Andris Skride
Andris Skride
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Andris Skride: Latvijā inovatīvo medikamentu onkoloģijā ir maz 3

Saeima šodien lēma uzticēt iedzīvotāju iniciatīvas “Par lielāku finansējumu vēža ārstēšanai” tālāku izvērtēšanu parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) un Sociālo un darba lietu komisijām.

LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 158
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 30
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Opozīcijas deputāte Evija Papule (“Republika”) aicināja atbalstīt šī lēmumprojekta virzību un mudināja kolēģus no koalīcijas šo jautājumu izskatīt pēc būtības. Politiķe aicināja jau 2022.gada budžetā palielināt finansējumu onkoloģisko slimību ārstēšanai un preventīvām darbībām.

Sašutumu pauda arī viņas partijas biedrs Kaspars Ģirģens (“Republika”), pārmetot deputātiem to, ka viņi noraidīja opozīcijas atkārtoti piedāvāto Digitālo pakalpojumu nodokļa likumu. Viņš teica, ka ar savu balsojumu deputāti parādīja savu patieso seju.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jums nerūp Latvijas nākotne un Latvijas iedzīvotāju labklājība un veselība,” teica Ģirģens, īpaši pārmetot Nacionālās apvienības (NA) pieciem deputātiem, kuri balsojumā atturējušies.

Deputāts norādīja, ka NA iestājas par ģimenēm un bērniem, taču balsojumā par likumu, kurš paredzēja rast nepieciešamo finansējumu zālēm arī daudziem bērniem, politiskais spēks atturējās. Viņaprāt, NA balsis bija izšķirošas, lai opozīcijas sagatavotais likums tiktu nodots atbildīgajai komisijai.

Parlamentāriešus, kuri balsojumā par Digitālo pakalpojumu nodokļa likumu bija pret vai atturējās, Ģirģens sauca par “nožēlojamiem”.

NA pārstāvis Rihards Kols debatēs skaidroja, ka šiem opozīcijas deputātiem “ir maz izpratnes par to, kā darbojas un kādas ir regulējuma diskusijas par digitālā pakalpojuma nodokļa ieviešanu”. Viņš teica, ka viena valsts šo mehānismu praksē nevar ieviest – to pierādījušas vairākas valstis.

Kols informēja, ka Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD) jau norit diskusijas, kurās plānots panākt vairāku valstu vienošanos par šo jautājumu. No viņa teiktā izriet, ka tas nepieciešams, lai nodoklis būtu efektīvs instruments nevis “izkārtne un vēlme nacionālai valstij kaut ko iekasēt”. Deputāts minēja, ka neviens šos nodokļus valsts kasē neiemaksās, jo būs dažādi šķēršļi un ierobežojumi.

“Varam uzrakstīt skaistu likumu, bet, vai to izdosies piemērot realitātē multinacionāliem uzņēmumiem? Tas ir grūti sasniedzams mērķis, tāpēc vairāk jāfokusējas uz kopējas pieejas veidošanu digitālā pakalpojuma ieviešanā,” teica Kols.

Tikmēr partijas “Republika” līderis Vjačeslavs Dombrovskis koalīcijas politiķa teikto apstrīdēja, sakot, ka valstu saraksts, kas ieviesa šādu nodokli, ir iespaidīgs. Viņaprāt, apgalvojums, ka viena nacionālā valsts nevar ieviest digitālo nodokli, neatbilst patiesībai.

Savukārt NA deputāts Aleksandrs Kiršteins pārmeta, ka Dombrovskis maldina nezinātājus, skaidrojot, ka likuma izstrādātājiem būtu arī jāskaidro, cik nodokļa ieviešana katrai valstij izmaksājusi. Kiršteins stāstīja, ka, piemēram, Francijā franču somiņas, kosmētika un konjaks kļuva dārgāki, kas, iespējams, pārsniedza ieņēmumus no nodokļa.

Vienlaikus deputāti bija vienisprātis, ka iniciatīva nododama izskatīšanai divās parlamenta komisijās tālākai izvērtēšanai.

Iniciatīvas pārstāve Gunita Berķe iepriekš parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē uzsvēra, ka medikamenti ir galvenais pamatelements, lai apturētu vēža šūnu vairošanos un “ļaunuma nešanu cilvēkos”. Pēc viņas domām, ir absurdi, ka no 40 jauniem medikamentiem pēdējo gadu laikā Latvijā reģistrēti vien četri.

Berķe teica, ka tas ir ļoti sāpīgi, piebilstot, ka iedzīvotājiem jāvēršas dažādās ziedojumu platformās, piemēram, “Ziedot.lv”, kur pat ir izveidota speciāla sadaļa onkoloģijas pacientiem. Tajā šobrīd esot 19 aktuāli lūgumi, par kopsummu 800 000 eiro apmērā.

Tāpat esot pacienti, kuri pārdod visu iespējamo un ņem kredītus. “Arī ārsti nereti atzīst, ka viņiem ir ļoti grūti pateikt pacientam, ka viņam nepieciešamais medikaments Latvijā nav pieejams vai netiek kompensēts, un viņam jāmeklē citi veidi, kā dabūt zāles,” pauda Berķe.

