Foto: reuters/scanpix/leta

Cenu kāpums enerģētikā turpinās – kā sadzīvot? 44

Uldis Mucinieks, AS “Latvenergo” pārdošanas direktors, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Lasīt citas ziņas

Jau vairākus mēnešus Eiropā norisinās karš, un šis notikums ir bijis būtisks izaicinājums visai enerģētikas nozarei, kurai šajos apstākļos ir jārūpējas gan par energoapgādes drošumu un nepārtrauktību, gan arī jāspēj sadzīvot ar ģeopolitisko izaicinājumu izraisīto būtisko cenu kāpumu.

To šogad piedzīvo visi energoresursi, vai tā būtu koksne, degviela, dabasgāze un, protams, arī elektroenerģija nav izņēmums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būs saasināta reakcija uz notikumiem tirgū

2022. gada sešos mēnešos vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijā, kas veido atskaites punktu arī tirgotāju veidotajiem piedāvājumiem, pārsniedza 0,15 EUR/kWh, savukārt citās Eiropas valstīs pat 0,20 EUR/kWh, veidojot teju divkārtīgu pieaugumu, salīdzinot ar aizvadītā gada vidējo cenu.

Savukārt, analizējot tirgū pieejamos piedāvājumus jaunu elektroenerģijas līgumu slēgšanai, varam redzēt, ka tie jau ir pārsnieguši 0,25 EUR/kWh robežu, apliecinot, ka enerģētikas tirgū būtiski ir pieaugusi neskaidrība un turpmāka cenu pieauguma risks.

Vērtējot iemeslus, kas šobrīd nosaka augsto elektroenerģijas cenu reģionā, tad joprojām jāakcentē dabasgāzes cenu pieaugums globālajos tirgos, jo dabasgāze joprojām daudzviet Eiropā tiek salīdzinoši plaši izmantota elektroenerģijas ražošanai brīžos, kad ar atjaunīgo energoresursu jaudām nav iespējams saražot nepieciešamo elektroenerģijas daudzumu.

Cenu kāpumu primāri veicina piegāžu ierobežošana no Krievijas, kas nozīmē, ka ievērojami lielāks dabasgāzes apjoms ir jāspēj piegādāt sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) veidā, kam savukārt Eiropas reģiona LNG termināļu infrastruktūra vēl nav pilnībā piemērojusies.

Labā ziņa, ka no atjaunīgajiem energoresursiem saražotās elektroenerģijas daudzums 2022. gadā ir pieaudzis gan Baltijā, gan arī citās reģiona valstīs.

Tā, piemēram, ūdens enerģijas apjoms Baltijā 2022. gada pirmajos piecos mēnešos ir pieaudzis par 7%, vēja enerģijas – par 46% un saules enerģijas – par aptuveni 180%. Lai arī atjaunīgās enerģijas uzstādīto jaudu apjomam ir potenciāls daudz straujākai izaugsmei, bez šīs pozitīvās tendences vidējo cenu kāpums būtu vēl lielāks.

Vēršot skatu nākotnē un apzinoties, ka iemesli, kas izraisījuši cenu kāpumu, nav atrisināmi “rīt uz pusdienlaiku”, mums ir jāgatavojas, ka vismaz nākamajā rudens un ziemas sezonā energoresursu cenas turpinās saglabāties augstas un ļoti svārstīgas, saasināti reaģējot uz ikvienu notikumu globālajā energoresursu tirgū.

Četri praktiski soļi

Mums laikus katram jādomā, kā gatavoties enerģētikas cenu kāpumam ziemas mēnešos, un jāapzinās, ka, lai kā arī mums to gribētos, nevienai no reģiona valstīm nav iespēju kļūt par “drošu salu” un izvairīties no šo cenu kāpuma efekta.

Ir jārēķinās, ka notikumi energoresursu tirgos atstās diezgan plašu ietekmi uz dažādām mūsu ikdienas izdevumu pozīcijām – izmaksas par dabasgāzes izmantošanu mājoklī, apkures izmaksas, faktiski neatkarīgi no izmantotā apkures veida, kā arī izmaksas par elektroenerģiju.

Turklāt šo efektu pastiprinās arī vispārējā patēriņa cenu inflācija, kas jau ir uzņēmusi savus apgriezienus. Jo agrāk mēs šo sagaidāmo efektu apzināsimies, jo laikus varēsim tam sagatavoties. Ko ir iespējams darīt jau tagad?

• Pārvērtēt visus savus enerģijas patēriņa paradumus un pievērst uzmanību ikvienai iespējai netērēt to lieki vai tērēt mazāk. Piemēram, iekštelpas temperatūras pazemināšana tikai par vienu grādu ļauj ietaupīt līdz pat 5% enerģijas patēriņa apkurei. Noteikti izmantot visas iespējas mazāk apkurināt tās telpas, kurās uzturaties periodiski, mazinot temperatūru brīžos, kad tajās neatrodaties. Iepazīstieties labi ar visām savas apkures sistēmas regulācijas un automatizācijas iespējām. Ja nepieciešams padoms, kā efektīvāk ikdienā izmantot enerģiju savā mājoklī, “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālisti ir sagatavojuši plašu padomu klāstu, kas jums ļaus ikdienā izmantot visas iespējas ietaupīt “https://www.elektrum.lv/lv/majai/energoefektivitate/efektivi-ieteikumi/”.

