai to visu vajag spilvenā?! Neieteiktu maksāt par īsti nezināmo. Kaut gan – ja ir liela ticība, var piesūcināt kaut vai ar krāna ūdeni, arī palīdzēs.

 No preces apraksta. Spilvens pret krāk-
šanu – zinātniski izstrādāts tā, lai nodrošinātu efektīvu iedarbību, guļot gan uz labajiem, gan uz kreisajiem sāniem. Unikālās formas spilvens mazina krākšanu, mudinot galvu pagriezt uz sāniem. Notur pareizu galvas un spranda pozīciju gulēšanas laikā. Var lietot arī kā visparastāko spilvenu, jo pretkrākšanas daļa ir noņemama.

Komentē Arnis Nulle: – Ir labi, ka pagalvis palīdz saglabāt pareizu mugurkaula formu guļot, tomēr diez vai var apsolīt, ka tādēļ pārstās krākt. Krākšanas iemesli ir dažādi, bieži vien tie saistīti ar elpceļu anatomiju. Šo problēmu labāk uzticēt ausu, kakla un deguna ārstam vai miega speciālistam.

 No preces apraksta. Skaistuma spilvenam ir unikāla forma ar īpašiem izliekumiem sānos, kas palīdz izvairīties no krunciņu veidošanās.

Komentē sejas kopšanas speciāliste Ilze Actiņa: – Guļot uz pareiza un laba spilvena, patiesi rodas mazāk krunku, īpaši kakla daļā. Tikpat labi tam der arī griķu vai ortopēdiskais un anatomiskais spilvens. Tomēr pagalvis nekādi nevarēs mazināt jau radušās grumbas.

Katram iesaku pārbaudīt, vai guļot nekaitējam skaistumam. Noguļamies uz sāniem, galvu liekam uz spilvena, līdzās novietojam spoguli. Ieraudzītais, iespējams, atgādinās šausmu filmās redzēto – seja un kakls krunku krunkās. Ļoti labi, ja tā nav, tātad spilvens ir gana pareizs.

 No preces apraksta. Latekss ir dabīgs materiāls, iegūts no uzputotas kaučuka koka sulas. Piemīt izcilas gaisa cirkulācijas īpašības, pateicoties atklāto poru struktūrai. Šāds spilvens gulēšanas laikā nemaina savu formu, kā tas ir ar dūnām. Latekss nav piemērota dzīvesvieta putekļu ērcītēm.

Komentē Ivars Kalviņš: – Latekss jeb dabīgais kaučuks, manuprāt, nebūt nav tik labs, kā to reklamē, jo elpo visai slikti. Būtībā kaučuks ir ļoti līdzīgs gumijai, kaut gan tajā ir daudz vairāk poru un tas ir elastīgs. Tam nav arī optimālas mitruma uzsūkšanas spējas.

Komentē Signe Puriņa: – Mājas putekļu ērcīte var mitināties arī lateksā, jo tas ir porains. Šie parazīti nedzīvo vienīgi blīvā sintētiskā materiālā.

 

366_C_logo1

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+