Viņasprāt, ir absurdi tas, ka šī ir vienīgā joma, kurā ir visvairāk saslimšanu un, kur publiski tiek meklēts atbalsts vai risinājums problēmai. Iniciatīvas autore klāstīja, ka šīs dažādās kampaņas un iniciatīvas pierāda, ka no šī apburtā loka ir jātiek ārā.

Viņa atgādināja, ka jau pavasarī profesionālo ārstu un pacientu organizācijas aicināja nākamā gada budžetā paredzēt 28 miljonus eiro, lai segtu tos medikaments, kas ir iekļauti kompensējamo medikamentu gaidīšanas sarakstā. Berķe informēja, ka šajā sarakstā atrodas medikamenti, kuri iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā gaida pat kopš 2013.gada.

Komisijas sēdē tika minēts, ka tapis arī Onkoloģijas attīstības plāns 2022.-2024.gadam, kura izstrādē piedalījās daudzas organizācijas. Šī plāna indikatīvajos aprēķinos norādīts, ka nākamgad tieši medikamentiem būtu nepieciešami 50 miljoni eiro, 2023.gadā – 72 miljoni, bet 2024.gadā – 86 miljoni eiro.

Turpretī šobrīd apstiprinātajā 2022.gada budžeta projektā šim mērķim iezīmēti 20,18 miljoni eiro, kas ir vēl mazāk par iniciatīvā prasīto summu un krietni mazāk par plānā aprēķināto nepieciešamo naudas apmēru.

Berķe atzīmēja, ka 28 miljoni eiro ir ļoti nepieciešami, lai vismaz dotu iespēju “atsperties”. Tāpat sēdē viņa norādīja, ka šo plānu veidoja ar cerību, ka izdosies atrast ceļu, kā Latviju pietuvināt normālai, attīstītai Eiropas valstij. Viņa pauda bažas par to, kāpēc tiek veidots plāns un tērēti resursi, ja to nemaz nevar realizēt.

Savukārt Veselības ministrijas (VM) Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka skaidroja, ka onkoloģijas plāna galvenie virzieni ir profilakse un skrīnings, ārstēšana un diagnostika, kas finanšu ietilpības ziņā bija dārgākā sadaļa, kā arī cilvēkresursi un vēža reģistrs. Janka norādīja, ka lielāko finansējumu prasa tieši vēža pacientu medikamenti.

Tomēr ņemot vērā piešķirto finansējumu, VM esot izveidojusi šobrīd svarīgākās prioritātes, kas atrisinātu daļu no pastāvošajām problēmām. Ministrijas prioritātes bija vēža skrīnings un tā uzlabojumi, krūšu rekonstrukcijas, dinamiska novērošana pacientiem, kuriem pēc slimības ārstēšanas ir recidīvs, vēža reģistrs un 19 miljoni eiro piešķirti medikamentiem.

Janka arī atzina, ka VM saprot, ka tas nav pietiekami. Savukārt Nozares budžeta plānošanas departamenta direktore Gundega Ozoliņa informēja, ka papildus onkoloģiskajiem pasākumiem piešķirti 49,8 miljoni eiro. Pēc Ozoliņas teiktā, no tiem papildu 20,18 miljoni tiks atvēlēti tieši kompensējamiem medikamentiem.

Ar šo finansējumu plāno uzsākt 381 pacienta ārstēšanu ar jaunajiem, inovatīvajiem onkoloģiskajiem medikamentiem, un tas izmaksās 11,56 miljonus eiro. Vēl 8,6 miljoni eiro paredzēti, lai turpinātu iepriekš uzsākto inovatīvo terapiju 658 pacientiem.

Arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP) piekrita, ka Latvijā inovatīvo medikamentu onkoloģijā ir maz. Viņš stāstīja, ka viņa vadītajā komisijā par šo jautājumu ir runāts vairākkārt, tomēr viņš labprāt piekrita, ka šīs iniciatīvas tālāku izvērtēšanu uzticētu tieši Sociālo lietu komisijai.

Runājot par mērķim kopumā nepieciešamo finansējumu, VM parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (AP) akcentēja, ka kopumā Onkoloģisko slimību plānam 2022.gadam tika pieprasīti 103 miljoni eiro. Tā vietā piešķirts finansējums aptuveni 30 miljonu apmērā.

SAISTĪTIE RAKSTI

No minētajiem 30 miljoniem apmēram 20 miljoni eiro tikšot novirzīti medikamentiem, tomēr, neapšaubāmi, tas esot par maz, teica Dūrītis.

Tāpat viņš informēja, ka šobrīd valstij ir izveidojies 10 miljonu eiro parāds zāļu ražotājiem. Tā esot pārtērēta summa, jo bijuši vairāk pacienti, kurus jāārstē. Šo summu VM plāno lūgt segt no valsts budžeta programmas “Līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem” šā gada beigās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 2
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 158
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 30
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 63
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 198
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 67
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 20
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19
3 minūtes
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 56
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 86
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 127
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 94
7 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Laikraksts “Bauskas dzīve” publicē sludinājumu: skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt 106
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 151
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 198
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19
20:42
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pārsteidzīga rīcība novedīs pie nepareiziem secinājumiem! Horoskopi 17.oktobrim
19:51
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto
19:26