• Laikus plānojiet izmaksas par enerģiju savā mājoklī, gatavojoties nākamajai apkures sezonai, pieņemot, kā tās, visticamāk, pieaugs. Ja redzat, ka būtisks tēriņu pieaugums var radīt grūtības segt šos izdevumus, sāciet iespēju robežās atlikt līdzekļus nākamajai apkures sezonai. Vēl viena iespēja ir izmantot “Elektrum” piedāvāto izlīdzinātā maksājuma iespēju norēķiniem par elektroenerģiju un dabasgāzi, kas klientiem ar izteikti sezonālu elektroenerģijas vai dabasgāzes patēriņu ļauj izlīdzināt tēriņus par enerģiju starp ziemas un vasaras sezonu, mazinot izmaksu kāpuma ietekmi tieši apkures sezonā. To ir viegli izdarīt klientu apkalpošanas portālā “www.elektrum.lv”.

• Izvērtējiet to, vai jūsu izmantotais elektroenerģijas produkts ir vispiemērotākais jūsu vajadzībām. Ja esat izvēlējušies ikmēneša biržas cenai piesaistītu elektroenerģijas cenu, ir jārēķinās, ka starp mēnešiem biržas cenu svārstības var būt būtiskas, līdz pat divām reizēm, tas savukārt nozīmē, ka, piemēram, prognozēt nākamā mēneša rēķinu ir grūti vai pat neiespējami. Savukārt, izvēloties noteiktas cenas produktu, būtu jāpievērš uzmanība tam, uz cik ilgu laiku līgumā noteiktā cena tiek fiksēta. Lai arī šobrīd garāka termiņa līgumiem piedāvātais cenu līmenis ir pievilcīgāks par īsāka termiņa līgumiem, ir jāpatur prātā, ka, izvēloties ilgtermiņa līgumu, jūs uzņematies risku, ka tad, kad tirgū iestāsies cenu lejupslīde, jums joprojām būs jāmaksā par elektroenerģiju atbilstoši iepriekš pielīgtajai cenai.

• Kļūt pašam par elektroenerģijas ražotāju, uzstādot savā īpašumā, piemēram, saules paneļus. Lai arī šajā tirgus segmentā šobrīd ir novērojamas pārkaršanas pazīmes un paspēt saules paneļus uzstādīt vēl šogad varētu būt neiespējami, joprojām tas būs pozitīvs lēmums arī turpmākajiem gadiem.

Ņemot vērā cenu kāpumu energoresursu tirgos, daudzas valstis, arī Latvija, jau ir pielietojušas dažādus atbalsta pasākumus, lai palīdzētu iedzīvotājiem pārvarēt šo cenu kāpumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar augstu varbūtību papildu atbalsta pasākumi tiks veikti arī šī gada rudens un ziemas sezonā, par to jau šobrīd notiek diskusijas politikas veidotāju vidū. Tomēr ikvienam patērētājam pirmkārt pašam, ņemot vērā situācijas nopietnību, ir jāsaprot, ka arī valsts budžeta iespējas ir ierobežotas un pilnībā izslēgt energoresursu cenu kāpuma radīto efektu uz mūsu ikdienas izdevumiem nebūs iespējams.

Tādēļ arī mums katram pašam ir jāizvērtē, kā sagatavosimies šiem apstākļiem, kas būs pietiekami sarežģīti un kuros enerģija tik tiešām būs kļuvusi ļoti vērtīga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 13
Lasīt citas ziņas
Pēc milzīgo rēķinu saņemšanas dažu restorānu un kafejnīcu īpašnieki izlēmuši savus uzņēmumus slēgt 121
Notekūdeņu monitorings uzrāda koronavīrusa izplatības pieaugumu Latvijas pilsētās 5
VIDEO. Protesti pret mobilizāciju Dagestānā: policists spiests bēgt no satrakotajām sievietēm
“Izmisuma vadīti krievi varētu šķērsot arī “zaļo” robežu.” Iekšlietu ministrs par Krievijas “mobilizācijas bēgļiem”
Anda Līce: Kas zem baltajiem krekliem?
21:33
Radioduelis uz kara sliekšņa! Raidījumos iet tik karsti, ka pat klausītājiem jāpiesprādzējas. Egila Līcīša feļetons
20:22
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
19:51
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. Paliks tikai izdegusi zeme! Propagandisti mierīgi apspriež, kas notiks ar civiliedzīvotājiem, ja viņiem trāpīs atombumba
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 13
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS 97
Nosauc iespējamo datumu, kad Krievija aizliegs izbraukt no valsts mobilizācijas vecuma vīriešiem 29
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
FOTO. “Pašreizējā situācijā svarīga ātra reaģēšana!” Saruna ar Latvijā labi zināmo lauksaimnieci Inesi Karlovu 2
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji 43
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Radioduelis uz kara sliekšņa! Raidījumos iet tik karsti, ka pat klausītājiem jāpiesprādzējas. Egila Līcīša feļetons
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Auto jaunumu tirgus bagātīgi piedāvā “skaisto” un nelietderīgo
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!” 4
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā 2
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?