Publicitātes foto

Vienkāršā plaušu veselības pārbaude – spirometrija
 0

Smēķēšana, netīrs gaiss, mazkustīgums un neveselīgs uzturs ir vieni no galvenajiem iemesliem plaušu saslimšanai. Latvijā smēķē 36% iedzīvotāju, un tas ir ļoti daudz.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Lai pievērstu uzmanību kaitīgajam ieradumam smēķēt, kā arī gaisa piesārņojumam un tā ietekmei uz plaušu veselību, šajā trešdienā Rīgā, Centrālajā dzelzceļa stacijā, varēja veikt spirometrijas jeb plaušu varēšanas mērījumu. No gandrīz 500 garāmgājējiem, kuri bija pat sastājušies rindā, lai tiktu pie šā izmeklējuma, aptuveni 200 ieteica tālāku plaušu pārbaudi un vizīti pie plaušu ārsta jeb pulmonologa. Tas nozīmē, ka šiem cilvēkiem spirometrijas rezultāts nebija labs.

Ar spirometriju, kas ir plaši pieejama plaušu funkcionālās diagnostikas pamata metode, var viegli diagnosticēt daudzas plaušu slimības, tajā skaitā hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS). Ar šo metodi izmēra ieelpotā un izelpotā gaisa daudzumu, kā arī maksimāli forsētas ieelpas un izelpas ātrumu. Tieši tas, cik ātri pacients var izelpot, palīdz noteikt, vai nav elpceļu sašaurināšanās, kas var liecināt, piemēram, par bronhiālo astmu un HOPS (attīstās ap 50% ilgstošu smēķētāju). “Mūsdienu cigarešu dūmos ir aptuveni 7000 vielu (tā saucamā darva), no kurām vairāk nekā 250 ir toksiskas un 80 – kancerogēnas. Smēķējot vienā ieelpā ir 1015 (kvadriljons) brīvo radikāļu. No plaušu slimību speciālista – pulmonologa – viedokļa nav vesela smēķētāja! Visiem smēķētājiem ir iekaisums trahejā, bronhos, bronhiolās un plaušu parenhīmā! Pašreizējiem smēķētājiem hroniskas respiratorās slimības veido 73%, savukārt bijušajiem smēķētājiem – 50% no visiem ar smēķēšanu saistītiem slimību gadījumiem,” informē Alvils Krams, asociētais profesors, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu un asociācijas valdes priekšsēdētājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārsts arī uzsver, ka uzskats par ūdenspīpju lietošanas nekaitīgumu ir maldīgs. Viņš norāda, ka viena seansa laikā ieelpotās darvas daudzums ir ekvivalents piecu līdz desmit cigarešu paciņu izsmēķēšanai. “Cita starpā, kolektīvā šo pīpju lietošana rada augstu inficēšanās risku ar B un C hepatītu, īpaši pirmo. Dīvaini, bet to publiska lietošana Latvijā jo­projām ir atļauta kā biznesa paveids,” ārsts pauž neizpratni par šo situāciju.

Plaušu veselību vajadzētu pārbaudīt ne tikai ikvienam smēķētājam, bet arī cilvēkiem, kuri cieš no elpas trūkuma, ilgstoša klepus gadījumos, kā arī tad, ja fiziskas slodzes laikā ātri iestājas nogurums. Piemēram, tipiskākais plaušu tuberkulozes sākotnējais simptoms ir ieildzis, neproduktīvs klepus, pašsajūtas pasliktināšanās, svīšana naktīs, krišanās svarā. Jāatceras, ka tuberkuloze ir gaisa pilienu infekcija, kas var apdraudēt jebkuru no mums.

Uzziņa


Kur veikt 
bezmaksas spirometrijas pārbaudes


* Šodien, 19. septembrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Biķernieki” Tuberkulozes un plaušu slimību centra ambulatorās nodaļas telpās Lielvārdes ielā 68.

* Septembrī Valmieras Veselības centrā Bastiona ielā 24 no plkst. 14 līdz 16 (pirms tam piesakoties centra reģistratūrā).

* Septembrī Valkas poliklīnikā Rūjienas ielā 3 no plkst. 9 līdz 12.00 (iepriekš piesakoties).

* Oktobrī Rēzeknē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.